Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Hortobágyi csillagvizsgáló: van is, meg nincs is

civishir.hu | 2026. 02. 19. | 13:55:36
Bezárták, kinyitni mostanában nemigen fogják.
Hortobágyi csillagvizsgáló: van is, meg nincs is
Tíz évet bírt ki a létesítmény (Fotó: Magánarchívum)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Tíz évet sem bírt ki, pedig az adófizetők pénzéből – a benne lévő eszközökkel együtt– elköltöttek rá több mint 15 millió forintot. Remek ötlet volt, csak éppen úgy tűnik, a tartóoszlopait nem fából, hanem olyan anyagból kellett volna készíteni, ami jobban bírja az esőt, a napsütést. Hogy erre vajon nem gondoltak akkoriban, vagy egész egyszerűen a felhasználható forrás mennyisége nem engedett minőségibb anyagot, valószínűleg már soha nem fog kiderülni. Mindenesetre az biztos, hogy nem az örökkévalóságnak készítették. 

A Hortobágy-Mátán lévő csillagvizsgáló évek óta nem fogad már vendégeket: a szakértők veszélyesnek minősítették, így aztán be kellett zárni. Pedig a 2015-ös megnyitását követően igazi különlegességnek számított – a puszta szinte „adta magát” egy ilyen beruházáshoz, hiszen az ország egyik legkevésbé fényszennyezett területeként remek helyszín az égbolt csodáinak megfigyelésére. Az erdei iskolába látogató vendégek mellett a nagyközönség számára is nyitva állt, aztán pár évvel ezelőtt a különböző rendezvényekre érkező profi és amatőr csillagászok egyszer csak azzal szembesültek, hogy a csillagda ajtaja zárva van. A helyzet azóta mit sem változott, és ahogy a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Cívishírnek küldött válaszából kiderül, nem is igen fog. 

Mint írják, az igazgatóság a Hortobágy-Mátán, a Fecskeház Erdei Iskola és Ifjúsági Szállás udvarán található csillagvizsgáló tornyot a Magyar Mérnöki Kamara névjegyzékében szereplő, arra jogosult faipari és faanyagvédelmi szakértő által kiadott szakértői vélemény alapján zárták le. A szakértő a helyszíni vizsgálat során megállapította, hogy az építmény az időjárásnak való fokozott kitettsége okán az évek alatt jelentős szerkezeti károsodásokat szenvedett, ezért a tartóoszlopok, a gerendák, a padlódeszkázat cseréje számos helyen indokolt lenne. Hozzáteszik: a csillagvizsgáló torony anyaga több helyen tartósan károsodott, továbbá az építmény első szintjét veszélyesnek minősítették a szakértői véleményben. Ez alapján az élet- és balesetveszély megelőzése érdekében a csillagvizsgáló tornyot be kellett zárni. 

Arra is kíváncsiak voltunk, tervezik-e a csillagda felújítását, újranyitását, ám a válaszból úgy tűnik, erre nem sok esély van. 

– A projekt fenntartási időszaka lejárt, ugyanakkor az igazgatóság a csillagos égbolt bemutatását a nagy érdeklődésre tekintettel számos egyéb helyszínen, szakemberek és professzionális eszközök bevonásával, a látogatók visszajelzése alapján magas minőségben folyamatosan biztosítja – írják, hozzáfűzve, hogy keresik a pályázati lehetőségeket a tornyot érintő további fejlesztések megvalósítása érdekében.

A csillagvizsgáló 2014 decemberében készült el, maga az építmény nettó 11,2 millió forintba került, amelyet pályázati forrásból biztosítottak. Az eszközbeszerzésre további 4,3 millió forintot fordítottak, ugyancsak pályázati pénz felhasználásával. 

A csaknem 7 méter magas torony tetején egy 3 méter átmérőjű kupola van. A csillagvizsgáló fő műszere egy 144 milliméter átmérőjű távcső, a nemzeti park tájékoztatása szerint ez és a többi eszköz jelenleg is megfelelő állapotban van. Már csak az a kérdés, ezen a helyen használják-e még valaha. 

Nem látogatható (Fotó: magánarchívum)

A történet másik fele

Magának a csillagvizsgálónak a hányattatott sorsát tulajdonképpen elintézhetnénk egyetlen kézlegyintéssel is, ám a történetnek van egy másik része is, ami rávilágít arra, hogy itt nem csupán egy szimpla beruházás kudarcáról van szó. A Hortobágyi Nemzeti Park ugyanis 2011 óta a csillagoségbolt-park címet viseli. Ezt a Nemzetközi Sötét Égbolt Társaság (International Dark Sky Association) elbírálása alapján lehet kiérdemelni. Olyan térségek kaphatják meg, ahol az éjszakai fényszennyezés mértéke elenyésző, így kiváló lehetőség van arra, hogy az égitesteket, csillagokat bárki megfigyelhesse. Szigorú minősítés után ítélik oda a címet, Hortobágy például ezüst minősítéssel rendelkezik; az arany fokozathoz az ottani feltételeknél is többet kell teljesíteni, például korszerűbb közvilágítási rendszert szükséges kialakítani. A nemzeti park, ahogy válaszukban is közölték, ugyan a csillagvizsgáló bezárását követően is rendszeresen szervez csillagászati programokat, de, ahogy a témára rálátó forrásunk megjegyezte, „fapados” körülmények között, egy csillagoségbolt-parkhoz nem méltó feltételek mellett tartják ezeket a rendezvényeket. 

A Hortobágyi Nemzeti Park területén az utóbbi időben nem ez az első eset, amikor a Cívishír egy népszerű szolgáltatás megszűnéséről számolt be. Alig több mint tíz évvel azután, hogy véget ért a „Daruvonulás Hortobágyon – a Hortobágy-halastavi kisvasút továbbfejlesztése és új ökoturisztikai attrakciók létrehozása” című európai uniós pályázat, vasútbiztonsági okok miatt már fel is függesztették a kisvasút közlekedését. Mintegy 500 millió forintot költöttek a korszerűsítésre: a meglévő pálya felújítására, továbbá a nyomvonal meghosszabbítására, valamint a végállomás környezetében különböző turisztikai látványosságok megvalósítására. 2023 óta azonban a kisvasutat nem lehet használni, a többi között azért, mert a pályaszerkezet megsüllyedt. Hogy mikor indulhat újra a népszerű mozdony, Sziktipró, arra jelenleg senki sem tud választ adni. 

Takács Tibor

Mi lesz veled, hortobágyi kisvasút?
A síneket benőtte a gaz, fájóan nagy a csend.
További híreink
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Önkormányzati képviselőként továbbra is a helyieket szolgálja – írta.
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Gomolyfelhős napok következnek.
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Megszűnt a fokozott tűzveszély.
Elfogták a bojti birkatolvajokat
Elfogták a bojti birkatolvajokat
Öt állatot lopott el a két férfi.
Rendszámtáblákkal trükközött egy szerepi nő
Rendszámtáblákkal trükközött egy szerepi nő
Pechjére megállították a rendőrök.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Milliókat fizetett, hogy bírósági végrehajtó legyen
Milliókat fizetett, hogy bírósági végrehajtó legyen
Debrecenben tárgyalják a büntetőügyet.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.
Újabb hortobágyi lovak a kazah sztyeppén
Újabb hortobágyi lovak a kazah sztyeppén
Öt állatot engedtek szabadon.
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
A folyamatosan növekvő lakosságszám miatt bölcsődei, óvodai és iskolai fejlesztésekre készül az önkormányzat.
Balatoni tábor lehetne Komádi nagy esélye
Balatoni tábor lehetne Komádi nagy esélye
Nyári programok most is lesznek, de a káptalanfüredi üdülő felújítása új lehetőséget adna.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Országos választmányt tart a KDNP
Országos választmányt tart a KDNP
Napirenden a tisztújítás elrendelése.
Hirdetés
Hirdetés
Jön az év első tartósabb kánikulája
Jön az év első tartósabb kánikulája
30-35 Celsius-fokra készülhetünk.
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Önkormányzati képviselőként továbbra is a helyieket szolgálja – írta.
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
A munkavállalók már rugalmasabb és kiszámíthatóbb munkahelyi környezetben mehetnek nyaralni.
Gazdaság
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.