A világ urai

Negyvenmilliárd dolláros vagyonával a Microsoft-alapító foglalja el az első helyet a Forbes amerikai pénzügyi magazin idei listáján. Bill Gates szülei sikeres üzletemberek voltak, s mindez egyfajta példaképet jelentett az ifjú Gates-nek. Szigorú magániskolákba járt. Hatodikosként is már egy szoftvercég programjaiban kereste a hibákat, így tudta magas szinten elsajátítani a programozást, amelyet a C-Cubed cég csődje után folytatott három barátjával.
Bill Gates és társai egy pincében kezdték...
A Microsoft cég története egy pincéből indult (ezért a „micro” elnevezés), majd az IBM-nek eladott MS-DOS-szal kezdődött, illetve később a Windowszal folytatódott Gates és a cég igazi karrierje. Gates már egészen korán elkezdte üzleti pályafutását. Alig volt tíz éves, amikor megalapította első cégét, a Traf-O-Datát. 1971-ben a Logic Simulation nevű cég a washingtoni Kent utcáinak gépjármű forgalmáról készített statisztikákat. Hogy futott fel a Microsoft? Bill Gates a Seattle Computer Products nevű cégtől ötvenezer dollárért megvette a QDOS operációs rendszert, majd jó érzékkel egymillió dollárért eladta az IBM-nek, de úgy, hogy a licenc cége, a Microsoft tulajdonában maradt. Így minden egyes DOS rendszerrel eladott gép után gyarapodott a cége vagyona.
Warren Buffett, a zseniális befektető
Bill Gates mögött a második dollármilliárdosok listáján a jó barát, a tavalyi első Warren Buffett amerikai befektetőguru 37 milliárd dolláros vagyonnal. A 79 éves Buffett a világ valaha volt egyik legnagyobb jótékonysági adományozója. Buffett vagyonához mérten puritán életstílusáról híres. Ugyanabban az omahai házban él, amelyet 1958-ban vásárolt 31 500 dollárért. Éves fizetése a Berkshire Hathaway vezérigazgatójaként 100 000 dollár, ami az Egyesült Államokban nagyon szerény nagyvállalati menedzseri fizetésnek számít. (Igaz, vagyona egyéb csatornákon is óriási elkölthető jövedelmet biztosíthatna számára.) 2006. június 25-én Buffett bejelentette, hogy 44 milliárd dolláros vagyonának több mint négyötödét, 37 milliárd dollárt (június 26-ai forintárfolyamon 8270 milliárd forintot) a Bill Gates, illetve a Buffett család működtette alapítványoknak adományoz. 30,7 milliárd dollárt Bill Gates alapítványának, a Bill and Melinda Gates Foundationnek adott. Egyébként immár Bill Gates is inkább jótékonysági munkával foglalkozik, mint a Microsoft menedzselésével.
Warren Buffett és a Gates házaspár jó barátok
Warren Buffett apja brókercégénél kezdett el dolgozni, tizenegy éves korában, és még ugyanebben az évben végrehajtotta első tranzakcióját. Cities Services-féle elsőbbségi részvényeket vett darabonként 38 dollárért, és 40 dollárért adta el őket. Néhány évvel később, mikor a részvény ára elérte a 200 dollárt, örökre megtanulta, hogy jó cégekbe hosszú távra érdemes befektetni. Zseniális befektetései közé tartozott a Coca-Cola Company, a Gilette, a Fruit of the Loom, és különféle repülő- és biztosítótársaságok részvényeinek megszerzése.
Carlos Slim Helu birodalmát 1990-ben alapozta meg
Az idei Forbes-listán a képzeletbeli dobogó harmadik fokára fokát Latin-Amerika leggazdagabb embere, Carlos Slim Helu foglalja el. A szintén nagy adományairól is híres (több mint hét milliárd dollárt adományozott a mexikói egészségügy és tanítás fejlesztésére) üzletember birodalmát 1990-ben alapozta meg, amikor felvásárolta Mexikó vezetékes telefonhálózatát, a Telmexet. Jelenleg a Yahoo-val is szerződésben áll, az America Movil nevezetű cége 16 latin-amerikai és Karib térségi országban biztosítja az interneten keresztüli telefonálást.
Soros György azon kevesek közé tartozik, akik nem vesztettek a vagyonukból
A leggazdagabbak vagyonának pontos mértéke nagyban függ az általuk birtokolt részvények aktuális árfolyamától. Érdekesség, hogy a gazdasági válság a milliárdosokat is érzékenyen érinti: Gates 18 milliárd dollárt, a második és a harmadik helyezett 25-25 milliárdot veszített egy év alatt. Kevesebb mint százan vannak olyanok, akiknek vagyona nem csökkent az elmúlt egy évben, közéjük tartozik Soros György magyar származású amerikai üzletember.
Liliane Bettencourt, a világ leggazdagabb nője
A leggazdagabb nő továbbra is a francia Liliane Bettencourt; a L'Oréal főnöke 13,4 milliárd dolláros vagyonával a 21. helyet foglalja el. Érdekesség, hogy Egy mexikói drogbáró, Joaquín Guzmán is felkerült a Forbes listájára. A magazin elemzők becslései és az amerikai kormány adatai alapján egymilliárd dollárra taksálta Mexikó legkeresettebb, börtönből szökött bűnözőjének vagyonát.
Joaquín Guzmán drogbáró – itt még őrizetben
















