Kegyetlen depresszió a családi dráma hátterében
Nem tett vallomást és a bűnösségét sem ismerte el január 16-án a Debreceni Törvényszéken az az 54 éves hajdúböszörményi nő, aki a vád szerint 2023 őszén felgyújtotta a házat, ahol két gyermekével lakott. A tűz következtében az asszony lánya és fia súlyosan megsérült, utóbbi meg is halt volna, amennyiben nem érkezik gyors orvosi segítség. Az eseményekhez – derült ki a tárgyalóteremben – a nő érzelmi és mentális állapotának összeomlása vezethetett; a nyomozati szakban tett, csütörtökön ismertetett vallomásai szerint nem emlékszik a történtekre. Az ügyészség különös kegyetlenséggel, több ember sérelmére elkövetett emberölés bűntett kísérletével vádolja.
A csütörtöki előkészítő ülés – mivel a vádlott nem ismerte el a terhére róttakat és a tárgyaláshoz való jogáról sem kívánt lemondani – eredménytelennek bizonyult, ezért azonnal elkezdődött a bizonyítási eljárás. Ennek során elhangzott: K.-né K. J. és volt férje a kilencvenes években házasodtak össze, két gyermekük született, Hajdúböszörményben éltek. 2017-ben elváltak, de továbbra is együtt laktak. A nő évtizedek óta nem dolgozott, mert a férfi – még a házasságuk idején – azt szerette volna, hogy háziasszonyként gondoskodjon a családról. A válás után havi 200 ezer, majd 400 ezer forinttal támogatta a nő és a gyerekek mindennapi megélhetését.
Az asszony igazából a válást sem tudta feldolgozni. S amikor 2023 augusztusában egy strandon találkozott a volt férjével és annak új barátnőjével, a depresszió teljesen maga alá temette (a férfi néhány hónappal korábban elköltözött). Vallomásai szerint nyugtatókat szedett, heteken át aludni sem bírt, érezte magán, hogy nagy bajban van,. Ezekben a hetekben több pszichológussal felvette a kapcsolatot, de különböző okokból nem tudtak vele foglalkozni akkor. A fia tanácsára egy segélyvonalat is felhívott – azzal sem járt sikerrel. Ráadásul a gyerekek Budapesten tervezték megkezdeni az egyetemi tanulmányiakat, és eljött az ideje, hogy elköltözzenek otthonról egy fővárosi albérletbe. Ez tovább erősítette az asszony szorongásait.
2023 szeptember elsején, a reggeli órákban – szól a vád – a nő a lánya és a fia emeleti szobája előtt éghető anyagokat halmozott fel, benzint locsolt szét, majd öngyújtóval lángra lobbantotta azokat. A lánya a tüzet észlelve leszaladt az emeletről, édesanyja mobiltelefonján riasztotta a tűzoltóságot, majd visszaszaladt oltani. Azután a fiútestvérével együtt – az erkélyen keresztül – lemásztak a kertbe az elharapódzó füst elől. Ebben a felfordulásban a fiú az anyját keresve vissza akart menni az emeletre, a testvére próbálta visszatartani, a tűz közben belobbant… mindketten súlyos – 8 és 12 hét alatt gyógyuló – égési sérüléseket szenvedtek. Végül mindenki kijutott az udvarra és rövidesen a mentők és a tűzoltók is megérkeztek a rendőrséggel együtt. A vádirat alapján a tűz tovább terjedésének lehetősége nem állt fenn, ezáltal közveszély nem alakult ki. Ugyanakkor a vádlott – bár nem kívánta a sértettek halálát – cselekménye révén „belenyugodott abba, hogy azzal gyermekei életét kiolthatja, és ez a sértetteknek az átlagosnál jóval nagyobb szenvedést okozott volna.”
A borsó és a héja
A büntetlen előéletű asszony, mint írtuk, a tárgyaláson nem kívánt vallomást tenni, se kérdésekre válaszolni. A tűz után őrizetbe vették, majd hónapokra előzetes letartóztatásba került. Már közvetlenül az incidens után – a pszichiátrián történt rendőrségi meghallgatásakor – azt mondta, vallomást tenne, de egyáltalán nem emlékszik a történtekre. A gyújtogatást megelőző éjjel mindkét gyerekével beszélgetett, utána viszont mindössze az van meg neki, hogy már az udvaron a mentők vért vesznek tőle és rendőrök kérdezgetik.
A nyomozati szakban arról beszélt, a „gyerekei az élete”, „soha nem ártana nekik”, „úgy vannak, mint a borsó, meg a héja”. Ezt egyébként megerősíti, hogy az asszony a január 16-i tárgyalásra velük érkezett, és az iménti szavakat a tárgyalótermen kívüli viselkedésük egyértelműen alátámasztotta. Elhangzott: az elmúlt időszakban folyamatosan azon volt, hogy minél inkább rendbe hozza magát, ennek érdekében önismereti, önfejlesztő tréningeken vett részt, jobban érzi magát.
Nagyjából eddig jutottunk a bizonyítási eljárásban, a folytatás március 20-án következik. Akkor a bíróság a nő gyerekeit – tehát a sértetteket – hallgatja meg, sőt a vádlott védője jelezte: a védence vallomást kíván tenni. A bíróság engedélyezte, hogy a bűnügyi felügyelet alatt álló asszony ne csak Hajdúböszörményben, hanem a vármegyében is szabadon mozoghasson (azt viszont csak engedéllyel hagyhatja el).
Ratalics László