Centikre kiálló, rozsdás csavarok a Békás-tónál: kinek higgyünk? A szemünknek vagy az önkormányzatnak?
– A stég állapotának hirtelen romlását 2024 júniusában a zöldterületi osztály is észlelte, és a szükséges javításokat – beleértve a korhadt elemek és párnafák cseréjét, valamint a kiálló csavarok kezelését – az augusztusi nagyrendezvények előtt elvégeztette – olvasható az önkormányzat Cívishírnek küldött szeptember 6-i válaszában, ám a valóság mást mutat. Augusztus 7-én jártunk a Békás-tónál, és észleltük: 5-6 centis, rozsdás csavarokek sokasága állt ki a stég fapallóiból. Mint a lenti képen is látszik, borzasztóan balesetveszélyes volt az állapot, de sajnos érdemben nem változott a helyzet – most is az!
Azonnal írásban fordultunk az önkormányzathoz, hogy megtudjuk, milyen időnként ellenőrzik a tavon átvezető stéget? Mikor végeztek itt és padokon komolyabb felújítást? Mikor várhatók a szemmel jól látható hibák kijavítása, különösen a korhadt, eldeformálódott elemek cseréje, a csavarok eltávolítása. Továbbá várható-e a közeljövőben nagyobb fejlesztés a Békás-tónál.
Az önkormányzatnak csaknem egy hónapba telt megírni a választ. Ebben részletezték, hogy a park városunk egyik legfontosabb rekreációs területe, a Nagyerdő kiemelt célpontja. Hangsúlyozták, a park fenntartása minden körülmények között magas színvonalon és gondosan ellenőrzött módon történik, hiszen a terület állapota az önkormányzat számára is elsődleges fontosságú. – A Békás-tavon átvezető stégrendszer a park teljes rekonstrukciója során, 2014-ben került kialakításra, természetes fa burkolattal és ülő korláttal. Az erdei és tavi környezet párás viszonyai miatt a stég faelemei – beleértve a padozatot és az ülő korlátokat – folyamatosan deformálódnak, a park magas látogatottsága pedig jelentős igénybevételt ró ezekre az elemekre, amelyek így gyorsabban elhasználódnak. Az esztétikus és biztonságos használat érdekében az önkormányzat minden évben felületkezelést végeztet a stég elemein, és a sérült részeket eseti jelleggel javítja – írták.
Hozzátették, az önkormányzat 2025-ben tervezi a stégrendszer teljes felújítását, melynek előkészítési munkái jelenleg is zajlanak a főkertész koordinációjával.
Szeptemberben sem sokkal jobb a helyzet
Nem értjük, hogyan fordulhat az elő, ha „a park fenntartása minden körülmények között magas színvonalon és gondosan ellenőrzött módon történik”, akkor szeptember 9-én hogyan találkozhatunk újfent kiálló, rozsdás csavarokkal, korhadt elemekkel? Továbbá felmerül a kérdés: az önkormányzat illetékese ellenőrizte-e az elvégzett munkát, azaz „a korhadt elemek és párnafák cseréjét, valamint a kiálló csavarok kezelését”, vagy csak elhitte, amit mondtak neki? Ha ellenőrizte, és szerinte így rendben van, akkor az a baj, ha nem is ellenőrizte, akkor az. Abban pedig erősen kételkedünk, hogy ez lenne a magas színvonal... Tény, hogy a stég egyes részein kicseréltek pár elemet és a néhány csavart, de az összkép cseppet nem változott.
Hétfő reggeli ottjártunkkor egy anyuka azt mondta, kétéves gyereke kezét nem meri a stégen elengedni, csak a játszótéren, mert fél, hogyha elesik, akkor egy csavar maradandó sérülést okoz. – Olykor én is majdnem orra esek, nemhogy a gyerek! Centikre állnak ki a csavarok, az elemek elmozdultak, megemelkedtek. Felháborító ez az állapot! Nem gondolnak abba bele, ha valaki szerencsétlenül esik, egy életre megvakulhat? – kérdezte indulatosan.
Bízunk benne, nem kell a 2025-ös rekonstrukcióig várni, hogy a balesetveszélyes állapotot megszüntessék. A Békás-tó több ezer ember kikapcsolódási helye, a debreceniek és a turisták kedvelt úti célja, illene onnan jó szájízzel távozni – de nem a kórházba, tetanusz elleni oltásért.
Fogarasi Renáta