Egy PET palackot is használhatnak nyomtatáshoz a debreceni hallgatók

Az egyre szélesebb körben terjedő 3D nyomtatók és 3D szkennerek ipari alkalmazásaival foglalkozó szakmai napot tartottak a Debreceni Egyetem Műszaki Kar Gépészmérnöki Tanszékén; mint elhangzott, már kukoricaszár vagy PET palackok felhasználásával készült műanyagokkal is tudnak tárgyakat nyomtatni – írja az Unideb.hu.
– A 2010-es években indult negyedik ipari forradalom egyik legfontosabb célkitűzése, hogy az ipar szinte mindent készítsen el digitálisan is, mert a hagyományos alkatrészgyártás meglehetősen drága és anyagigényes. Műanyagból vagy fémből 3D nyomtatással manapság már szinte minden alkatrész, szerszám elkészíthető viszonylag olcsón, jó minőségben. Az egyszerű kulcskarikától egészen a repülőgéphajtóműig. Csak műanyagokból több mint százfélét tudnak e célra használni – magyarázta Husi Géza dékán.
Az utóbbi években oly mértékben csökkent a 3D szkennerek és nyomtatók ára, hogy kisebb cégek, sőt magánszemélyek is megengedhetik maguknak, tette hozzá. A Debreceni Egyetem hallgatóinak e technológiát ugyanúgy meg kell ismerniük, mint a hagyományosakat. Nemcsak a gépészmérnök, hanem a jármű- és a mechatronikai mérnökképzés, sőt a műszakimenedzser képzés tananyagában is szerepel a 3D nyomtatás és szkennelés, rendelkezésre állnak ilyen eszközök. Az új megoldásokkal a környezetvédelemhez is hozzájárulnak, hiszen például kukoricaszár vagy PET palack felhasználásával is képesek melegítéssel egymáshoz illeszthető, erős anyagszálalakat készíteni, nyomtatni
A teljes cikk az egyetemi portálon.






























