civishir.hu
2023.02.24. 09:06
Tudományos előadás, közérthetően.
A radar története címmel Balajti István, a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Mechatronikai Tanszék egyetemi docense tart előadást a Science Caféban március 1-jén, szerdán 17 órától a Libri könyvesboltban (Debrecen, Csapó u. 30.).
Az intézmény tudományos igazgatósága által szervezett ismeretterjesztő sorozat következő előadása – többek között – olyan kérdésekre keresi és adja meg a választ, hogy mi az elektromágneses spektrum és mi köze van a szinusz hullámhoz, a fénysebességhez és a vektorokhoz? Mire szolgálnak érzékszerveink? Mi az érzékelés és észlelés közötti kapcsolat? Hogyan lát, tájékozódik a denevér és a delfin? Mit kell tudni az autóradarokról, az iparban, az orvostudományban, a rádióasztronómiában használt szenzorokról, köztük a James Webb űrteleszkópról?
– Előadásom arra is kitér majd, hogy vannak-e magyar sikerek a radarfejlesztésekben, és szó lesz arról is, mitől lesz intelligens egy mérnökök által épített rendszer, illetve hogy az egyetem Műszaki Karán hogyan valósul meg az „Agykarbantartás”, a „Nobel sörök” és a „Buli” oktatási módszer – árulta el a hirek.unideb.hu portálnak Balajti István.
A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Mechatronikai Tanszék egyetemi docense kiemelte: az érdeklődők betekintést nyernek napjaink és a közeljövő interferometrikus-, holográfikus és a kvázi-monostatikus radar mérési eljárások, state-of-the-art érzékelési módszerekkel kapcsolatos legfontosabb alkalmazások, kutatás és fejlesztési irányok helyzetébe is.
Balajti István villamosmérnök (MSC), kandidátusi fokozatát (CSc /PhD) radar digitális jelfeldolgozásából, míg habilitációját a légicélok útvonalképzési sajátosságai területén védte meg. Gyakorlati tapasztalatait a Budapest légterét biztosító radar- és vezetési rendszer telepítése, üzemeltetése során szerezte. A Haditechnikai Intézetben katonai radar és rádióelektronikai ellenőrző, valamint vezetési rendszerek fejlesztésével bővítette szakirányú tapasztalatait. Hasonló témakörökben Magyarország NATO csatlakozással kapcsolatos feladatok szakreferense. Majd 20 éven keresztül a NATO Beszerzési és Ellátási Ügynökségnél (NAMSA/NSPA) Luxemburgban a Légvédelmi Program Osztályon dolgozott. A radarrendszerek élettartam ciklus kiszolgálásának és in-situ méréseinek szakértőjeként gyarapította tudását. 1995 óta vesz részt a radarrendszerekkel kapcsolatos nemzetközi tudományos életben. Jelenleg a Debreceni Egyetemen a jövő mérnökeinek szakmai fejlődését segíti.Elkelt a Víg-Kend Major.
A leállás a ki- és belépő irányú forgalmat egyaránt érinti.
Igazgatóhelyettesére emlékezik a fürdőváros.
Betört egy házba.
A Szent-Györgyi Albert Orvosi Díj jelöltjeire még március 20-ig lehet szavazni.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2023.03.25)