Oxfordi professzor vette át a Debreceni Egyetem díját

Az újszülöttkori cukorbetegség diagnosztizálásában és kezelésében elért tudományos eredményért Frances Mary Ashcrof, az Egyesült Királyság-beli Oxford Egyetem Élettani Intézeteinek professzora kapta a „Debrecen díj a Molekuláris Orvostudományért” elnevezésű kitüntetést 2020. évi elismerését. A díjátadást bejelentő sajtótájékoztatót a Kenézy villában tartotta Csernoch László tudományos rektorhelyettes, Mátyus László, az Általános Orvostudományi kar dékánja és Panyi György egyetemi tanár március 28-án.
Az eseményen természetesen jelen volt Ashcrof asszony is.
– Nagy elismerés, hogy ezt a díjat megkaphatom. Végignéztem a korábbi díjazottak névsorát és megörültem, hogy tagja lehetek ennek az illusztris közösségnek. Csodálatos lehetőség, hogy Debrecenbe jöhettem, látogatást tehetek az egyetemi campuson – fogalmazott Frances Mary Ashcrof, hozzátéve, hogy egy kutató soha nem egyedül dolgozik, az eredmények elérésében segítségére vannak a munkatársai, PhD diákjai. A professzorasszony külön felhívta a sajtó képviselőinek figyelmét arra, hogy az ő kutatása az újszülöttkori cukorbetegségről szól.

Csernoch László köszöntőjében hangsúlyozta, hogy egy egyetem számára nemcsak az ott dolgozók, hanem az elismert kutatók száma és minősége is meghatározó. Az orvosbiológiai kutatásokban a díjat mindig meghatározó személyiségek kapják. Azzal, hogy Frances Mary Ashcrof elfogadta a díjat, a Debreceni Egyetem is felkerült a molekuláris medicina elittérképére, ez növeli az egyetem ismertségét, elismertségét.
A díj nemcsak egy elismerés, hanem egyúttal egy lehetőség az együttműködés és a közös kutatások folytatására.
Mátyus László a díj alapításáról és az odaítélés menetéről tájékoztatta a sajtó képviselőit. Elmondta, a díjat 2003-ban alapította a Debreceni Egyetem, és a mostaninak elvileg a 21. díj odaítélésnek kellene lenni. Frances Mary Ashcrof azonban a 2020-as év díjazottja, és a világjárvány miatt csak most kerülhet sor a díjátadásra, amivel így egy korábbi adósságot törlesztenek. A díjazott kiválasztásának elsődleges szempontja, hogy a kutatásának gyakorlati haszna látható legyen a betegek gyógyulásában. Ebből a szempontból az oxfordi egyetem professzora a tökéletes díjazott. Sokkoló felfedezést tett, beteg gyermekek tízezreinek életét egyértelműen megváltoztatta. A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karának orvosai és a korábbi díjazottak is tehetnek javaslatot a díj odaítélésére.
A bizottság a jelöltek körét kettőre szűkíti, majd titkos szavazással döntenek a díjazott személyéről.
– Nagyon ritka az, ha a tudós a kutatásának eredményét még az életében láthatja a betegek kezelésében és gyógyulásában – ezt már Panyi György mondta a professzorasszony tevékenységének méltatásaként. – Frances Mary Ashcrof a gyermekkori, valamint a veleszületett cukorbetegségnek a molekuláris mechanizmusát felfedezte és megtalálta azokat a mutációkat, azokat az ioncsatornák sejtmembránjaiban található fehérjékben bekövetkező változásokat, amelyek miatt a gyermekek a születéskor már cukorbetegek. Ennek az állapotnak súlyos mentális és fizikális következményei vannak. Ezeket korábban inzulinnal kezelték. A professzorasszony felfedezése az, hogy a hasnyálmirigyben az inzulin kiválasztását szabályozó molekuláknak milyen mutációi okozzák ezt a betegséget, és hogyan lehet őket kezelni tablettával. Ez az életminőség, a betegség következményeként kialakuló szövődmények szempontjából hihetetlenül nagy változást tud hozni a gyermekek életében.
CH






























