Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Gondola: halasszák el az új parkolási rendelet bevezetését!

| 2025. 06. 18. | 12:06:54
A Civil Fórum Debrecen szerint krízishelyzet lesz.
Gondola: halasszák el az új parkolási rendelet bevezetését!
Gondola Zsolt Zoárd és Jónás Zoltán (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az új debreceni parkolási rendelet bevezetésének elhalasztását javasolja a következő közgyűlésen a Civil Fórum Debrecen – közölte az egyesület elnöke egy, a témában tartott június 18-i, szerdai sajtótájékoztatón.

Gondola Zsolt Zoárd elmondta: azt javasolják, hogy ne július 1-jén, hanem október 1-jén vezessék be a szerintük sokak által kritizált rendszert, addig viszont szükségesnek tartják, hogy a lakossággal a korábban elmaradt konzultációt folytassák le. (Az új parkolási rendről ITT írtunk részletesen). 

Hozzátette: a debreceniek körében óriási felháborodást váltott ki az új parkolási rendszer, amelynek részleteivel azt követően szembesültek a város lakói, hogy kihelyezték a tájékoztató táblákat és az automatákat. Az egyeztetéseket mindenképpen pótolni kell – szögezte le, hangsúlyozva, hogy a Civil Fórum Debrecen Egyesület nem szavazta meg ezt az előterjesztést. Ennek voltak szakmai okai is, de szerintük a legnagyobb probléma a rendelet előkészítetlensége volt. 

Azt a krízishelyzetet, ami július 1-jével kialakulna, valamilyen módon meg kell oldani, ennek pedig a konzultáció az útja

- így Gondola Zsolt Zoárd. 

Az elnök rövid magyarázatot adott arra, hogy miért a Debreceni Regionális Közlekedési Egyesület (DERKE) elnökével közösen tart sajtótájékoztatót. Mint mondta: a DERKE már korábban készített a közösségi médiában olyan felmérést, amelyben a parkolási rendszer átalakításáról kérdezték a debrecenieket. Ehhez csatlakozott a Civil Fórum, így a jövőben a DERKE feladata lesz a lakossági észrevételek, panaszok összegyűjtése, majd azokat szakmai szempontból szintén ők elemzik, míg a Civil Fórum a közgyűlésben fogja „felerősíteni”, hangsúlyozottan képviselni a DERKE javaslatait. Megjegyezte: a rendelettel „házon belül” sem lehet minden rendben, erre utal, hogy tudomása szerint a következő közgyűlésen már téma lesz ennek finomítása, módosítása. 

Jónás Zoltán, a DERKE elnöke kifejtette: az év elején készítettek egy komplex kérdőíves felmérést, amit azóta már több mint ezren kitöltöttek, hetven százalékuk az utóbbi pár hétben. Debrecenben a gépjármű-használat az elmúlt években jelentősen megemelkedett, sem a belváros, sem a lakótelepek nem alkalmasak arra, hogy ilyen mértékű parkolási igényt ki lehessen elégíteni – fogalmazott, hozzátéve, hogy a jelenlegi parkolási díjak nem ösztönzik az embereket arra, hogy más közlekedési alternatívát válasszanak. 

Ezen a helyzeten jelentősen javíthatna, ha a sok kritikát kapó közösségi közlekedés feltételeit radikálisan javítanák, elsősorban azzal, hogy rövidebb eljutási időt biztosítanának a lakosoknak. 

Hangsúlyozta: felmérésükből az is kiderült, hogy az autós utazások nagyjából negyven százaléka olyan jellegű, ami megfelelő minőségű közösségi közlekedéssel kiváltható lenne. A lakótelepi parkolási problémákról szólva elmondta: ott elsősorban az esti órákban nagyon nehéz parkolót találni. Azzal, hogy az lakótelepeken élőknek ingyenessé teszik a parkolást, a problémát egyáltalán nem oldják meg. Szerinte a társasházak bevonása a parkolóhelyek üzemeltetésébe, valamint mélygarázsok, parkolóházak építése segíthetne, de persze tisztában vannak vele, hogy ez költséges megoldás.

Reagált a Fidesz

A debreceni parkolási rendszer átfogó módosítása a Civil Fórum állításával ellentétben egy széleskörű lakossági konzultáció eredményeként született meg, és 2024 őszén fogadták el - olvasható a debreceni Fidesz-KDNP frakció közleményében. 

Mint írják: a módosítás célja az volt, hogy hosszú távon élhetőbbé és rendezettebbé tegye Debrecen agglomerációs parkolással leginkább terhelt területeit, valamint elősegítse a fenntartható közlekedési formák térnyerését. A rendszert kizárólag város gépjárművel terhelt területein vezetik be. 

Kihirdetése óta folyamatosan figyelemmel kísérjük a lakossági visszajelzéseket és nyitottak vagyunk az érdemi párbeszédre. Ennek eredményeként további tehermentesítésekről tárgyal majd a város jövő heti közgyűlése 

- hangsúlyozzák.  

 

Kiemelik: Debrecenben – ellentétben Budapesttel – a lakosok számára a parkolás nem jelent többletköltséget. A korábbi lakossági bérlet megszűnik és lakásonként két gépjárműre ingyenesen biztosított a parkolási lehetőség, ami országos szinten is kiemelkedően kedvező megoldásnak számít. Azaz minden debreceni továbbra is ingyenesen tud megállni a lakóhelye közelében.

A zónás parkolási rendszer bevezetése más külföldi városokhoz hasonlóan – és Debrecen korábbi tapasztalatai szerint is – hozzájárul a parkolási rend javításához, megkönnyíti az ott élő debreceniek közlekedését. Mindez várhatóan a közösségi közlekedés kihasználtságát is növeli, ami szintén része annak az átfogó mobilitási tervnek, amely Debrecen közlekedésszervezését fenntartható alapokra kívánja helyezni.

A Civil Fórum részéről ismételten egy olyan politikai hangvételű, konkrét javaslatokat nélkülöző kritikával szembesülünk, amely meglehetősen ellentmondásos, hiszen a most támadott intézkedést fél évvel ezelőtt még ők maguk is támogatták. A Debreceni Regionális Közlekedési Egyesület javaslatával ellentétben, mi nem a parkolási díjak drasztikus emelését támogatjuk, sokkal inkább a közösségi közlekedés színvonalának növelését. A Fidesz-KDNP frakció továbbra is a debreceniek érdekeit tartja szem előtt, és a jövőben is olyan intézkedéseket kíván bevezetni, amelyek egy élhetőbb, fenntarthatóbb várost szolgálnak 

- zárul a közlemény. 

Minden, amit az új debreceni parkolási rendről tudni kell!
Övezetek helyett zónák lesznek.
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
A 2024-es debreceni balesetben hárman hunytak el; megvolt az első tárgyalási nap.
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
A leköszönőket elbúcsúztatták.
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
Rolleres ütközött biciklissel Debrecenben
A rendőrség szemtanúk jelentkezését várja.
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
A debreceni önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást.
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
Izgalmas meccsek, közösségépítés a HUNÉP labdarúgó-tornáján.
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Karbantartást végez a szolgáltató.
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
A rendőrség lezárta a nyomozást.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
Történelmi mélypontra süllyedt a Velencei-tó vízszintje
A szakértő szerint összetett helyzettel állunk szemben.
Hirdetés
Hirdetés
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
NKA-botrány: hat embert vett őrizetbe a NAV
Egyikük Bús Balázs, Óbuda korábbi fideszes polgármestere.
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
Több mint 14 millió eurót kap Parajd
A sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága volt.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Tragikus hirtelenséggel elhunyt Németh Zsanett
Az Eb-ezüstérmes birkózó 11. emeleti lakásának erkélyéről a mélybe zuhant.
Gazdaság
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.