Megbénított városvezetés Balmazújvárosban

Balmazújvárosban immár öt képviselő-testületi ülésen nem volt ott a Közösen Balmazújvárosért Egyesület hat képviselője, és ezzel határozatképtelenné tette, gyakorlatilag megbénította a testület munkáját.
A másik oldalon ugyanis hat Fidesz-KDNP-s képviselő van, élükön Varga Marina polgármesterrel. A Cívishír értesülése szerint a civil szervezet képviselői azért nem járnak testületi ülésre, mert Hegedűs Péter képviselő, a város tavaly leköszönt polgármestere külföldön van, és ha az ülésre bárki elmegy a Közösen Balmazújvárosért Egyesület hatfős képviselőcsoportjából, az határozatképes lesz. Tehát a kormánypárti többség keresztül tud vinni minden határozattervezetet.
Hegedűs Pétert tagját megkérdeztük, miért nem vesznek részt a testületi munkában. Ez most különösen aktuális kérdés, mert május 28-án 10 órától munkaterv szerinti testületi ülés lesz, nagyon fontos napirendi ponttal. Akkor tervezi elfogadni a testület a múlt évi költségvetés zárszámadását. Ha ezt nem teszik meg május 31-ig, a Magyar Államkincstár felfüggesztheti az önkormányzat normatív támogatását. Ezt pedig Balmazújvárosban már tudják, mit jelent. Az előző években hasonló helyzet alakult ki, nem kapták meg a működési támogatást és az önkormányzat alkalmazottainak hónapokig nem volt fizetése. Ráadásul ezúttal az előző évi költségvetésről van szó, amit még Hegedűs Péter és az akkori képviselőcsoport terjesztett elő.
Nem hallgatják a mocskolódást
– Minősíthetetlen a testületi ülés vezetése, és azon kívül, hogy mocskolják a csoportunk képviselőit, a város szempontjából pozitív munka nem történik – kezdte válaszát a Cívishírnek Hegedűs Péter. – Nem minősítem a polgármester hozzáértését. Igazából nem látjuk, hogy felkészült lenne, és a segítőjénél sem, akit mindenáron főállású alpolgármesterként akar berakni a képviselő-testület élére, felhasználva a két régi képviselőt, akik rendszeresen bent ülnek az üléseken és bekiabálással, pocskondiázással zavarják a testületi munkát. És ezt engedi a polgármester. Úgy döntött a képviselőcsoportunk, hogy egy ötperces szavazásért kétórás mocskolódást nem fogunk vállalni. Nincs érdemi munka – jelentette ki a volt polgármester.
Hegedűs Péter elmondta, az, hogy ő külföldön van, nem akadályozza a képviselői munkájukat, hiszen feltalálták az online technikát, mindent megbeszélnek, és a hat ember véleményében az övé is benne van. A minősített többségű döntéseket, ha úgy dönt a képviselőcsoportjuk, akkor is meg tudja szavazni testület, akár úgy is, hogy egy ember bemegy és a hat fideszessel szavaz. – Az öt testületi ülésnek ugyanaz volt az anyaga, 28-án lesz ülés, majd kiderül, hogy ott leszünk-e – mondta Hegedűs Péter.
Ellehetetlenítik a várost
Varga Marina, Balmazújváros polgármestere szerint nonszensz olyat kijelenteni, hogy mindegy, ott van-e valaki a képviselő-testületi ülésen, hiszen szavazni csak személyesen lehet. Az egyik törvényi kötelességük pedig a szavazás. Mint mondta, a civil szervezet képviselőinek tudomásul kellene vennie, hogy a lakosság 2024. június 9-én döntött a képviselő-testület összetételéről, és nem hat ember akaratának kell érvényesülnie, hanem közel 17 ezer embernek megfelelni.
– A két ember nem volt képviselőként, hanem lakosként van jelen az üléseken – tért rá az elődje által felhozott problémára Varga Marina. – Legalább ők jelen vannak. És ha jelen lennének a Közösen Balmazújvárosért Egyesület képviselői, akkor tudnák, hogy valótlan az is, amit a csoport tagjai kérdeznek, és az is, amit állítanak a közösségi oldalukon.
A polgármester meglátása szerint a civil szervezet hat képviselője amiatt nem jár a testületi ülésekre, mert vissza kell nyúlnia a múltba, hiszen itt vannak a futó projektek, a kerékpárút, a bölcsőde és egyéb beruházások, amelyek kényelmetlenek számukra, és most is kell döntést hozniuk ezekben az ügyekben.
– Hiszen a számos egyszemélyi, törvénysértő döntés miatt a Kúria, a törvényszék megsemmisítette a volt polgármester határozatait. Most az előterjesztéseket be kellett hozni az ülésekre, azokat fel kellett vezetni, szükségszerű a múltba visszamutogatni, ami pedig roppant kellemetlen szituáció, hogy a Közösen Balmazújvárosért Egyesület képviselőcsoport több tagja is asszisztált azokhoz a döntésekhez. És az is kellemetlen számukra, amikor a provokatív, valótlan tartalmú kérdéseiket megválaszolom – részletezte a városvezető, akit megkérdeztünk a Cívishír értesüléséről is, miszerint Hegedűs Péter külföldön tartózkodása miatt nem járnak ülésekre a civil szervezett képviselői.
Értesülésünket igaznak mondta Varga Marina.
– Az a problémájuk, hogy ha bárki eljön, határozatképesek vagyunk. Az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatából kimaradt, hogy ha kétszer határozatképtelenek vagyunk egy ügyben, akkor én határozatban hozhatok döntést. Ez most nincs. Tehát a határozatképtelenséggel akadályozni tudják, hogy a város előre léphessen. Gyakorlatilag öt testületi ülés óta akadályozzák a város működését. Ott kezdődik a probléma, hogy ők tartják törvénysértő állapotban a várost, hiszen nincs alpolgármesterünk, nincs elfogadott módosított szervezeti és működési szabályzatunk – fejtette ki a probléma okát Varga Marina, aki reagált az ülésvezetését ért kritikára is. Kérte a képviselőcsoporttól, mutassanak egy határozatot, állásfoglalást a hatóság részéről, ami megalapozná azt, amit ők állítanak.
Feloszlatáshoz hét ember kell
Az esetről a Cívishír megkérdezte a Hajdú-Bihar Vármegyei Kormányhivatalt. Kérdéseink között volt az üléseket bojkottálók szankcionálása, valamint az is, hogy ez az állapot meddig tartható fenn, továbbá érkezett-e a panasz a polgármester ülésvezetésével kapcsolatban. És végül: milyen megoldást lát a kormányhivatal az ügy megoldására.
A balmazújvárosi önkormányzat működése ügyében múlt év október 1-től huszonhárom beadvány érkezett a vármegyei kormányhivatalhoz. Ezek közül húszat a Közösen Balmazújvárosért Egyesület Képviselőcsoport tagjai adtak be. Kifogásolták többek között az alakuló ülés előkészítését, a képviselő-testületi ülések összehívásának módját, az előterjesztések tartalmát, azok kiküldését, az ülés élő közvetítésének hiányát, vagy napirenden nem szereplő tárgykör megtárgyalását. A kormányhivatal a huszonhárom beadvány mindegyikét megvizsgálta és kilencet megalapozatlannak, ugyancsak kilenc részben megalapozottnak ítélt meg. Csupán öt esetben bizonyult megalapozottnak az észrevétel, kifogás. Ez utóbbiak esetében az önkormányzat szakmai segítségnyújtást kapott, azokat a működése során figyelembe vesz, és annak megfelelően jár el.
Mint írták, az önkormányzati képviselők jogait és kötelezettségeit törvény határozza meg. Eszerint a képviselő köteles a testületi üléseken megjelenni, a képviselő-testület munkájában és döntéshozatali eljárásában részt venni, ugyanis ez az önkormányzati működés alapja.
Azzal az önkormányzati képviselővel szemben, aki a fenti törvényi kötelezettségeit megszegi, jogkövetkezmény alkalmazható. Ilyen például az, hogy a képviselő megállapított tiszteletdíját, természetbeni juttatását a képviselő-testület – a szervezeti és működési szabályzatában meghatározottak alapján – legfeljebb tizenkét havi időtartamra csökkentheti, vagy megvonhatja. Ismétlődő esetben a csökkentés vagy a megvonás újra megállapítható. A képviselő ez alól akkor mentheti ki magát, ha hivatalos ügyben van távol, és azt a polgármester igazolja, vagy ha orvosi igazolást csatol be hiányzásának okáról. Ha az önkormányzati képviselő annak az ülésnek az időpontjától, amelyről első ízben távol maradt, egy éven át nem vesz részt a képviselő-testület ülésén, a képviselői megbízatása megszűnik.
Törvény rendelkezik arról is, ha a képviselő-testület az ülésekről történő sorozatos távolmaradások miatt nem határozatképes, azaz az ülésen az önkormányzati képviselők több mint a fele nincs jelen. Mivel ilyen esetben a képviselő-testület nem tudja elfogadni a jogszabályokban kötelezően előírt döntéseket, a kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárást indíthat.
A képviselő-testület ülését a polgármester hívja össze és vezeti a jogszabályi előírásoknak megfelelően. – A kormányhivatalhoz 2024. október 1-jét követően érkeztek az ülések összehívásával és vezetésével kapcsolatos képviselői beadványok. Megalapozott esetben a kormányhivatal törvényességi felügyeleti vizsgálatát követően szakmai segítséget nyújtott – tették hozzá.
A képviselő-testület a megbízatásának lejárta előtt név szerinti szavazással, minősített többségű döntéssel – Balmazújváros esetében legalább 7 igen szavazattal – mondhatja ki a feloszlását.
CH


















