Ami Magyarországon csak Debrecenben érhető el

Magyarországon csak a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában érhető el a melanoma korai felismerését segítő FotoFinder készülékkel végzett vizsgálat az államilag finanszírozott ellátásban. A képalkotó eszközt az idei Regionális Bőrgyógyászati és Allergológiai Fórumon mutatták be a szakmai közönségnek. A kétnapos tanácskozáson emellett az allergológiai és immunológiai kórképek legújabb terápiás lehetőségeit is megvitatták a szakemberek - adta hírül az egyetemi portál.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinikájaévente szervezi meg továbbképzését, a Regionális Bőrgyógyászati és Allergológiai Fórumot a régió, illetve az ország érdeklődő szakemberei számára. Az idén huszadik alkalommal megrendezett, jubileumi tanácskozás első napján az allergológiai és immunológiai kórképek legújabb terápiás lehetőségeit vitatták meg a bőrgyógyászok a társszakmák szakembereivel, gyermekgyógyászokkal, tüdőgyógyászokkal, gasztroenterológusokkal és klinikai immunológusokkal. Szó esett többek között a gyermekkori ételallergiák, a szénanátha- és a rovarméreg-allergia, a lupusz, valamint az asztma kezeléséről.
A szakmai fórum második napján a Bőrgyógyászati Klinikán mutatták be a résztvevőknek az onkológiai betegek színvonalas ellátása érdekében alkalmazott új képalkotó vizsgálati módszereket és eszközöket, többek között az új generációs, automatizált, a teljes testfelszínen anyajegy-feltérképezésre, elemzésre és rögzítésre alkalmas FotoFindert.
– A vizsgálat elsősorban a melanoma szakrendelésen gondozott, a betegség kialakulására nézve magas rizikójú betegeknél javasolt, például nagyszámú anyajegy és egyéb rizikótényezők (vörös hajszín, immunszuppresszió) esetén. A vizsgálat javítja a melanoma korai felismerésének esélyét, miközben csökkenti a feleslegesen elvégzett anyajegy-eltávolítások számát. Magyarországon a melanoma gyakorisága húsz év alatt megduplázódott, a páciensek száma folyamatosan emelkedik, most évente mintegy 2500 új beteget diagnosztizálnak
– ismertette Szegedi Andrea egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinika igazgatója.
A FotoFinder elméleti és gyakorlati bemutatásán túl több új eszköz alkalmazási lehetőségeivel is megismerkedhettek a résztvevők. Szó esett például az Optikai Koherencia Tomográfról (OCT), amely lehetővé teszi egy másik bőrdaganattípus, a bazálsejtes karcinoma korai felismerését. Magyarországon csak a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Bőrgyógyászati Klinikája rendelkezik ilyen képalkotó eszközzel.





























