Emlékhellyé alakítják a református temetőt Tégláson
Rendben tartott, szépen gondozott sírtok sorakoznak a régi református temető „főútjának” két oldalán, aztán ha letérünk az autóval is jól járható útról, a természet kezdi vissza venni azt, ahová – és ez természetes is – az idő előrehaladtával kevesebb emlékezés jut. Ott is vannak sírkövek, síremlékek és az olvashatatlan fejfák körül gondozott kiskertek is, de a magas fű, az akácfák többnyire már erősebbek az emlékeknél. A temetődomb keleti lábánál munkagépekkel kialakított széles út szab határt az akácosnak. Az úton túl, a nyár derekán learatott gabonaföld domborodó hátát pedig a homokot felfejtő markoló igazítja vízszintesre. Innen elszállítják a homokot, hogy jó száz méterrel odébb egy óriási gödröt töltsenek fel az előző területével megegyező szintre.
Már csak urnás temetés
– A temető rendbetétele minimum három évet vesz igénybe. Elkezdtük az akácfajövéseket kiszedni, körbetisztítjuk a bekerített zsidó temetőt is, mégpedig úgy, hogy a jövőben el tudjon mellette menni a tárcsázó traktor. Célunk, hogy majd az egész területet nagyobb kézimunkaigény nélkül rendben lehessen tartani. A temető melletti nagyon gyenge termőképességű földet pedig egy szintre hozzuk a korábban homokkitermelés miatt kialakított, majd illegális hulladéklerakónak is használt nagy gödörrel. Gondolkodunk a hátsó terület mezőgazdasági hasznosításáról, hogy ne gazosodjon el – beszélt a Cívishírnek a régi temetőnél és a környezetében folyó munkáról Szegedi Attila, Téglás alpolgármestere. A temetőt és a szóban forgó területet – összesen hét hektárt – tízmillió forintért a református egyháztól vásárolta meg a hajdúsági kisváros önkormányzata. A terv nem újkeletű, lehetőség azonban most adódott.
– A régi, talán közel másfél évszázados református temető rendezetlen állapota évek óta a legfontosabb visszatérő téma a közmeghallgatásokon. A szeméttel és a burjánzó növényzettel nem boldogultak a kezelői. Ilyen előzmények után vásárolta meg az önkormányzat.
A cél pedig nem lehet más, mint az egykor élt téglásiak tiszteletére méltó emlékhellyé alakítani a temetőt.
2024-ben még voltak itt temetések. A január 23-i képviselő-testületi ülésen született döntés szerint február 1-től lezárjuk a temetőt a koporsós temetések előtt – csak urnás temetésekre lesz lehetőség. A továbbiakban koporsós hantolás csak a város új temetőjében lehet – mondta Szegedi Attila, aki beszélt arról is, hogy a református egyház erről a temetőről, a sírhelyekről nem vezetett nyilvántartást. Így, ha oda újabb sírnyitással szeretne valaki temettetni, szinte lehetetlen lenne szabályosan helyet kijelölni. Az önkormányzattal kapcsolatban lévő temetkezési társaságnak temetőkönyvet, temetkezési nyilvántartást kell vezetni. Ezt itt a régről hiányzó dokumentumok miatt nem tudja megtenni. A helyzetet bonyolítja, hogy a sírparcellákat nem sakktáblaszerűen jelölték ki, hanem oda temettek, ahol a növényzet és a talajviszonyok miatt lehetséges volt sírt ásni. Az új temetőben a közös sírban történő elhelyezéshez lesz lehetőség exhumálásra a régi temetőből.
Fontos a biztonság
– Elkezdtük kitakarítani a temetőt – több mint 22 tonna szemetet szállítottunk el eddig. Először a hátsó részen tettünk rendet, ahol nincsenek sírok; ott a vállalkozó végzi a tereprendezést – mutatott az alpolgármester a temető keleti oldalán elkészült útra –, majd a telekhatár megtisztítása következett, a favágásokkal a leendő kerítés nyomvonalának kijelölése történik. Utána a sírok végénél bozótirtást, favágást végzünk. Van egy hatalmas, korhadóban lévő jegenyefánk, azt nehéz lesz kivágni, a tönkjét kivenni, de megoldjuk azt is. Szeretnénk rendbe hoznia a temető főútját, fősétányát. Ha minden jól megy, erre is zúzottkő borítás kerül hamarosan. És ami nagyon fontos, hogy a hulladékgyűjtés szervezetten és szelektíven történjen. A szerves hulladékot, kapálási maradékot, virágokat a szénaréti telephelyünkre visszük komposztálni. A kommunális hulladékot a temetőben legalább három ponton gyűjtjük majd. Tervben van a központi részre az elektromos áram bevezetése. A polgármester kezdeményezésére ezt a területet is be szeretné kamerázni az önkormányzat. Tégláson egyébként a legelső térfigyelő kamerák az új temetőbe kerültek, amelyek felszerelése után megszűntek a problémák. Itt is szeretnénk, ha a kamera belátná a területet, biztonsági szempontok miatt is. A későbbiekben (nem ebben az évben) körbekerítjük a temetőt. Igaz, már csak urnás temetkezés lehet a református temetőben, azt kegyeleti hellyé, emlékhellyé alakítjuk, és az így marad még legalább ötven évig. Az, hogy a területtel akkor mi történik majd, már az unokáink dolga lesz – részletezte a teendőket és beszélt a temető jövőjéről Szegedi Attila, aki elmondta azt is, a református temető és a mellette lévő szántó hét hektáros területe szomszédságában az önkormányzat tavaly megvásárolt egy háromhektáros területet, így egyben van az önkormányzatnak tíz hektára, amelynek hasznosításáról – a református temető kivételével – majd később döntenek. Annyi bizonyos, hogy a jelenlegi szántó területén később játszóteret szeretnének építeni a környéken élők számára, mert a városnak azon a részén nincs játszótér.
– CH –