Berettyóújfalu polgármestere: fogytán a lakosság türelme

– Az elmúlt napokban igen sokan kerestek minket vízminőségi problémákkal. Sötét, barnás színű víz folyik a csapból, abban szúnyoglárvák találhatók – kezdte október 11-i Facebook-posztjában Muraközi István, hozzátéve, a problémák miatt levélben fordult a szolgáltatóhoz, az ÉRV Zrt.-hez; egyelőre szóbeli magyarázatot kapott a problémára. A polgármester tudatta, Berettyóújfaluban a termelt víz magas vas- és mangántartalommal rendelkezik. Ezért a településen a KEHOP vízminőságjavító program keretében megvalósult a víztisztítási és vízkezelési technológia. – A beüzemelés után a hálózatra termelt víz már nem fog tartalmazni semmiféle szennyezőanyagot (vas-mangán oxid), így a fogyasztók tiszta vizet fognak kapni. A projekt tehát jelenleg is tart, a várható befejezési határidő 2023. december 31. A beüzemelés során a beállítások és karbantartási munkálatok végett a külsős vállalkozók többször mentek be a tározótérbe, és ennek következtében valószínűsíthető, hogy ott szúnyogok telepedtek meg. Mivel a tározóba vegyszert nem adagolhatunk (a technológia beüzemelése miatt), ezért valószínűsíthető a szúnyoglárvák megjelenése. Sajnos innen a hálózatba került, és néhány főbb vezetékben, így az érintett háztartásokban is megjelent – tette hozzá.
A polgármester azt írta, a technológia beüzemelése miatt a víztermelés két irányba zajlik, egyrészt a hálózatra, másrészt a technológiára, ezáltal a hálózatra bocsátott víz mennyisége minimális hálózatmosatást tett lehetővé. A biztonságos vízellátás elsődleges, ezért a mosatásokat kénytelen volt a szolgáltató a lakossági vízellátás biztosítást még nem veszélyeztető minimális szintre visszaszorítania.
– A próbaüzemnek ahhoz a részéhez értünk, amikor a szűrt víz már kijuttatható lesz a településre, ezáltal a vezetékekbe tiszta víz megy, lesz megfelelő mennyiségű víz a mosatáshoz is. A hatóságok tájékoztatása szerint napokon belül meg lesz az engedély. Első körben az érintett területek csővezetékeinek átfogó mosatását végzi el a szolgáltató, majd szivacsos mosatással a település összes vízvezetékét a szolgáltató át fogja mosatni – közölte. Muraközi István hozzátette, a vízdíjak a 2013. július 1-jét követő rezsicsökkentés óta nem változtak. A lakossági rezsicsökkentett vízdíj 2013. júliusa óta bruttó 234, 09 Ft/m3, a csatornadíj 306, 82 Ft/m3. Mindez magyarázatul szolgál arra, hogy a megnövekedett költségek fedezésére, illetve a szükséges felújítási, karbantartási munkálatokra nem áll rendelkezésre elegendő forrás. Bíznak benne, hogy a lakosság 2024 elején kifogástalan ivóvizet fog kapni. A próbaüzem mostani szakaszától kezdődően kisebb kellemetlenségek is előfordulhatnak, a víz zavarossá válhat, amit a lakossági bejelentés alapján a szolgáltató azonnal kezel. A szivacsos mosatás megvalósulása után ilyen esetek már nem fordulhatnak elő.

















