Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A CATL több évtizedre tervez Debrecenben

Cívishír | 2023. 11. 30. | 15:19:19
2026 végére háromezer dolgozót foglalkoztatnának.
A CATL több évtizedre tervez Debrecenben
A CATL november 30-i sajtótájékoztatója (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

– A CATL folytatja a debreceni gyárának építését, és megteszi a szükséges lépéseket az iparbiztonsági engedély megszerzéséhez szükséges összes követelmény teljesítése érdekében – mondta Jason Chen, a kínai akkumulátorgyár európai ügyvezető igazgatója a sajtó számára a nemzetközi céget bemutató, a debreceni építkezésekről számot adó sajtóeseményén november 30-án az egyik belvárosi hotel konferenciatermében. Mint arról a Cívishír is beszámolt, a Kúria november 29-én szóbeli határozatot hozott a CATL iparbiztonsági engedélyének megsemmisítésére.

Jason Chen azt is ismertette, hogy a Kúria a döntését a biztonsági jelentés közzétételének formai hibái miatt hozta meg.

– Az engedély alapját képező biztonsági jelentéssel vagy bármilyen biztonsági kérdéssel kapcsolatban a Kúriának nem volt kifogása. Az ítéletnek nincs közvetlen hatása a kivitelezési munkálatok folytatására a CATL debreceni beruházásán, mivel a bírósági döntés a társaság egységes környezethasználati engedélyének, valamint építési engedélyének érvényességét nem érinti – tudtuk meg a vezetőtől, aki a 2011-ben alapított, és azóta az elektromos áram tárolásában világelsőségre szert tett CATL céljáról elmondta: a európai bázisaira támaszkodva egy fenntartható értékláncot akarnak létrehozni, hozzájárulva a nemzetközi karbonsemlegesség eléréséhez. Európában fontos a zöld energiára alapozott energiaátállás, és az ebben való átmenetet a kínai akkumulátorgyár nagyban támogatja.

Jason Chen (Fotó: Cívishír)

Miért éppen Debrecen?

A Debrecenben épülő gyárra térve Jason Chentől megtudtuk: az üzleti partnereik szerették volna, ha Németország után Magyarországon épül fel a CATL második európai gyára. A számos autógyár jelenlétén túl Magyarország mellett szólt az ország jó infrastruktúrája, a közelben fellelhető nyersanyagok, a nemzetközi viszonylatban is rendkívül jó befektetési környezet, valamint a kiváló közép- és felsőfokú oktatás.

– A lehető legmodernebb technológiával rendelkező itteni gyárban akkumulátormodulokat és akkumulátorcellákat gyártanak majd. A csúcskategóriát képviselő gyártási berendezéseket a különböző típusú termékekre lehet adaptálni. Fontos, hogy a termelés karbonsemleges legyen, saját zöldenergia-forrásokat építünk ki a gyáron belül és azon kívül, valamint ha szükséges, harmadik forrást is bevonunk. Óriási befektetés történt itt, évtizedekben gondolkodik itt a gyár. A környezetvédelmi hatások rendkívül fontosak a gyárnak. Kötelezettséget vállal arra, hogy ellenőrzi a működés hatásait – tért rá a Debrecenben épülő gyárra a CATL európai vezetője, aki miután biztosította a jelenlévőket, hogy a gyárépítés a tervek szerint, most már a felszín feletti építkezéssel halad, kijelentette: céljuk, hogy a kínai akkumulátorgyár egy szerethető gyár legyen, továbbá a már itt élők szomszédjává szeretne válni, mint ahogy fontos számukra a munkahelyüket szerető, a városban élők is. Helyi polgárokként részt szeretnének venni a közösségi életben. Engedélyeik megvannak, kötelességüknek tartják, hogy minden hatósági és jogi ellőírásoknak eleget tegyenek. 2025 első felében indulhat meg a termelés.

Annak a filozófia keretében, hogy a CATL jó szomszéd, szerethető vállalat legyen a helyi beszállítókra támaszkodnak majd.

Szilágyi Balázs (Fotó: Cívishír)

Első körben háromezren

Szilágyi Balázs, a CATL közügyekért felelős vezetője a leendő dolgozókról beszélt. Látják, helyben bizony verseny folyik a jól képzett szakemberekért, és azt is, hogy át kell lépniük a szűkebb agglomeráció határait. Hajdú-Biharban, illetve a gyár 60 kilométeres körzetéből számítanak dolgozókra, az ők ingázásukat segítik. Egyelőre döntően diplomásokat keresnek, de jövőre a fizikai munkások irányába mozdul el a munkaerőigényük. 2025 elejére ezer, végére kétezer, 2026-ban háromezer dolgozóval számolnak. Figyelnek az oktatásra, a szakképzéstől az egyetemig. A Debreceni Szakképzési Centrummal megkötötték a megállapodást.

Mit is jelent a CATL jószomszédi viszonya?

Ezt már Sidló Noémi, a CATL debreceni gyárának kommunikációs és PR-vezetője részletezte. Ő is hangsúlyozta, hosszútávra terveznek Debrecenben, a zöldebb jövőért dolgoznak, szerves részévé kívánnak válni a közösségnek. Erős és bizalmi kapcsolat kialakítására törekszenek a lakossággal és Debrecen várossal. Társadalmi aktivitásukat – immár a németországi gyáruk példája alapján – a sportszponzorációban, a várossal közösen helyi focibajnokságok szervezésében, a környezetvédelemben, a környezetvédelmi aktivitás fokozásával tervezik megalapozni. Ugyanakkor szeretnének alapozni a debreceniek hagyományaira, tapasztalataira is. Az idén adományoztak már tartós élelmiszereket, valamint esővízgyűjtőket. Jövőre ezt szeretnék folytatni, és tervezik gyermekvédelmi intézmények és a gyermekklinika támogatását.

Sidló Noémi (Fotó: Cívishír)

Aggódni? Ugyan mitől?

– Naponta valamivel több mint háromezer köbméter vízre lesz szüksége a gyárnak, és keressük annak a lehetőségét, hogy hűtőtornyokkal miként lehetne csökkenteni a vízfelhasználást. Szándékunk szerint a gyár vízfogyasztásának 70 százalékát a hűtőtornyokon keresztül szeretnénk megoldani – válaszolt a Cívishír kérdésére Szilágyi Balázs, akit a vízfogyasztás nagysága mellett az energiafelhasználásról is kérdeztünk. – 536 gigawattóra. Ennyi lehet a gyár éves energiaigénye az időközben végrehajtott módosítások és optimalizálások után. Természetesen zöld energiából. A gyár épületeinek tetejére napelemeket telepítünk. A zöld energia biztosításának módjáról több partnerrel is tárgyalunk – mondta.

Megkérdeztük azt is, hogy a gyár állít-e föl monitoringrendszert, kik működtetik azt, és az eredményeik mennyire lesznek nyilvánosak.

– A monitoring a hatóságok feladata, és önkormányzati kezdeményezésre is alakul monitoring bizottság. Az ő munkájukat mindenben támogatni fogjuk, a jogszabályoknak megfelelően szolgáltatunk adatokat. A cégnek megvannak a kötelezettségei monitoring téren mind a talaj, mind a levegő vizsgálata kapcsán. A berendezések megvannak, ezen túl tervezi még a város, hogy a cég területén kívül egy, az egész ipari park hatásait vizsgáló rendszert állít fel – válaszolta Szilágyi Balázs, de Jason Chen jelezte, ő is szeretne hozzászólni a kérdéshez. – Egy működőképes monitoringrendszert állítunk fel. Biztosítom arról az embereket, hogy az egy működőképes, valós rendszer lesz. Ismét hangsúlyozom, nem rövidtávra tervez Debrecenben a cég. A monitoringrendszer kiemelkedő fontosságú lesz a helyi lakosság, az üzemben dolgozók számára. Mint egy globális jelenléttel bíró vállalat, a cég maga is kötelezettségének érzi, hogy gondoskodjon minden ott dolgozója egészségéről. Napi szinten mindez nagyon összetartozik. Én, aki ekkora tapasztalattal rendelkezem a cég kapcsán, semmi kétségem nincsen, hogy a cég környezetbarát módon fog működni – hangsúlyozta.

Sidló Noémi is hozzászólt az elhangzottakhoz.

– Egy globálisan ismert és elismert cég nem is engedheti meg magának, hogy minden tekintetben ne a jogszabályoknak megfelelően működjön, megfeleljen mind a munkavállalóknak, mind a környezetnek. 13 működő gyára tapasztalatait hozza Debrecenbe a CATL, és ez is a biztosítéka annak, hogy ezek az ellenőrzőrendszerek működőképesek lesznek.

További újságírói kérdésekre válaszolva megtudtuk: a gyár a tervezett maximális termelési kapacitását közel egy évtized alatt éri majd el, ám a technológiai fejlődésnek köszönhetően lehet, hogy nem 9 ezer, hanem 8 ezer ember is elég lesz már akkor a termeléshez.

És lesznek-e külföldi munkások? Kezdetben, a termelés indulásakor százas nagyságrendben érkeznek kínai munkások, később a számuk 100 és 200 között lesz. A CATL nem tárgyal harmadik országból érkező munkásokat közvetítő cégekkel, és remélik a közeljövőben sem lesz erre szükség. A vállalatot magyar emberek fogják működtetni – hangzott a válasz. Szó volt arról is, hogy a kínaiakkal, délkelet-ázsiaiakkal szemben egyre fokozódó ellenérzés kompenzálására a CATL tervez társadalmi programokat, amivel közelebb hozza egymáshoz a kultúrákat.

CH

Megsemmisítették a debreceni akkumulátorgyár katasztrófavédelmi engedélyét
Döntött a Kúria.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Elhunyt Ozsváth Sándor
Elhunyt Ozsváth Sándor
1982-től nyugdíjazásáig a Debreceni Tanítóképző Főiskola oktatója volt.
Hirdetés
Hirdetés
Árvíz: a bámészkodók hátráltatják a munkát a töltéseken
Árvíz: a bámészkodók hátráltatják a munkát a töltéseken
A lakosság józan belátását és együttműködését kérik.
Hirdetés
Hirdetés
Gazdaság
Kínába mennek a debreceni városvezetők
Szerződéseket írnak alá.
Kétszázmilliós kérdés a debreceni közgyűlésen, ahol új vezetőt is választottak
Politikai pályafutása legtanulságosabb öt évének nevezte Papp László a most záruló ciklust.
2025 végéig fizetnek a Hajdú tanyáért
Utána ingyen használhatja a felfuttatott hajdúböszörményi telepet a szakképzési centrum.
Életműdíjat kapott Dr. Ábrahám László
Szívügye a jövő mérnökeinek támogatása.
Hirdetés
Hirdetés
Támogatott tartalom
Megnyílt a 13. Zamat Fesztivál
Megnyílt a 13. Zamat Fesztivál
4000 négyzetméteres rendezvénysátor várja idén is a gasztronómia szerelmeseit és a bulizni vágyókat az ősz legnagyobb gasztroeseményén a cívisvárosban.
Westernhangulat a Zamat Fesztiválon a Marnevall jóvoltából
Westernhangulat a Zamat Fesztiválon a Marnevall jóvoltából
A gasztronómia és a zene szerelmeseinek idén is felejthetetlen élményt ígér a Debreceni Zamat Fesztivál.
Civis Honoris Causa címet kapott Bogsch Erik
Civis Honoris Causa címet kapott Bogsch Erik
A debreceni biotechnológiai üzem a jövő szempontjából a Richter számára a legfontosabb terület.
Miért szükséges a fugázás?
Miért szükséges a fugázás?
Milyen funkciója van ennek az anyagnak?
Hirdetés