Katolikus fenntartásba került az egyeki idősotthon
Új fejezet kezdődött az egyeki önkormányzat bentlakásos Borostyán Idősek Otthona életében január 1-jén. Az intézmény fenntartását átvette a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye, és ezzel a Debreceni Szent Erzsébet Otthon tagintézményévé vált. Az ünnepélyes átadás január 15-én történt a Tisza utcai otthonban, ahol tiszteletét tette Palánki Ferenc megyéspüspök, Heidelsperger István oktatásért felelős püspöki helynök, Németh István püspöki titkár, Gyetkó László plébános, Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára, Bodó Sándor országgyűlési képviselő és Miluczky Attila, Egyek polgármestere. Az esemény püspöki áldással, majd az otthon lakóiért és dolgozóiért elmondott közös imával kezdődött.
Lelki többletet ad
– Nagy változásokat hozott az új év az intézmény életében, hiszen a „szárnyaink alá vesszük” 25 lakóval, 28 nappali ellátásban részesülővel és 10 dolgozóval a Borostyán Idősek Otthonát. Az, hogy a római katolikus egyházhoz tartozik az intézmény – az anyagiakon túl –, szakmai és szemléleti kiteljesedést is jelent. A fenntartóváltás zökkenőmentesen megtörtént. Azt pedig saját tapasztalatból tudom, hogy az egyházmegyéhez tartozni szeretetben megélt hétköznapokat is jelent – köszöntötte a vendégeket Tóth Attila, a Debreceni Szent Erzsébet Otthon vezetője.
Fülöp Attila államtitkár úgy fogalmazott, hogy az idősek otthona átvételével újabb missziót vállal az egyházmegye. Ez azt jelenti, hogy heteken vagy hónapokon belül elkezdődik a munka a bővítéssel, a felújítással, a szebbé varázslással. A politikus kiemelte: az elmúlt években a kormányzat törekedett arra, hogy a szociális ellátásban minél több szereplő legyen, köztük az egyházak is. A feltételek biztosítása a kormány feladata, így az anyagiaké is. Megjegyezte, hogy szociális ellátásra 2025-ben négy és félszer költenek többet, mint 2010-ben, tehát folyamatos a forrásnövekedés, a felhasználáshoz pedig egyre nagyobb mértékben járulnak hozzá az egyházak. A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyére pedig ez kifejezetten igaz. – A pénzen túl az itt élők, dolgozók lelki gondozást, lelki segítséget kapnak, ami többletet jelent. Ez a közösségi összetartozásnak a lelki pluszt adó része. Ezen az úton érdemes tovább menni. Az idősellátás nemcsak hivatali, hanem lelki ügy is – fogalmazott Fülöp Attila, majd köszönetet mondott az egyeki otthon dolgozóinak a nyitottságért, a kitartásért és az elhivatottságért.
Nagyszerű emberek segítsége
– Tudom, hogy Egyeken miként lehet üres zsebbel fejlesztéseket megvalósítani – e meglepő kijelentéssel kezdte köszöntőjét Miluczky Attila polgármester, aki mondatának rögtön hátteret is adott. – A fő recept, hogy ilyen nagyszerű emberekkel, mint Fülöp Attila államtitkárral, Bodó Sándor országgyűlési képviselővel és Palánki Ferenc püspökkel tudok együtt dolgozni. Nemrégiben egy hajdúböszörményi eseményen találkoztam államtitkár úrral, és elmondtam neki, milyen jó, hogy a magyar nemzetgazdaság tart ott, hogy tud fordítani szociális ellátásra, aminek köszönhetően újabb intézmények valósulnak meg. Az újabb találkozóm Fülöp Attilával az év elején ezen az eseményen történt – mondta a faluvezető, aki megosztotta hallgatóságával, hogy Palánki Ferenccel is egyre gyakrabban találkozik: szentmisén a templomban, a rekortán pálya átadóján, a konyhafejlesztésen. Ezek olyan beruházások, amelyekkel az önkormányzat önállóan nem tudna megbirkózni. Bodó Sándort pártfogó barátnak nevezte Miluczky Attila, akire mindig lehet számítani. A faluvezető a programját röviden jellemző ”Isten, haza, család” hármasát átültette a mindennapi munkájára, amely úgy hangzik, hogy az önkormányzatoknak Istennek tetsző módon kell szolgálnia a települést, a családokat. Mindenki csinálja azt, amihez a legjobb adottságokkal rendelkezik. – Őszintén hiszem, hogy az átadott idősotthon jobb kezekbe kerül, az egyház jobban tudja működtetni, jobb lesz az egyekieknek. Tekintsük közös célnak, hogy időbeli megkötés nélkül 25-ről 50 főre emelkedjen a bentlakók száma – beszélt a távlati tervekről a polgármester, majd elárulta, 10 évig állt az intézmény kapcsán a képzeletbeli sorban; de megérte, mert az eddigiekhez képest más dimenzióval találkozhatnak az itt lakók, az itt dolgozók. Hozzáfűzte, hogy – az átadástól függetlenül – az itt lakók, az egyházmegye továbbra is számíthat az önkormányzatra. A püspökkel való jelképes kézfogással pedig átadta az egyháznak az önkormányzat intézményét.
– Képviseljék Jézus szeretetét a világban, a megtapasztalt, hitben átélt szeretetet, és azt adják tovább embertársaiknak – ezek már Palánki Ferenc szavai voltak a közös ima és a püspöki áldás után. – Köszönjük a lehetőséget a település vezetésének, az államtitkárnak, képviselőnek, hogy 25-ről 50 fősre bővíthetjük az otthont. Azt szeretnénk, ha valódi otthon lenne a nálunk lakó időseknek. Közel 10 éve vettem át a püspökséget, és az egyik legfontosabb feladatomnak a családok segítését tartom. Ennek két iránya van: a gyerekek és az idősek. Akik messze kerültek a szülőföldtől, a szüleiket jó kezekben tudhassák. Fontos feladat az iskolák fejlesztése. (2012-től az egyeki iskolát a katolikus egyház működteti – a szerk.) Itt áprilisban elkezdődik az építkezés. Márciusban vagy áprilisban elkészül Hajdúszoboszlón a 99 fős bentlakásos idősek otthona. Szívemben őrzöm a következő lépést, ám az most még nem nyilvános. Fontos, hogy mindenki megérezze azt a szeretet, amivel Isten rajtunk keresztül szeretné szeretni a világot – zárta gondolatait Palánki Ferenc püspök.
Az ünnepi eseményen Rácz Boglárka, Visztra Bernadett, Kuczmog Klaudia és Schwazenberger Simon énekkel, hangszerjátékkal működött közre.