Erasmus: 21 országból 130 diák érkezett Debrecenbe

A hagyományokhoz híven Welcome Dinner-rel köszöntötte az Erasmus-ösztöndíjprogram keretében 21 országból érkezett 130 diákot szeptember 7-én a Főépület Aulájában a Debreceni Egyetem Nemzetközi Irodája és az intézmény Hallgatói Külügyi Bizottsága.
A legnagyobb létszámmal Spanyolország képviselteti magát, a dobogó képzeletbeli második fokán megosztva Portugália, Olaszország és Franciaország áll, majd Törökország következik. Idén Görögországból, Mexikóból, Kazahsztánból és Kirgizisztánból is érkeztek hallgatók, akik fél évet töltenek a Debreceni Egyetem karain részképzésen.
Legtöbben – 40 fő – idén is az Általános Orvostudományi Karra érkeztek, de sokan választották a Bölcsészettudományi, a Gazdaságtudományi, a Gyógyszerésztudományi, a Műszaki, valamint a Természettudományi és Technológiai Kart.
– A debreceni felsőoktatás számára már a 16-17. századtól fontos volt a nemzetközi kapcsolatok ápolása elsősorban az európai református testvériskolákkal, amelynek emlékét a Főépület Aulájának üvegablakai is őrzik, bemutatva azokat a városokat, ahol a jogelőd Református Kollégium diákjai peregrinációban jártak – idézte fel a múltat köszöntőjében Jánosy Orsolya. A DE Nemzetközi Iroda vezetője beszédében hangsúlyozta:
a hazai egyetemek közül a debreceni rendelkezik a legnagyobb külföldi hallgatói létszámmal, több mint 120 országból érkező 7 ezres létszámot meghaladó diák tanul elsősorban az intézmény angol nyelvű képzésein, amelynek köszönhetően a most érkezett Erasmus-ösztöndíjasok számára is bőséges a kínálat.
Az üdvözlést követően a vendégek a fellépő néptáncosoknak és a Szeredás népzenei együttesnek köszönhetően először a magyar folklórból kaptak ízelítőt, amelyet igazi magyaros vacsora követett. A nyitóest közös táncházzal zárult az Aula előtt.
Természetesen a Nemzetközi Iroda nem csupán az érkezők tanulmányait, hanem az egyetemi polgárok külföldi ösztöndíjprogramjait is támogatja. A 2023/24-es tanévre újból megnyíltak az Erasmus pályázati lehetőségek, az oktatók oktatási vagy képzési célú mobilitásra, míg a hallgatók tanulmányi és szakmai gyakorlati célú mobilitásra jelentkezhetnek. A mobilitások 2024. július 31-ig valósíthatók meg.
Az oktatói, a munkatársaknak szóló, valamint a hallgatói részképzés esetében a pályázatok beadási határideje 2023. október 1., míg a hallgatói szakmai gyakorlati pályázatok beadása 2024. február 15-ig folyamatos.






























