A diplomácia előszobájában a debreceni diákok

Debrecen középiskoláiban és az egyetemen tanuló, diplomáciai pálya felé kacsingató diákok, hallgatók számára kiemelkedően fontos nap volt március 28-a, hiszen a Magyar Diplomáciai Akadémia gimnáziumoknak szóló Start Akadémia PályaPanoráma Programjában ekkor tartották a III. Mini Edukációs Szakmai Napot a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolájának dísztermében. De nemcsak a diplomáciával kacérkodókat várták a rendezők, hanem a hajdúsági vármegyeszékhely gyárai, üzemei valamelyik majdani szabad pozíciójára pályázó tehetségeket is. Ezt mutatja a program célja is: a legtehetségesebb gimnazista diákok összekapcsolása a piaci szereplőkkel, a fiatalok külföldre történő elvándorlásának csökkentése, továbbá hazatérésük támogatása.
A szakmai rendezvényen a diákoknak lehetőségük nyílt részt venni a több mint 30 partnercég interaktív workshopján.
A szakmai nap záróeseménye egy sajtótájékoztató volt, amelyen összegezte a nap tapasztalatait Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese, Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora, Papp László polgármester, Bács Zoltán egyetemi kancellár és Denichné Hajdu Tímea, a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolájának főigazgatója.
A rektor mondta, nagyszerű napon vannak túl, amely egyrészt jele a Debreceni Egyetembe és a gyakorló gimnáziumába fektetett bizalomnak, másrészt szolgálja a város és a minisztérium együttműködését. Az egyetem és a középiskola bekapcsolódhat a diplomataképzésbe, annak előkészítésébe, aki pedig nem feltétlenül ezen a pályán szeretne elhelyezkedni, számára is biztos, az élet számos területén használható tudást ad.
A miniszterhelyettes Debrecen méltatásával kezdte. Mint mondta, a cívisvárosnak egyebek mellett a gazdasági, az oktatási és a kulturális életben is meghatározó szerepe van. Azért jöttek ide, hogy megtalálják azokat a középiskolásokat és egyetemistákat, akik majdan hazánk külpolitikáját igazgatják, abban dolgoznak. Itt emlékeztetett arra az egykor hibás külpolitikára, ami miatt belesodródtunk mindkét világháborúba, majd utalt a mai helyzetre, a szomszédban folyó háborúra, amelyből "Magyarországnak ki kell maradnia", tehát "mi a béke álláspontján vagyunk". Ehhez pedig profi diplomáciára van szükség. Egy ország jövője, egzisztenciája, megítélése múlik azon, hogy sikerül-e stabilizálni az országot – hangsúlyozta. Mindehhez Debrecen a középiskolái és az egyeteme révén hatalmas lehetőséggel rendelkezik. Ebből szeretnének részesülni, minél több diákot látni a programban.
Papp László elmondta, Debrecenben az oktatás mindig kiemelt jelentőségű volt, a város a sikereit nagyban az oktatásának köszönheti. A városvezetés és az iskolák között hagyományosan jó a kapcsolat, közös stratégia mentén, együtt gondolkodva tervezik a város jövőjét. Fontosnak nevezte a diplomáciai képzést, amely révén hazánk tehetségeket nevelhet ki, és persze az sem mindegy, hogy az országunk, a világ döntéshozó testületeiben hány debreceni van. Az elmúlt tíz évben a külgazdasági minisztériummal közösen dolgoztak azon, hogy évről évre mind több működő tőke érkezzen a városba. Emögött is diplomáciai kapcsolatok, jó képességű emberek csapatmunkája van.
Denichné Hajdu Tímea hangsúlyozta: a középiskolások betekinthettek a cégek életébe, ami segíti a pályaorientációjukat, felvillantva számukra a karrierlehetőségeket. Úgy fogalmazott, a gimnáziumban az a feladatuk, hogy fejlesszék a képességeket, használható tudást adjanak, továbbá hozzásegítsék a diákokat az általuk elképzelt jövőhöz. Végzőseik több mint háromnegyed része a Debreceni Egyetemen tanul tovább, jelezve ezzel, hogy a jövőjüket leginkább a városban képzelik el.
Bács Zoltán zárszóként azt emelte ki, hogy Debrecen történelméből eredően erős magyarságtudatban él a város, ez a szellemiség mindenkiben benne van, és előjött, amikor az országnak szüksége volt erre, például amikor a kormány ideiglenesen a városba települt. Kifejtette, gyermekeink is ebben a szellemiségben nevelkednek. Az pedig fontos a Magyar Diplomáciai Akadémia számára, hogy erős magyarságtudat él bennük. Debrecenben az intézmények együttműködése példaértékű, ezt a szellemiséget folyamatosan képviselik – hangsúlyozta.
CH





























