A franciák szóltak, hogy mi zajlik a reptéren
Nem vallotta magát bűnösnek az a két férfi, akik a vád szerint milliárdos kárt okoztak a magyar költségvetésnek cigarettacsempészettel; a kárpátaljai születésű, mátészalkai lakcímmel rendelkező, ugyanakkor Debrecenben lakó S. J. és a lengyel D. I. egy nemzetközi bűnszervezet tagjaiként milliószámra hozhatták be a Közel-Keleten gyártott cigarettát a Debreceni Nemzetközi Repülőtéren keresztül. A társaság lebukása a francia hatóságoknak köszönhető. A két vádlott esetében január 22-én előkészítő ülést tartottak a Debreceni Törvényszéken; mivel nem mondtak le a tárgyaláshoz fűződő jogukról, a büntetőper márciusban a bizonyítási eljárás megkezdésével folytatódik.
A különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás bűntett vádjával zajló eljárás során négy terheltnek kellett volna jelen lennie a szerdai előkészítő ülésen, de csak az 56 éves S. J. elsőrendű és a 43 éves D. I. harmadrendű vádlott tett eleget az idézésnek (a lengyel távmeghallgatással kapcsolódott be). Két vádlott társuk – egy ukrán és egy román-orosz állampolgár – távol maradt.
Az ügyészség S. J. elleni mértékes indítványa 9 év, a D. I.-vel szembeni 10 év fegyházbüntetésről szólt azzal, hogy pénzbüntetésként – fejenként – fizessenek meg 1 millió 250 ezer forintot. A vád szerint a magyar bűnsegédként, a lengyel társtettesként vett részt a költségvetési csalásban (utóbbit hamis magánokirat felhasználásával is vádolják). Mint a felvezetőben írtuk, egyikük sem fogadta el a felkínált büntetést.
A négy férfi 2020 végén elhatározta, hogy feketén juttat be cigarettát az Európai Unió területére az Egyesült Arab Emirátusokból. Ehhez a debreceni repülőteret választották. Az adózatlan dohányterméket autóalkatrészként hozták be repülőgéppel, célállomásként az ukrajnai Odesszát megjelölve.
A cigarettát a debreceni légikikötőben rakodták át kamionokra úgy, hogy a pénzügyőrök szándékosan „félrenéztek” – összegezhető a vádirat. A francia nyomozóhatóságok 2021 márciusában jelezték a magyar kollégáiknak a csempészetet, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai rövid időn belül lecsaptak a tiltott árut szállító lengyel járműszerelvényekre.
A vád a nemzetközi bűnszervezet vezetőjeként a másodrendű vádlottat említi, ő volt az, aki az egész folyamatot átlátta, irányította, felügyelte a cigaretta megvásárlását, annak szállítását, raktározását, értékesítését. A dohányárut a negyedrendű vádlott vásárolta meg Dubajban – az Egyesült Arab Emírségek fővárosában –, majd D. I.-vel szervezték meg annak légi szállítását Debrecenbe az al-Maktúm repülőtérről. D. I. felelt a fuvarokmányokért, ő küldte el azokat a debreceni repülőtér számára, ő állt kapcsolatban a közúti fuvarozást végző céggel. A férfi hosszú ideje dolgozott a légi áruszállításban.
S. J. ismerte a repülőtéren szolgálatot teljesítő pénzügyőrök beosztását, az ő feladata volt gondoskodni arról, hogy a szállítmányok érdemi vámellenőrzés nélkül haladhassanak tovább Debrecenből – szerepel a vádiratban. Így ő adta meg a másodrendű vádlottnak azokat a lehetséges időpontokat, amikor az általa befolyásolt pénzügyőrök vannak szolgálatban.
D. I. 2020 novemberében felvette a kapcsolatot a debreceni repülőtér akkori járatfejlesztési igazgatójával, a két férfi korábbi munkáik révén ismerte egymást. A légikikötő abban az évben kapott engedélyt teherszállítmányok fogadására, ezért és főleg a koronavírus-járványra tekintettel szerették volna növelni ezt a bevételszerzési formát.
2021. január végén meg is érkezett az első szállítmány: a fehérorosz Rada légitársaság teherszállító gépe a vád szerint 16 millió szál cigarettát hozott mesterkartonokban, az áru átcsúszott a pénzügyőrökön, a magyar költségvetést 2,3 milliárd forintos kár érte. Februárban és márciusban összesen még 42 millió szál cigaretta jött feketén, összességében 8,5 milliárdos – áfából és jövedéki adóból származó – bevételtől fosztva meg a központi büdzsét.
Az előkészítő ülésen S. J. védői egyebek mellett kérték, hogy a bíróság rekessze ki a bizonyítékok közül a Nemzeti Védelmi Szolgálat leplezett adatgyűjtéssel szerzett információit. Ezt a vonatkozó jogszabályokban előírt határidők megsértésével indokolták; az ügyész a védői indítványt vitatva annak elutasítását kérte. A védők álláspontja szerint a férfi elleni vád hiányos, nem derül ki belőle az, hogy konkrétan hogyan, milyen körülmények között befolyásolta a pénzügyőröket, ahogy a vádirat a csempészettel összefüggő anyagi előnyt sem tisztázza. Márpedig a meghatalmazott védők szerint ez a bizonyítási teher a vádhatóságot terheli.
S. J. jelezte: nem kíván sem vallomást tenni, sem kérdésekre válaszolni; bűnösségét nem ismerte el. A lengyelországi otthonából online jelenlévő D. I. ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy a későbbiekben vallomást tenne, ugyanakkor a férfi abszurdnak nevezte az ellene felhozott vádat, így a bűnösségét ő sem kívánta elismerni.
A vádiratban megnevezett pénzügyőrök ebben az eljárás nem kerültek a vádlottak padjára, ugyanakkor az derült ki, hogy azóta velük szemben is indulhatott nyomozás. A büntetőeljárás – mind a négy vádlott ellen – bizonyítással folytatódik március 17-én.
Információink szerint S. J. majdnem 200 millió forint óvadék ellenében kerülhetett szabadlábra, ezzel együtt elektronikus nyomkövetőt kell viselnie. Rendkívül ritka, hogy valaki ilyen magas összegű óvadékot megfizessen: ez és azok a felvételek, amelyeket a Nemzeti Adó- és Vámhivatal 2022 augusztusában osztott meg a férfi otthonáról, jól szemléltethetik az anyagi lehetőségeit. Akkor a magyar költségvetésnek okozott kár megtérülése érdekében 7 luxusautót, 49 karórát és több mint 300 millió forint értékű devizát is lefoglaltak.
Ratalics László