Civil Fórum Debrecen: ez a közmeghallgatás a demokrácia szégyene

Hirdetményt tett közzé a Város „Új felső küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzem biztonsági jelentéséről„ a CATL katasztrófavédelmi engedélyezési eljárás folytatása érdekében, már az új jogszabály szerint, amely alapján személyes közmeghallgatást nem szükséges tartani. A Civil Fórum Debrecen Egyesület álláspontja szerint sajnálatos, hogy sem a város vezetése, sem a hatóság, sem a CATL nem akar találkozni a debreceniekkel, holott a hagyomány közmeghallgatást nem tiltja semmi – hangzott el az egyesület március 4-i sajtótájékoztatóján.
Gondola Zsolt Zoárd, az egyesület elnöke úgy fogalmazott: ez a közmeghallgatás a demokrácia szégyene.
Hozzátette, korábban a CATL európai operációért felelős vezetője azt mondta, készen állnak arra, hogy minden információt megosszanak a beruházásról egy konstruktív párbeszéd érdekében, azaz támogatják az újabb közmeghallgatást. A Civil Fórum szerint ezzel szemben az látható, hogy mindent megtettek annak érdekében, hogy ezt elkerüljék. Ez a lépés a cég hitelességét kérdőjelezi meg – hangsúlyozta Gondola Zsolt Zoárd. Kiemelte, felajánlották a kínai vállalatnak, hogy megszervezik a közmeghallgatást, de érdemi választ nem kaptam erre vonatkozóan.
Tíz kérdés
Az egyesület átnézte az üzem biztonsági jelentését, és a március 3-i „közmeghallgatásra" összeállítottak tíz kérdést, melyet az ügyfélkapun keresztül eljuttattak az illetékesekhez. Ezek közül négyet emeltek ki:
- Továbbra is fenntartja azt a városvezetés, hogy Debrecenben nem létesülhet olyan gyár amely a környezetet szennyezi, veszélyezteti a lakosság egészségét? A biztonsági jelentés szerint a CATL-gyár felső küszöbérték veszélyes üzem. A 232 oldalas dokumentumban 300-szor szerepel a „veszélyes" szó, 43-szor a „mérgező" és 68-szor a „toxikus". A gyárban használt anyagok egy része mérgező belélegezve, más része tűzveszélyes. A mérgező anyagok egy feltételezett tűzeset során kijuthatnak a levegőbe. Amennyiben ez olyan mértékű, akkor hogyan és mikor
történik a lakosság és a hatóság értesítése? A dokumentumban csak a dolgozók és a vezetőség értesítése szerepel. Jelzik a hatóságnak, hogy mérgező anyag került a levegőbe, vagy megvárják, amíg a város által üzemeltetett monitoring rendszer jelez? Van-e tervben a lakosság vegyvédelmi eszközökkel való felszerelésére? Ha szükséges evakuálni, ennek mi a menete? - Lesz-e olyan védelmi rendszer kiépítve, mint például a gödi Samsung SDI gyárában, amely valós időben méri a veszélyes anyagok koncentrációját a levegőben és szükség esetén riasztja az érintetteket, amennyiben a lakosság veszélybe kerülne, akkor a katasztrófavédelem élőszóban adna utasítást a szükséges óvintézkedésekre (MoLaRi rendszer)? Biztonsági jelentés kivonat 9. oldal: „Az elvégzett veszélyforrás elemzés alapján megállapítható, hogy CATL tervezett debreceni gyárában elsősorban tűzzel kapcsolatosan alakulhatnak ki súlyos baleseti esemény sorok." Biztonsági jelentés 83. old: „A létesítmény tűzjelző rendszerének tervei kidolgozás alatt állnak. „ de vajon mikorra lesz kész?
- Egy év elteltével még mindig nem derült ki, hogy a szürkevíz technológia megvalósítható-e? A szürkevíz felhasználás műszaki megvalósíthatósága tekintetében határozatban került kijelölésre, hogy az energiaügyekért felelős miniszter vizsgálja meg e cél elérésének módját, feltételeit és forrásigényét, a vizsgálat határidejeként 2023. február 28-át jelölték meg. Az említett célok eléréséhez szükséges kormányzati intézkedésekre és forrás biztosítására történő javaslattétel határideje pedig 2023. március 31. volt. Mit lehet tudni a vizsgálat eredményéről, illetve a javaslattételről? Mennyi a gyár vízigénye? Az előző biztonsági jelentésben több adat is megjelent, most nem jelzik mennyi vízre van szükség.
- Biztonsági jelentés 33. old: „Az ECOPRO GLOBAL HUNGARY Zrt. katódanyag gyártó üzem. A katódanyag gyártásához különféle, a 219/2011. (X. 20.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó veszélyes anyag felhasználása szükséges, emiatt az ECOPRO GLOBAL HUNGARY Zrt. debreceni üzeme felső küszöbértékű veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemnek minősül." Az Ecopro 735 méterre van a gyártól. Tűz esetén a mérgező anyag terjedése 770 méter, a biztonsági jelentés szerint „megáll a kerítésnél”. Amikor két ilyen veszélyes üzem épül egymás közelében az összetett hatásokat nem kellene vizsgálni? Különös tekintettel a katasztrófahelyzetekre.
Az egyesület közlése szerint a további kérdéseiket és az azokra kapott válaszaikat Facebook-oldalukon teszik közzé. Gondola Zsolt Zoárd a Cívishír kérdésére elmondta, a hétfő délutánra szervezett tiltakozáson nem vesznek részt, meglátásuk szerint ugyanis jelen esetben a szakmai rész hangsúlyosabb, mint a magamutogatás. Ők szakértők bevonásával tanulmányozták a jelentést, abból felkészültek, így szakmai választ várnak.

















