Az akkumulátorgyárak ellen tüntetnek Debrecenben
Debrecen főterének jelentős részét hézagosan állva megtöltötték az akkumulátorgyárak építése, térhódítása ellen tiltakozók február elsején, szombaton délelőtt. A Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület (MIAKÖ) és a hajdú-bihari Tisza szigetek közös szervezésében zajlott esemény egyik kiinduló helyszíne a Kossuth tér volt, ahol többen a gyárak létesítése elleni transzparenseket tartottak magasba, de egyesek Papp László polgármester Csengerbe történő visszaküldését sürgető feliratokkal demonstráltak.
Nemes Tibor, a MIAKÖ alelnöke köszöntőjében ismertette a megmozdulás előzményeit, hogy két éve az egyesülete szervezésében Mikepércsről néhány százan sétáltak át a Kossuth térre, majd elmondta: az egészséges környezetért, élhető otthonokért, a gyermekeikért, unokáikért harcolnak. A véleménynyilvánítók másik csoportja Mikepércsről indul, egy ponton találkoznak, és együtt vonulnak a déli pari övezet épülő akkumulátorgyáraihoz. Nemes Tibor hozzátette: a megmozdulás napja, február elseje legyen az „ébredés napja", amikor megmutatják, hogy együtt vannak és együtt semmi sem lehetetlen.
Mi lehetünk az egyik szikra, ami lángra lobbantja a változást. Mi, akik nem nézzük tétlenül, hogy akkumulátorgyárakat építenek, elvéve a gyerekek jövőjét
- fogalmazott.
A demonstráció fő szónoka a standupos Tóth Imre, Bruti volt, aki az előtte lévők sokaságát látva örömét fejezte ki, hogy végre sikerült felfogni, hogy itt óriási problémák vannak. Mégpedig annak ellenére, hogy "a Fidesz, a városvezetés részéről a debreceni civilekről ment a megfélemlítés, a hazudozás, továbbá fenyegetéssel próbálták összemosni őket olyan történésekkel, amihez semmi közük nem volt". Hangsúlyozta: elutasítják az erőszakot és a fenyegetést, az ő fegyverük az igazság kimondása.
Sorra vette Kósa Lajos és Pósán László, ahogy ő fogalmazott, hazugságait, például azt, hogy a demonstrálók „áldebreceniek", „álcivilek", „halálkufárok", „külföldről fizetett ügynökök". – Bár csak látnánk már azokat a pénzeket, mert nekünk sem Brüsszel, sem Soros nem utalt semmit! – szögezte le, majd lassan, tagoltan folytatta: – Lajos, itt nem csurran-cseppen vissza semmi. Akiket külföldről pénzelnek, nem mások, mint azok, akik eladták a világ legjobb termőföldjét egy idegen hatalomnak. Meggyőződésem, hogy a városunk vezetésének fontosabb a Fidesz érdeke, mint Debrecen.
Bruti azzal folytatta, hogy van félnivaló, mert Debrecen vezetése ide hozta a világ egyik legveszélyesebb tevékenységét, az akkumulátorgyártást, és az azokat kiszolgáló gyárakat. Részletezte a debreceniekre szerinte leselkedő veszélyeket, például azt, hogy a város déli részén élők elfelejthetik a konyhakerteket. Hiányoznak a véderdők, közel vannak a gyárakhoz a lakóházak és az Epreskerti iskola - fűzte hozzá, megjegyezve, hogy a környéken a második leggyakoribb szélirány a déli, ami befújja a szennyeződést a városba.
Már nem hisznek a városvezetésnek, hiszen hazudoznak, terelnek - mondta.
Példaként hozta fel, hogy tavaly januárban-februárban már tudtak az akkumulátorgyár okozta első környezetszennyezésről, de "elsunnyogták", és csak a helyhatósági választás után három nappal hozták nyilvánosságra. A helyi vezetéssel szembeni bizalomvesztést szolgálta a köz nélküli közmeghallgatás bevezetése, az egyetem és a CATL stratégiai megállapodása, továbbá, hogy az ellenőrzést az egyetem fogja végezni. Az az egyetem, amelyik kéz a kézbe jár a CATL-lel - fogalmazott.
Szóba hozta, hogy a demonstrálókat a városvezetés dilettánsoknak nevezte az akkumulátortémában. Ő maga viszont szeretne olyan városvezetőket látni, akik töviről hegyire ismerik az akkumulátorgyártást, annak veszélyeit, fel tudják tenni a jó kérdéseket és azokat meg is tudják válaszolni. Ilyen azonban – jelentette ki – nincs közöttük, még Balázs Ákos sem az, akihez tartozik Debrecen környezetvédelme! Kérdés továbbá, hogy mi lesz a selejt akkumulátorokkal, hol tárolják azokat, ki és hol fogja megsemmisíteni? Ha nincs válaszai Balázs Ákosnak, le kellene mondani pozíciójából.
– Egy biztos, ezek a gyárak nagy valószínűséggel sajnos már itt maradnak. Már csak az a kérdés, hogy Debrecen lakossága el tudja-e érni, hogy mindig minden előírást száz százalékosan betartsanak. És az is kérdés, hogy 2026-ban lesz-e olyan kormányunk, amelyikben meglesz az akarat, hogy szennyezés esetén "halálba büntesse" a gyárakat, vagy ha kell, be is zárassa azokat. Mert az a lényeg, hogy olyan kormány kell, amelyik nem akarja megmérgeztetni a lakosságot. És legyen kormányzati akarat, hogy ezekre a nagy gyárakra rálehessen rakni a nagy lakatot. Mi ezért küzdünk. Ha a kínaiakon múlik, azok szennyezni fognak, mert akkor olcsóbb üzemeltetni ezeket a monstrumokat és nagyobb lesz a haszon. A pénzről szól ez! Nekünk, debreceni lakosoknak nem marad más, csak a szennyezés, meg a halál – zárta gondolatait Bruti.
A beszédek után a demonstrálók, biztosítás mellett, elindultak a déli ipari körzet felé. A menet mintegy 150-170 méter hosszú volt.