Új gyógyszerész a gyermekgyógyászati klinikán

Szeptembertől klinikai gyógyszerész segíti a betegellátást a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Gyermekgyógyászati Klinikán, így a gyógyszerészek már kilenc klinikán vesznek részt a terápiás döntéshozatalban. Emellett a gyógyszerelést is felügyelik majd, valamint tanácsokkal látják el a betegeket – írja a hirek.unideb.hu. Az elsődleges cél, hogy segítsék a szakszerű, folyamatos, biztonságos és gazdaságos gyógyszerellátást.
A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Egyetemi Gyógyszertárnak az a feladata, hogy a gyári és magisztrális gyógyszerkészítmények megrendelése, készítése, tárolása, elosztása és ellenőrzése mellett a gyógygázokat, gyógytápszereket, radioaktív készítményeket, vérkészítményeket, szerobakteriológiai szereket, diagnosztikumokat és a gyógyszeralapanyagokat is beszerezze. Az alaptevékenységeken túl a gyógyszertár munkatársai betegre szabott gyógyszerosztást és betegágy melletti gyógyszerészi tanácsadást is végeznek már számos klinikán.
– A klinikai gyógyszerészi szaktevékenység szeptember elsején a gyermekgyógyászati klinikán is elindult, októbertől pedig már a sebészeti klinikán is gyógyszerész felügyeli a gyógyszer logisztikai folyamatokat, valamint a betegek gyógyszerelését – ismertette Szabó Zoltán, a klinikai központ elnöke.
A klinikai gyógyszerészek egyik fontos feladata a betegre szabott gyógyszerosztás biztosítása.Tevékenységük azzal kezdődik, hogy felveszik a fekvőbetegosztályra kerülő páciensek gyógyszeres anamnézisét, azaz összesítik, hogy a beteg otthonában milyen gyógyszereket szedett, milyen adagolásban.
– Az anamnézisből kiderülhet, hogy az alkalmazott gyógyszerek között van olyan, amelyet a betegnek már nem kellene szednie vagy máshogy kellene adagolni, vagy vannak olyan készítmények, amelyeket nem is szabadna együtt alkalmazni. A klinikai gyógyszerész ezt követően a lázlapon átnézi, hogy mit rendelt az orvos, és javaslatot tehet egyes készítmények helyettesítésére, az alkalmazás vagy az adagok módosítására. A szakmák közti együttműködés révén a betegek terápiája optimalizálható, csökkenthetők a gyógyszerelési hibák – emelte ki Buchholcz Gyula, a klinikai központ intézeti vezető főgyógyszerésze.
Az orvossal folytatott egyeztetést követően a klinikai gyógyszerész felügyeli a betegek gyógyszerelését az adott klinikán. Emellett részt vesz az ápolók és a betegek oktatásában, a gyógyszerek alkalmazását érintő előírások betartatásában.






























