Derecske élhető kisváros szeretne maradni
–Tizenhárom éven át Derecske alpolgármestereként dolgoztam 2006 és 2019 között, majd civil foglalkozásomhoz tértem vissza – a városi könyvtár vezetője voltam. 2022-re az akkori városvezetés hozta olyan méltatlan helyzetbe településünket, amelyet egy időközi választás követett. Bár nem szerepelt a terveim között, nem volt a bakancslistámon, hogy valaha polgármester legyek, a feladat mégis megtalált. A megmérettetést vállaltam, ehhez a választópolgárok támogatását megkaptam. A derecskeiek azokra a képviselőkre tették le a voksukat, akik irányításával korábban másfél évtizedig kiszámíthatóan működött a város önkormányzata. Kiindulási alap a realitásokat figyelembe vevő óvatos és józan tervezés, fegyelmezett gazdálkodás és önkormányzati működés – mondta a Cívishírnek elöljáróban Rácz Anikó, Derecske polgármestere, akit a 2022-es időközi választást követően a múlt év júniusában is vezetőjévé választott a mintegy nyolc és félezer lakosú kisváros. A településvezetőt az önkormányzat jövőbeni feladatairól kérdeztük.
Derecske nagy gazdasági potenciállal rendelkező, jelentős vállalkozásoknak otthont adó település mintegy 20 kilométerre – az elmúlt tíz évben a gazdasági kilátásai miatt az ország második fővárosává előlépett – Debrecentől. A helyi vállalkozások erejét mutatja az önkormányzat 550 millió forint körüli helyi iparűzésiadó-bevétele. A gazdaság derecskei résztvevői beszállítói például a debreceni déli ipari parkhoz kapcsolódó beruházásoknak is. A polgármester asszonytól megtudtuk, hogy a városvezetésnek nagyon fontos a helyi vállalkozások segítése, az igényeik figyelembe vétele. Vannak megkeresések, köztük komolyabbnak tűnők is, például magán ipari terület kialakítására. Ugyanakkor a város vezetése a helyi vállalkozások igényeinek kielégítésében, telephelyeik bővítésében is lát lehetőséget.
– Derecske vállalkozói jelentősek, erősek, tehát nem feltétlenül ipari park létrehozásában gondolkodik a város. Igaz, azt sem zárom ki, hogy idővel érkezhet hozzánk olyan ajánlat, amely minden szereplőnek előnyös – kommentálta a gazdaság jövőbeni fejlődésének irányát Rácz Anikó.
Hiányérzet nélkül
Debrecen közelsége felveti annak lehetőségét is, hogy Derecske mintegy alvóvárosa legyen a vármegyeszékhelynek. A különböző városfejlesztési irányzatok korábban elsősorban a mobilitás fontosságát hangsúlyozták, míg manapság inkább az úgynevezett 15 perces város irányába tolódás figyelhető meg. A 15 perces város feltételeinek Derecske mindenben tökéletesen megfelel, azaz autó nélkül minden fontos szolgáltatás elérhető negyedórán belül helyben.
– Itt minden közszolgáltatás megtalálható a bölcsődétől a gimnáziumig, a kormányablaktól a városi tanuszodáig, négy felnőtt háziorvos, két házi gyermekorvos működik nálunk, a szociális intézményünk járási, a művelődési központunk pedig térségi rendszerben működik, a Petőfi Programnak itt van az egyik hajdú-bihari központja. Gyakorlatilag a közeli nagyváros minden előnyét élvezhetjük, annak hátrányai nélkül. Ha pedig a kultúra, az egészségügy területén vagy bármilyen más szolgáltatást Debrecenben szeretnénk elérni, azt is gyorsan és biztonságosan meg tudjuk tenni, hiszen közel az autópálya. Ezzel együtt egy nyugodt, csendes, élhető kisváros vagyunk, és az is szeretnénk maradni. A feltétlen, mindenáron való növekedés nem a mi utunk, ennek fokozatosan, szervezett módon kell történnie – jelentette ki a városvezető.
Új központ
A következő évek talán legfontosabb feladata a helyben lakók életminőségének javítása, mégpedig a pályázatokon elnyert források felhasználásával. Abból két utcában már elkészült az aszfaltozott út, a harmadikban az idén lesz kész. Útépítésre, járdajavításra az önkormányzat minden évben fordít pénzt saját forrásból is.
Közel 100 millióból újul meg az idősek nappali ellátását segítő gondozási központ.
Folytatódik a belváros funkcióinak szélesítése. Nem mai terv, hogy a régi és kicsi főtér mellett legyen egy mozgalmas, rendezvényekkel teli központ is. Ez a folyamat halad tovább a meglévő épületek és a rendezvénytér bővítésével, játszótér építésével, a csatorna partján a Patak sétány létrehozásával. Egy turisztikai beruházásban az országhatáron túl is ismert Derecskei Disznótor infrastrukturális kiszolgálására egy 1800-as évek elején épített épületet felújítása kezdődik el 2025-ben. A városi sportcsarnok és a kollégium épületének energetikai megújítása is napirenden van. Ez utóbbiak esetében még csak feltételes közbeszerzést hirdetett a derecskei önkormányzat, itt a pályázati támogatást jócskán ki kell egészíteni. A szükséges forrás megléte esetén kezdődhet csak el az épületenergetikai fejlesztés.
– CH –