Hová tűnt Kadhafi?

Hat páncélozott Mercedesből álló gépkocsikonvoj kelt át a határon Líbiából Algériába – jelentette szombaton a líbiai felkelőkre hivatkozva a MENA egyiptomi hírügynökség. Az értesülést – amely azt sejteti, hogy Moammer Kadhafi elűzött líbiai vezető és fiai elmenekültek Líbiából – egyelőre nem erősítették meg független forrásból.
Algéria – amely egyszer sem követelte nyilvánosan, hogy Kadhafi távozzon a hatalomból – a héten közölte: nem ismeri el a líbiai felkelők vezető testületét, az Átmeneti Nemzeti Tanácsot (ÁNT) a szomszédos ország legitim képviselőjének, amíg az új vezetés határozottan nem kötelezi el magát amellett, hogy felveszi a harcot az al-Kaida nemzetközi terroristahálózattal Észak-Afrikában. Egy algériai illetékes megjegyezte, már láttak a tv-ben nyilatkozni az ÁNT nevében egy olyan radikális iszlamistát, akit Algéria adott ki korábban Líbiának.
Kadhafi 1969 óta állt Líbia élén
Moamer Kadhafi 1969 óta mostanáig volt Líbia első embere. Hivatalosan semmilyen címet vagy tisztséget nem viselt, szokásos megnevezése a Líbiai Szocialista Népköztársaság Szeptember 1-jei Nagy Forradalmának Vezére vagy a Forradalom Testvéri Vezére és Útmutatója. Regnálása során számos alkalommal merült fel felelőssége különböző terrorcselekmények kapcsán, Líbia éléről nem tudták elmozdítani. Az 1972-es müncheni olimpián résztvevő izraeli sportolók ellen elkövetett merényletet lebonyolító Fekete Szeptember elnevezésű terrorszervezet egyik fő finanszírozója is Líbia volt, de közvetlen Kadhafi felelősségét állapította meg a vizsgálat az 1986-os berlini diszkóban elkövetett robbantás kapcsán, amelyben főként amerikai állampolgárok vesztették életüket. A skóciai Lockerbie-ben elkövetett repülőgép robbantást követően az ENSZ gazdasági szankciókat vezetett be Líbia ellen. Két líbiai származású személyt gyanúsítottak a merénylet elkövetésével, amelyben a Pan Am járat összes utasa életét vesztette.
A nagy átváltozás
A kilencvenes évek végére Kadhafi konszolidáltabb politikát folytatott, ennek eredményeként az ENSZ felfüggesztette a szankciókat. A 2001. szeptember 11-i merényletet követően a líbiai elnök volt az első arab vezető, aki elítélte a támadást. Tripoli 2003-ban elismerte felelősségét a Lockerbie katasztrófában és vállalta, hogy 2,7 milliárd dollár kártérítést fizet a 270 áldozat családjának. Mivel az USA nem vonta vissza maradéktalanul a Líbiát sújtó gazdasági szankcióit, az összegnek eddig csak 40%-át folyósították.


















