Húsvétra megtisztálkodtak a téglásiak


Helyi hagyományokat, közös élményeket, tavaszi derűt hozott idén is a Téglási Városi Könyvtár és Művelődési Ház szervezésében megvalósult Húsvéti Zsibongó. A családoknak, baráti közösségeknek szóló esemény évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend – idén sem volt ez másként: a városi piacot benépesítették a gyerekzsivajtól hangos családok, baráti társaságok, idősebbek és fiatalok csoportjai.
Pedig szomorkásan indult nagypéntek délutánja április 18-án. Az eső után borongós idő várta a városi könyvtár és művelődési ház által szervezett eseményen a vendégeket. Aztán a felhők elvonultával kisütött a nap, és egyre többen és többen érkeztek a Téglás központjában lévő fedett piactérre. Összesen több százan vettek részt az ünnepváró eseményen. A találkozás öröme, a tartalmasan együtt töltött idő mellett három látnivalóval rukkolt elő a művelődési ház. A fedett helyen a gyerekek legnagyobb örömére nyuszisimogatót alakítottak ki, továbbá 16 féle játékelemből álló – például horgászat, puzzle, fonott kosaras körhinta – népi játszóudvar várta a gyerekeket.
És persze ott voltak még a város főterét jószerivel betöltő, tojásalakzatokra írt, azokon ábrázolt téglási húsvéti népszokások Nagy Ferencné Balogh Anna, Nusika néni helyi néprajzos gyűjtéséből. Ezeket – mint megtudtuk Pánya Kittitől – a nagypéntek előtti héten készítették el és helyezték ki. Az intézményvezető megosztotta a Cívishír olvasóival legkedvesebb történetét: – Tégláson és a tanyákon, főleg Gyulahalmán volt szokás a nagy tisztálkodás, amikor a család minden tagja teknőkben, hordókban, esetleg kádban megfürdött, de olykor megtette a vályú is. A nők hajat mostak, a férfiak hajat vágattak. Mondták is, hogy beteljesült a nóta, miszerint „Nagypénteken mossa a holló a fiát”, azaz a gyerekeket alaposan megfürösztötték. Különösen a fiúgyermekeket szedték rendbe húsvét másnapja hajnalára, hogy ők tisztán menjenek locsolkodni. Ha szegények voltak is, és nem telt új ruhára, mégis tisztán, frissen vasalt öltözékben indultak az ünnep köszöntésére – mondta.
Téglás önkormányzata az elmúlt években különösen nagy hangsúlyt fektet arra, hogy az észak-hajdúsági kisváros lakói megismerjék településük népszokásait, hagyományait. Ebben aktív partner a városi könyvtár és művelődéi ház.
A hagyományok ismerete, a népszokások megélése erősíti az identitást, a településhez kötődést, különösen, ha már kisgyermekkorban találkoznak ezekkel az ünnepi hagyományokkal. Mindez kitűnő alkalom arra, hogy a családok, barátok találkozzanak, beszélgessenek. Amíg ezt teszik a felnőttek, addig a gyerekek szakemberek felügyelete és irányítása mellett hasznos, szórakoztató és egyben új ismereteket, tapasztalásokat is nyújtó tevékenységeket végezhetnek. Mint azt Pánya Kitti elmondta, ezúttal sem volt másképpen: volt rá példa, hogy dédszülő, nagyszülő, szülő és kisgyermek sétált a városközpont parkjában és olvasgatták, nézegették az installációkat, vagy éppen a fedett piacon berendezett játékos forgatagban szórakoztak.
– CH –


















