A gyertyák csonkig égnek

Mit ér az olyan barátság, ahol erényeket, hűséget, kitartást szeretünk a másikban? Mit ér mindenféle szeretet, amely jutalmat akar? Nem kötelességünk-e, hogy éppen úgy vállaljuk a hűtlen barátot, mint az önfeláldozót és hűségeset? Nem ez igazi tartalma minden emberi kapcsolatnak, ez az önzetlenség, mely semmit, de semmit nem akar és nem vár a másiktól?
Két egykori barát 41 év után találkozik. Beszélgetésük majdnem egy monológ, melyben egyikük a vádló, másikuk a vádlott szerepét kapja. Két 70 éven felüli férfi, akik 41 évig éltek úgy, hogy nem tisztáztak egy dolgot kettejük közt, de most mindketten úgy érzik, hogy életük végéhez közeledve, a nyugodt elmúláshoz szükség van erre a találkozóra.
Jeremy Irons-szal
A gyertyák csonkig égnek Márai egyik legismertebb és legnépszerűbb regénye. 1998-ban 100 ezer példányt adtak el belőle Olaszországban, egy évvel később Németországot is meghódította a regény, ahol könyveiből összesen 1 millió példány kelt el. A Pesti Magyar Színházban Agárdy Gábor és Avar István jutalomjátékaként volt látható a regény színpadi adaptációja 2002-ben, amelyből film is készült. A Gyertyákból maga Márai készített színpadi verziót az emigráció éveiben - ez alapján készült az Embers (Parázs) című színdarab, amelyet 2006-ban mutattak be sikerrel a West End Duke of York nevű színházában az Oscar-díjas Jeremy Irons főszereplésével.
Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek (Parázs)
Színmű egy részben
Tábornok: Miske László
Konrád: Csikos Sándor
Inas: Garay Nagy Tamás
Rendező: Dömölky János
Dramaturg: Tolmár Kata
Bemutató: 2010. október 1., Horváth Árpád Stúdiószínház

















