Debrecenben sem tömnek fogat a járvány végéig

A Nemzeti Népegészségügyi Központ március 17-től visszavonásig határozatban tiltja meg a nem sürgős fogászati beavatkozások elvégzését a fogászati szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók számára. Ennek értelmében mind az állami, mind pedig a magán fogorvosok tevékenységi köre – tekintettel a járványügyi helyzetre – erősen korlátozott. Hogy ez mit jelent a gyakorlatban, arról a Debreceni Egyetemet kérdeztük.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Fogorvosi Szolgálata telefonos időpont-egyeztetés után hétköznapokon 8 óra és 15 óra 30 perc között látja el a betegeket.
Időpontot 8 és 14 óra között a 06/52 411-717/54902 vagy 06/52 255-992 telefonszámon lehet kérni. A szolgálat kizárólag sürgősségi eseteket lát el. Ezek közé tartoznak a fogak friss baleseti sérülései, a fogból kiinduló gyulladások kezelése, a nyelést vagy a légzést akadályozó idegentest eltávolítása, az állkapocs-ficam és törés ellátása, valamint a szájüregi vérzés csillapítása. A fogászati sürgősségi ellátás kategóriájába nem tartoznak bele a fog- és szájbetegek alapellátás körébe tartozó vizsgálata, kezelése és gondozása (pl.: kiesett tömés, félbe maradt szájüregi rehabilitáció), a fogászati szűrővizsgálatok végzése, a góckutatás vagy a terhesek fogászati gondozása.
A fogmegtartó kezelések az úgynevezett páraképződéssel járó kezelések közé tartoznak. Ezek elvégzése mind a szakszemélyzet, mind a betegek számára fokozott fertőzésveszéllyel járnak.
Ezért csak azon kivételes esetekben végeznek ilyen beavatkozást a szakemberek, ha a páciens általános betegségei nem teszik lehetővé a fog eltávolítását, csakis szigorú protokoll mellett, előszűrést követően, védőruhában, a Fogorvosi Szolgálat erre elkülönített helyiségében. A jelenlegi járványügyi helyzetben a gyógyszeres kezelést vagy a foghúzást, mint terápiás beavatkozást kell előnyben részesíteni az orvosoknak. Az alapellátás mellett jelenleg is biztosított a progresszivitási szinteknek és három regionális (Hajdú-Bihar megye, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, Jász-Nagykun-Szolnok megye), valamint a tíz országos egyetemi szintű szakellátáshoz tartozó akut esetek ellátása.
Bizonyítottan COVID-19 beteg ellátása nem történt és nem is történik a DE KK Fogorvosi Szolgálat rendszerében. A szakemberek az ellátási szinteknek és protokolloknak megfelelő védőfelszereléssel és fertőtlenítőszerrel el vannak látva.
A Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (DAEFI) a felnőtt fogászati szakellátást a Debrecen, Rákóczi utca 7. szám alatti rendelőben, szerződött partnerrel látja el. A Fórumdentál Fogászat által működtetett parodontológiai szakellátás szünetel, csak sürgősségi eseteket látnak el. A szájsebészeti ellátás hétfő, szerda, péntek 7 óra 30 perctől 13 óra 30 percig, továbbá kedden és csütörtökön 14-20 óráig vehető igénybe. Hétvégén és munkaszüneti napokon ugyanitt kérhetnek fogászati segítséget 7 óra 30 perctől 13 óra 30 percig. A felnőtt fogászati ellátás és ügyelet esetében érdemes időpontot egyeztetni a 06/30 448-8077 telefonszámon. A felnőtt fogászati alapellátási rendelő csak beutalójával kereshető fel.
A DAEFI a gyerekek akut ellátását a Debrecen, Bethlen utca 40. szám alatti rendelőben, hétfőtől péntekig 8-18 óráig biztosítja. Elindulás előtt a 06/52 410-466 vagy 06/52 416-261 telefonszámokon érdemes egyeztetni a szakorvossal. A kötelező iskolafogászati szűrés szünetel. A gyermekek esetében is csak az akut esetek ellátására van lehetőség. A szakembereknek tilos a fogtömés, a fogkő gépi eltávolítása, illetve bármely forgóeszköz használatát igénylő beavatkozás. A DAEFI szakemberei védőruhában, védőfelszerelésben végzik munkájukat, előszűrik a beérkező betegeket. A gyermekek és kísérőik védőfelszerelést kapnak és kézfertőtlenítést is végeznek. A felnőtt fogászati ellátásban a szerződött partner biztosítja a védőfelszerelést, valamint a fertőtlenítőszereket.
Mi van a magánszolgáltatókkal?
Ha nem az állami ellátórendszert szeretnénk igénybe venni, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy a debreceni magánegészségügyi ellátás a járvány miatt szinte teljes egészében leállt. A március 17-i rendeletben foglaltak szerint a magánorvosok is csak sürgős eseteket láthatnak el, ezért a már folyamatban lévő kezelési sorozatokat felfüggesztették, az előjegyzéseket törölték, más rendelők pedig saját és betegeik egészségének megőrzése érdekében úgy döntöttek, bezárnak. Ennek oka, hogy a számos beavatkozás során használatos, nagy fordulatszámon működő eszköz egy olyan levegő-víz permetet képez, amely tele lehet sokféle kórokozóval – így természetesen baktériumokkal és vírusokkal is. Ez egy láthatatlan "köd", ami nagyon lassan ülepszik le, így nemcsak a kezelőhelyiségben lévőt fertőzhetné meg, hanem az utána következő pácienseket is.
Fogarasi Renáta

















