D-vitamin fogyasztás a változókor után

A klimax kihat az egész test működésére. Nem csak közérzetünket, de egészségünket is befolyásolhatja. Ezekre a folyamatokra azonban van ráhatásunk. A legújabb kutatások például egy, a változókort és az azt követő időszakot jellemző tünetegyüttesre találták meg az egyszerű megoldást, a D-vitamin pótlást. Nézzük!
Mit kell tudni a változókorról?
A változókor az a folyamat, amely során a nők petefészke kimerül. A más néven klimaxnak nevezett jelenség négy szakaszra osztható. Az ekkor zajló hormonális folyamatok kihatnak a testre, a közérzetre és az egészségre is.
A folyamat úgy kezdődik, hogy a petefészek elkezd kimerülni, ezt pedig az agyalapi mirigy fokozott hormontermeléssel igyekszik ellensúlyozni. Így stimulálja a petefészket, hogy az ösztrogéntermelés mértéke újra a régi legyen. Ez a folyamat tehát hormoningadozással jár. Az ösztrogénszint újra emelkedni fog, egészen addig, amíg a petefészek teljesen ki nem merül.
A változások több hormonnal függnek össze, melyeket az agyalapi mirigy és a petefészek termel. A hormoningadozás az egész testre kihat. A változókor hormonváltozásai közérzetünkre is kihatnak.
Melyek a legfőbb tünetei?
A hormonváltozás következményeként lehet érzékelni a változókor kellemetlen tüneteit, többek között hőhullámokat, éjszakai izzadást. Ilyen tünet még a szexuális vágy csökkenése, a fejfájás, a hízékonyság, a cukorbetegségre való hajlam növekedése.
A bőr dehidratáltabb lesz, emiatt jellemzőbb a ráncosodás és hüvelyszárazság is. A hormoningadozás miatt ingerlékenység, akár szorongás, depresszió, alvászavarok is jellemzőek lehetnek. Persze minden tünetre van megoldás, és nem is jellemző mindenkire az összes tünet megjelenése. Sok múlik az életmódunkon is.
Miért kell D-vitamint szedni a változókor után?
A változókor egyik legfontosabb hormonális folyamata tehát az ösztrogénszint csökkenése. Ennek köszönhetően sok olyan változás indul be a szervezetben, amelyek együttesen a szívinfarktus kockázatának növekedéséhez vezetnek.
Ugyanis az ösztrogénszint csökkenése a szervezet koleszterinszintjének növekedésével jár.
A kutatók az utóbbi időben összefüggést fedeztek fel a posztmenopauzális, azaz változókoron átesett nők körében a D-vitamin fogyasztás és az ösztrogénszint mennyisége, valamint a metabolikus szindróma között.
A metabolikus szindróma öt kockázati tényezőt jelent. Az egyik a centrális típusú elhízás, a másik a magas trigliceridszintek, a magas vérnyomás, a jó koleszterin alacsony szintű jelenléte a szervezetben és a magas vércukorszint. A metabolikus szindróma diagnózisa esetén a centrális típusú elhízás mellett még két tényező együttes jelenlétéről van szó.
A legújabb kutatások szerint a vizsgált változókoron átesett nők esetében a magas D-vitamin szinttel rendelkező nőknél magasabb az ösztrogén jelenléte a szervezetben. Emellett alacsonyabb volt a vérnyomás, a vércukor szintje, és a vérzsírok értéke is normális volt.


















