Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Bakonszeg művésze csendben alkot tovább

Cívishír | 2025. 11. 10. | 15:34:04
A Magyar Kultúra Lovagja, Tóth Mária Zsuzsanna a hivatásáról és a csendes derűről vallott.
Bakonszeg művésze csendben alkot tovább
Tóth Mária Zsuzsanna több mint 20 könyvet illusztrált (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Tóth Mária Zsuzsanna (művésznevén Tóth M. Zsuzsanna) neve összeforrt Bakonszeggel, valamint Bihar és a Sárrét kulturális életével. Tanítóként, tanárként, grafikusművészként, illusztrátorként és közösségszervezőként évtizedeken át volt meghatározó alakja a térség művelődésének. 2011-ben a Művészetbarátok Egyesülete felterjesztésére a Magyar Kultúra Lovagja címet vehette át „a kisebbségi kultúra önzetlen támogatásáért”. A cím mögött nem látványos karrier, hanem egy csendes, kitartó életút áll, amelyben a művészet és az emberség mindig kéz a kézben járt.

– Akkoriban nagyon sok mindennel foglalkoztam, de nem éreztem tehernek. Egyszerűen csak tettem a dolgom – idézi vissza azokat az éveket. Falusi rendezvényeket díszített, illusztrált, gyerekeket tanított rajzolni, felnőtteket oktatott, közösségi programokat szervezett. Hosszú idő telt el, mire ő maga is fel tudta mérni, mi minden fért bele azokba az évtizedekbe. Illusztrátorként több mint húsz kötetben jelentek meg munkái – köztük cigány szerzők írásaihoz, határon túli magyar népmesékhez, anyanyelvi nevelésről szóló pedagógiai kiadványokhoz készített rajzokat.

Pályája nem indult könnyen. – Püspökladányban érettségiztem, és nem akartam továbbtanulni. Nem éreztem magamban az erőt. Aztán két tanárom – Bagi Irén és Bodnár Sándorné – biztattak, hogy próbáljam meg. A tanítóképzőben rajzspeciális kollégiumot végeztem, majd megszereztem a rajz- és vizuáliskultúra-tanári, utána a háztartás-ökonómia- és életviteltanári, később a technikatanár mesterszakos diplomát is. 1986-ban kerültem vissza Bakonszegre, és itt találtam meg mind a hivatást, mind az otthont.

Az iskola megszűnése a 2010-es évek elején fájdalmas időszak volt számára. Utána Nagyrábén és Bihartordán tanított tovább, de mindig visszatért Bakonszegre, amelyhez ma is mélyen kötődik. A közösség megbecsülését, szeretetét sosem kereste – egyszerűen kiérdemelte.

Tóth Mária Zsuzsanna az otthonában, az alkotásai között (Fotó: Cívishír)

A díj elnyerése után sem változott meg. – Ugyanúgy folytattam, csak idővel az erőm lett kevesebb – mondja mosolyogva. Ma is kap illusztrátori felkéréseket, bár hosszabb időre van szüksége, hogy elkészüljön velük. – Nem tudom nem elvállalni – teszi hozzá nevetve. Legutóbb a debreceni Grafikusművészek Ajtósi Dürer Egyesületének 25. jubileumi, „Apokalipszis” című tárlatára készített munkát, amely a Bényi Galériában volt látható. Ha hívják, elmegy egy-egy művésztelepre is. A Vámospércsen működő Fátyol Zoltán Művésztelep például idén teljes feltöltődés volt számára.

Művészi pályáját sok kiállítás kísérte: Zsákán, Nagyrábén, Berettyóújfaluban, Szegeden, Hevesen, Budapesten, Balatonfüreden és külföldön is bemutatták alkotásait.

Egyik legemlékezetesebb élménye, amikor Gyurkovics Tibor nyitotta meg budapesti tárlatát. A költővel fiatalkorában is levelezett, miután egy író-olvasó találkozón megemlítette, hogy maga is ír verseket. – Sok évvel később, amikor újra találkoztunk, ugyanazzal a derűvel beszélgettünk, mintha az idő sem telt volna el – meséli meghatottan.

Az utóbbi években csendesebben él. Hosszú ideig gondozta idős szüleit és nagynénjét, ami lelkileg is kimerítő volt. Most már elsősorban rendezni szeretné az elmúlt évtizedek alatt felgyülemlett munkáit, gondolatait és tárgyait. – Elcsendesedett az életem, az összegzés időszakában vagyok. Most már a lányaimnak szeretnék segíteni, és a családomra figyelek.

A művészet azonban nem múlt el az életéből. 2023-ban a szakma Fekete Bori-díjjal ismerte el. Néha új feladatok, megkeresések találják meg – egy-egy ex libris rajz, illusztráció, pályázati felkérés formájában. – Ha valami megérint, megcsinálom. Még mindig hajnalig tudok rajzolni, ha elkap az ihlet.

Bakonszeghez ma is mély érzelmi szálak kötik. Bár már ritkábban vesz részt a közéletben, örömmel figyeli, hogy egykori tanítványai viszik tovább a település kulturális- és közéletét. – Bennük látom a korabeli mivoltomat – mondja csendesen.

Tóth Mária Zsuzsanna nem keresi az elismerést. Inkább élvezi, hogy megélheti azt, amit annyi éven át adott másoknak: a csendet, a szépséget és a belső békét. Művészete, mint az apró, finom grafikai vonalak, nem harsány, de maradandó – ahogy ő maga is.

CH

További híreink
Bojt kinevelte jövőjét – ezzel elveszítette önmagát
Bojt kinevelte jövőjét – ezzel elveszítette önmagát
Az egykor módos, polgárosodó falu éppen azért kezdett kiürülni, mert a szülők többet akartak a gyerekeiknek.
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Bancsók Károly Tamás szerint a lemaradást nem lehet gyorsan ledolgozni, de már készülnek a rövid és középtávú tervek.
Új csapat, régi kastélykert, friss lendület Zsákán
Új csapat, régi kastélykert, friss lendület Zsákán
A kultúra és a sport együtt erősítheti a bihari település közösségét.
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Önkormányzati képviselőként továbbra is a helyieket szolgálja – írta.
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Gomolyfelhős napok következnek.
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Megszűnt a fokozott tűzveszély.
Elfogták a bojti birkatolvajokat
Elfogták a bojti birkatolvajokat
Öt állatot lopott el a két férfi.
Rendszámtáblákkal trükközött egy szerepi nő
Rendszámtáblákkal trükközött egy szerepi nő
Pechjére megállították a rendőrök.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Hirdetés
Hirdetés
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
A Debreceni Egyetem rektora beszélt a kötöttségekről.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Elhunyt a nemzet művésze
Elhunyt a nemzet művésze
A szitanyomat-technika jeles képviselőjének tartották.
Hirdetés
Hirdetés
Magyar Pétert bírálta a szlovák államfő
Magyar Pétert bírálta a szlovák államfő
Nem tartja jó retorikának a a nemzeti összetartozás napján tett kijelentést.
A Loki legjobbját portugálok szerződtetnék
A Loki legjobbját portugálok szerződtetnék
A debreceniek középpályása iránt komolyan érdeklődnek - írják.
Amerika legnépszerűbb csapata 53 év után bajnok
Amerika legnépszerűbb csapata 53 év után bajnok
Manhattanben vasárnap reggelig tartott az ünneplés.
Gazdaság
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.