Elfelejtett kreditek: lássuk, kinek küld fizetési felszólítást a Debreceni Egyetem!

A Debreceni Egyetem a vonatkozó, nemzeti felsőoktatásról szóló törvény, az érvényes tanulmányi és vizsga-, valamint a hallgatói térítési és juttatási szabályzat alapján 2015 decemberétől kezdődően elsküldte a fizetési felszólítást
- a jogviszonyban álló, de a jelenlegi félévben passzív hallgatóknak,
- akik már nem állnak jogviszonyban az egyetemmel, de úgy hagyták el korábban az intézményt, hogy kisebb-nagyobb tartozás maradt utánuk, vagy
- nem rendelkeztek a gyűjtőszámlára általuk befizetett díj egyetem általi felhasználhatóságáról.
Január végéig összesen mintegy 8 ezer volt és jelenlegi hallgató kapja meg a felszólító levelet.
A Debreceni Egyetem Sajtóirodájának tájékoztatása szerint az értesítésekben a nem teljesített kreditekkel kapcsolatos fizetési kötelezettség átlagosan 10-15 százalékos nagyságrendet tesz ki. A felszólítások a
- befizetetlen féléves költségtérítés/önköltség
- kollégiumi díjak
- egyéb különeljárási díjak (pl. késedelmi díjak, vizsgáról való igazolatlan távolmaradás díja, könyvtári késedelmi díj, kollégiumi díjfizetés késedelmi díja)
összegét is tartalmazzák.
Az egyes megkeresésekben szereplő össztartozás nagyságrendje 1 500 és több százezer forint között mozog. Összességében százmillió forintról van szó.
Mennyi időre visszamenőleg kell fizetni?
A felszólító levelet valamennyi olyan hallgatónak vagy volt hallgatónknak elküldték, akik esetében a Neptun rendszer tartozást tart nyilván, a keletkezés évétől függetlenül. (Ebben előfordulnak 2010 előttiek is!) Ezek az igények akkor lesznek a bíróság előtt érvényesíthetők, ha a hallgatók 2014. március 15. előtti 5 éves időtartam alatt írásbeli felszólítást kaptak a tartozás rendezésére az egyetemtől, mert ebben az esetben a régi Ptk. (Polgári Törvénykönyv) szabályai szerint a korábbi felszólítások az elévülést megszakították, így ezek az egyébként 5 évnél régebbi követelések is jogszerűen érvényesíthetőek. Az egyetem a későbbiekben a tartozásbehajtással kapcsolatos eljárást a Ptk. rendelkezéseinek betartásával folytatja le.
Mennyi idő áll rendelkezésre a befizetéshez?
Az értesítő levelekben általános érvénnyel az átvételt követő 8 napos visszajelzési és befizetési határidő szerepel. Volt hallgatók esetében a Ptk. az irányadó, a jelenleg aktív vagy passzív jogviszonnyal rendelkező hallgatók a hallgatói térítési és juttatási szabályzat szerint kötelesek a befizetést teljesíteni. A jelenlegi hallgatók – a szabályzatok 2015. évi módosítását követően – addig nem tudnak regisztrálni és tárgyakat felvenni a következő félévben, amíg tartozásaikat nem rendezik.
Van-e részletfizetési lehetőség? Milyen további, esetleg egyéni kedvezményeket vesz figyelembe az egyetem a befizetésnél? Gyakorol-e méltányosságot? Ha igen, azt ki bírálja el?
Az egyetem célja a követelések behajtásával az, hogy a hallgatók a jogszerűen felmerülő tartozásukat megfizessék, hasonlóan a tartozásukat már esedékességkor rendező hallgatótársaikhoz, de az ne vezessen a hallgatók anyagi ellehetetlenítéséhez, ezért a hallgatók által kért és indokolt részletfizetési kérelmek elbírálásakor az egyetem igyekszik körültekintően eljárni és érvényesíteni a méltányosság elvét.Alapvetően az egyetemnek az államháztartási szabályok szerint nincs lehetősége arra, hogy követeléseiről lemondjon.
Mi a behajtás menete?
A tartozások behajtásával kapcsolatban az egyetem a hatályos jogszabályi előírások szerint jár el. Az elküldött levelekre válaszolva sokan már fizettek is, mások vitatják a tartozást vagy igazolni próbálják tartozásmentességüket. Azok a tartozások, amelyekkel kapcsolatban a hallgatói visszajelzést követően is igazolódik, hogy az egyetem követelése jogszerű, az egyetem megindítja a behajtást, ismételt fizetési felszólítást küld, illetve szükség esetén peres eljárást kezdeményez. Végső esetben a bíróság dönthet.
Mentesít-e a fizetési kötelezettség alól az át nem vett értesítés?
A „címzett ismeretlen” jelzéssel visszaérkező levél megnehezíti az egyetem igényeinek érvényesítését, de nem mentesít a fizetési kötelezettség alól. Az egyetem ilyen esetben meg fogja keresni a lakcímnyilvántartót, amely az egyetem jogos igényére tekintettel adatot fog szolgáltatni a kötelezett hallgató (volt hallgató) bejelentett tényleges lakcíméről.


















