Hajdú-Bihar több településén is irtják a vérszívókat

Idén a folyók vízállása kifejezetten alacsony, a szúnyogok számára ideális ártéri erdős területek szárazak. Jelentősebb szúnyogártalom esőzések után tud kialakulni, ami a változatos csapadékeloszlás miatt eltérő mértékű. A települések belterületén eddig alig volt szükség a csípőszúnyogok elleni védekezésre. A héten Budapest öt kerületében és hat vármegyében lesz szúnyoggyérítés – közölte a katasztrófavédelem július 28-án.
Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében biológiai módszerrel, Budapesten a III., IV, XIII., XXI. és XXIII. kerületben, továbbá Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye 61 településén kémiai eljárással lépnek fel a vérszívók ellen.
A Tisza-tó sekély, növényzettel borított területe alkalmas a szúnyoglárvák fejlődéséhez, ezért a következő napokban itt légi biológiai lárvagyérítésre kerül sor. A beavatkozás során a tenyészőhelyeken egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe. Ez a fehérje a kijuttatott dózisban kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élőlényre ártalmatlan. A környező településeken sor kerül a kifejlett szúnyogok elleni védekezésekre is, ahogy a Bodrog parton és Bács-Kiskun vármegye néhány városában. A védekezéseket földi úton, a települések lakott részein végzik, platós gépjárműre szerelt permetező berendezésekkel. A készítményt nagyon alacsony dózisban juttatják ki az esti és éjszakai órákban, így a méhekre és más nappal aktív rovarokra nincs hatással a beavatkozás.
Esőzések után kiemelten fontos a ház körül kialakuló kisebb vizeket felszámolni, a csatornákat, árkokat megtisztítani, a vízgyűjtő edényeket hálóval lefedni, a virágcserepekben, kerti tárgyakban megálló vizet kiönteni, cserélni. Ezzel a közvetlen lakókörnyezetünkben csökkenthetjük a zavaró rovarok számát.






























