Krízisotthon és kiléptető ház kell!

A csütörtöki közgyűlésre készített gyermekvédelmi koncepcióból megtudható, hogy fokozott igény van krízisotthoni férőhelyre gyermekek, anyák, állapotos válsághelyzetű nők részére, speciális gyermekotthonra és a gyermekek napközbeni ellátására (különösen az 1–3 éves korosztálynak). Az „utógondozói ellátott fiatal felnőttek” segítése céljából egy úgynevezett kiléptető ház létrehozása és működtetése is szükséges. Pályázatot nyújt be az önkormányzat a Gyermekjóléti alapellátások és a gyermekvédelmi szakellátások fejlesztésének támogatása nevű felhívás keretében is; a nevelőszülői hálózat létrehozását szolgáló projekt bruttó 1,7 millió forintba kerül, és sikeres pályázat esetén 10 nevelőszülői család hálózata jönne létre. Ezáltal 30 férőhellyel bővülne az otthont nyújtó ellátás befogadóképessége.
Bővülő bölcsődék
Ugyancsak pályázott a város az Észak-Alföldi Operatív Program keretében a szociális alapszolgáltatások fejlesztésére. Ennek nyomán az épületek bővítése, felújítása, korszerűsítése, akadálymentesítése, az ellátáshoz szükséges eszközök, gépek, berendezések beszerzése is megvalósulhat a Margit téri bölcsődében. Az épület vegyes használatban működik, 40 férőhelyes bölcsődével és a 120 férőhelyes Napsugár Óvodával. Az épület eredetileg bölcsődének épült, így a felújítás belső szerkezetátalakítással nem jár. A bölcsőde felújításával a 40 férőhely 25-tel bővíthető. Az épületben két csoportszobában játszóházat is kialakítanának, mely térítés ellenében igénybe vehető szolgáltatásbővítést jelentene a gyermekek napközbeni ellátásában. A bruttó 111 millió forint összköltségűre becsült beruházás 90 százalékos támogatásának elnyerésére van lehetőség; a pályázat kétfordulós, az első fordulót sikerrel vette az önkormányzat.
Rugalmasak lesznek
A gyermekvédelmi koncepció arra is kitér, hogy az önkormányzat ötmillió forint támogatást nyert, melyből két bölcsődében történik külső felújítás: az Ősz Utcai Tagintézményben (játszóterasz burkolása, zuhanyzó kialakítása) és a Károlyi Mihály Utcai Tagintézményben (3 játszóterasz burkolása, zuhanyzó kialakítása, napvédő ponyva felújítása). Mindezek mellett az önkormányzat december 1-jéig pályázatot nyújt be az Észak-Alföldi Operatív Program keretében az Erzsébet Utcai Tagintézmény bővítése és felújítása céljából. A bruttó 89 millió forint összköltségűre becsült beruházáshoz 80 milliós támogatást kért Debrecen a 35 férőhelyes bölcsőde teljes felújítására, férőhelybővítésre és eszközbeszerzésre. A bővítés eredményeként 65 férőhellyel működő intézmény bevezetné az integrált nevelést és a rugalmas nyitva tartást.

















