Akkumulátorgyár: három javaslat a debreceni professzoroktól

– A Professzorok Batthyány Körének (PBK) debreceni csoportja a közvetlen, városi közelségben zajló társadalmi, kulturális és tudományos eseményeket érdeklődéssel figyeli, így a mostanában napirenden lévő akkumulátorgyár telepítésének ügyét is. Ugyanakkor aggodalommal érzékeli a kialakult és elmérgesedett lakossági vitát és politikai indulatokat. Ebben a kibogozhatatlannak látszó helyzetben a PBK csoport mégis szeretne az összekuszálódott gondolatok közepette valamilyen rendet látni, illetve javaslatával egy ígéretes megoldás reménye felé mutatni – kezdte március 16-i nyilatkozatában a kör debreceni csoportja.
Mint írták, a csoport tagjai három dolgot szeretnének javasolni a városlakók figyelmébe, miközben kérnek mindenkit, hogy próbálják újragondolni a dolgokat és törekedni egyfajta szemléletváltásra.
Meglátásuk szerint – és a történelmi tapasztalatok szerint – előrébb lépni, fejlődni, megújulni mindig csak áldozathozatal árán lehetséges. – Ha a városunk javát akarjuk, akkor nekünk is föl kell áldoznunk valami keveset abból a földből, amelyet eleink örökségként hagytak ránk. Nincs más választásunk! Valljuk be, hogy amit vitatunk, az egy nagyon piciny hányada annak az óriási területnek, amelyen a városunk fekszik. Csupán 15 ezreléke – fogalmaztak.
Másodsorban látnunk kell, ami ellen önös érdekből tiltakoznak, az valóban egy össznemzeti programnak a része.
– Az akkumulátorgyár vállalásával mi, debreceniek az egész magyarság előmenetelét szolgáljuk. Mindenféle számadatok láttak már napvilágot a vízfogyasztással kapcsolatban, s ezek megzavarhatják a közvéleményt. Szakértőink által közölt számokra figyelve a megvalósulni készülő gyár a mi összes városi vízszükségletünket lényegesen nem emeli. Sőt, arra sarkallja a város vezetőit, tudósait és lakosait, hogy a már korábban elkezdett vízgazdálkodási tervet közös törekvéssel valósítsuk meg egészen a befejezésig – tudatták.
Harmadszor pedig az őseinkhez méltóan mi is nézzünk bizakodva a jövőbe.
– A helyi iparosodást a városunk egész rendszerének egyfajta fejlődési folyamatában kell szemlélnünk. Ennek a folyamatnak csupán egyik részét képezi a város vízgazdálkodása. Aggodalomra nincs okunk! Példát említve, a Tócó vizéért aggódóak nyugodjanak meg, mert ennek a pataknak a sorsa éppen a már korábban elkezdődött városi vízgazdálkodási folyamat részeként fog jóra fordulni. Ezt a folyamatot az új gyár létesítése csak elősegíti, mert a város szennyvizének tisztításából keletkező úgynevezett szürkevíz nem a Tócót fogja szennyezni, mint eddig történt és mostanság is történik. A távolabbi terv az, hogy a szürkevizet nyugati technológia mintájára többszörös újratisztítással fogják felhasználni a gyártási folyamatokban – írták.
A kör arra biztat mindenkit, hogy szemléletváltással, pontosabb tájékozódással újból gondolja át Debrecen fejlődését!
– Az akkumulátorgyár megépülésével Északkelet-Magyarország területén a 9000 új munkahely létrejötte ugyancsak bővíti a foglalkoztatási lehetőségeket és emeli a munkaerő technikai színvonalát. Kérünk mindenkit, hogy egész nemzetünk érdekeit szem előtt tartó teljes rendszerben gondolkodva alakítsa ki véleményét. Bízunk benne, hogy megnyugvással fognak nézni a jövőbe! – zárták gondolatukat.






























