Ezeket tanácsolja a fogorvos szájsebészeti műtét, foghúzás után

A különböző szájsebészeti műtétek (implantátum beültetése, komplikált gyökér eltávolítása), de még egy foghúzás is trauma testnek és léleknek egyaránt. A beavatkozást követően érzékennyé válhat az érintett terület. Ebben a cikkben eláruljuk, hogy mit javasolnak erre az időszakra a fogorvosok az evéssel, ivással, fájdalomcsillapítással kapcsolatban.
Mit lehet enni, inni és mikor?
Ha a foghúzás vagy a fogbeültetés helyi érzéstelenítéssel történik, érdemes megvárni, míg teljesen elmúlik a hatása. Ez általában 2-4 óra alatt megtörténik, ez idő alatt nem ajánlott enni vagy inni - mondta el a Budapest Dental fogorvosa.
Amikor már nem zsibbad a nyelv vagy az arc, akkor lehet elkezdeni étkezni. Azonban még ilyenkor is figyelni kell a következőkre:
- Puha, pépes vagy turmix jellegű ételeket fogyasszunk.
- Kerüljük a tejtermékeket és a morzsálódó pékárukat néhány napig.
- Sok folyadékot igyunk, lehetőség szerint tiszta vizet.
- Kíméljük az érintett területet, a másik oldalon rágjunk.
Milyen fájdalomcsillapító javasolt és milyen nem?
Egy aprócska fog eltávolítása az egész szervezetet megviseli. Nem beszélve arról a stresszről, ami a foghúzás, -műtét előtti időszakban hatalmasodott el az emberen. Teljesen természetes, ha a beavatkozás helyén duzzanat alakul ki, esetleg fájdalmat érzünk. Még a komplikációmentes eseteknél is előfordul, hogy egészséges pácienseknél is hőemelkedés lép fel.
A lelkiismeretes fogorvos tisztában van ezzel, ezért nem is enged úgy utunkra, míg fel nem ír egy fájdalomcsillapítót. Lehet, hogy nem lesz rá szükség, de ha mégis, akkor bármikor a recept kiváltható.
Ha nem kapunk a fogásztól enyhülést hozó útravalót, akkor maradjunk az Algopyrinnél vagy a vény nélkül kapható ibuprofén-tartalmú piruláknál.
Kerülni kell viszont az Aspirint, mert a véralvadást csökkenti, a vérzékenységet viszont fokozza, tehát lassítja a seb gyógyulását. Antibiotikumot csak akkor szedjünk, ha az orvos azt javasolja.
Fogmosás műtét vagy foghúzás után
A szájhigiénia a műtét időszakában is ugyanolyan fontos, mint előtte. A beavatkozás környékén óvatosan tisztítsuk meg a fogakat, úgy, hogy a sebet ne érintsük egy-két napig. Minden nap próbáljuk meg alaposan megtisztítani a seb melletti fogakat. A szájöblítők nem nyújtanak teljes védelmet a baktériumok ellen, az alapos fogmosást semmiképp ne hagyjuk ki.
Ha az orvos fertőtlenítő öblögetőt javasol, akkor a teljes szájüregben kell finoman megforgatni a folyadékot. Soha nem az érzékeny és sérülékeny üreg drasztikus öblítése a cél, ezzel akár árthatunk is magunknak.
Az üregben összegyűlt alvadt vér őssejtjeiből friss csontszövet jön létre, azonban, ha az alvadt vér a durva öblögetés hatására kilökődik az üregből, akkor nem csak friss csontszövet nem alakul ki, hanem még a sebgyógyulási folyamat is lassabb lesz.
Keresse a Budapest Dental Fogászat fájdalommentes szájsebészeti kezeléseit!










