Itthon minden hatodik pár meddőséggel küzd

A legtöbben végső elkeseredésükben lombikbébi programhoz fordulnak – ez azonban csak akkor sikeres, ha az embrió megfelelően meg tud tapadni az anya méhében. A legújabb kutatások szerint a folyamatot segítheti a hiperbár oxigénterápia. Meddőségről akkor beszélünk, ha fogamzásgátlást nem alkalmazva, rendszeres szexuális élet mellett sem következik be a teherbeesés egy év alatt. Ez Magyarországon körülbelül minden hatodik párt érint. Az esetek körülbelül felében a nőnél, 35 százalékában a férfinál, 10 százalékban pedig mindkettőjüknél fennállnak a megtermékenyülést gátló problémák, illetve 5 százalékban nem ismert az ok. A meddőség eredete rendkívül szerteágazó: a testi és lelki akadályokat mind le kell győzni az áldott állapothoz.
A méhnyálkahártyán sok múlik
Az orvosok a különböző vizsgálatok eredménye alapján gyógyszeres kezelést javasolhatnak a termékenység elősegítésére. Akiknél ez nem elég, a lombikbébi eljárás jelenti az utolsó reménysugarat. A ma már nagyon fejlett mesterséges megtermékenyítéstől a párok azonnali eredményt várnak – ez azonban sok esetben nem következik be rögtön. Az ok legtöbbször a méhnyálkahártya nem megfelelő vérellátásában és vastagságában keresendő: a 7 mm vagy annál vékonyabb nyálkahártya falú méh ugyanis nem képes befogadni a beültetett embriót, így nem történik meg a kívánt terhesség. A magzat megtapadásához tehát elengedhetetlen a méhnyákhártya előkészítése a menstruációs ciklus alatt. A túl vékony endometriummal rendelkező nőket nagy dózisú ösztrogén szedésére sarkallják, illetve olyan gyógyszereket írnak fel nekik, amelyek növelik a periférikus vérkeringést. Sok nő azonban nem szívesen vesz magához gyógyszert, mert ez károsíthatja a magzatot.
Az orvosok évek óta keresik a megoldást, hogy természetes gyógymóddal jelentősen növeljék a méh befogadóképességét. A hiperbár oxigénterápia számos kutatás alapján megfelelő kezelés lehet a méhnyákhártya ideális vastagságának és vérkeringésének biztosításához. A kezelés hatására a nőknél az átlagos méhnyákhártya vastagság 11 +/- 2.6 milliméter lett a peteérés idején. Ezen kívül a méhnyákhártya minősége, vérellátása is sokkal kedvezőbb volt, valamint hajszálér hálózata is sűrűbb lett a hiperbár oxigénterápiás kezelés alatt, mint a terápiamentes ciklusban.
A hiperbár kamra
„Általánosban elmondható, hogy minél jobb a méhnyálkahártya keringése és vastagsága, annál nagyobb az esély a sikeres beültetésre lombikbébi eljárás esetén” – mondta el dr. Sipos Miklós nőgyógyász, mesterséges megtermékenyítés specialista. „Mind a meddőség, mind az implantációs zavar sok tényezőn múlik, a nyálkahártya keringése és vastagsága azonban mindig igen jelentős faktor. Olyan esetekben, ahol valóban komoly küzdelem a beültetésnek is megfelelő vastagságú endometrium elérése és rutin eszközeink nem hoznak eredményt, segíthet a hiperbár oxigénterápia. Mindez persze függ a nyálkahártya-vékonyság és az elégtelenség kialakulásának eredeti okától, de gondos betegválogatással az eredmények javíthatók.”
A hiperbár oxigénterápiáról
A hiperbár oxigénterápia során a páciensek egy speciális kialakítású nyomásálló kamrában (keszon kamrában) a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100 százalékos oxigént lélegeznek be. A koncentráltan belélegzett oxigén a szokványos körülményeknél 15-20-szoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A megnövekedett oxigénmennyiség hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb regenerációját idézik elő.












