Folyamatosan nő a Debreceni Egyetem lóállománya

A legnagyobb genetikai diverzitással rendelkezik az ország tenyészetei között a Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézetének génbanki állománya. Az év első hat hónapjában egy magyar hidegvérű és tíz gidrán csikóval gazdagodott az állomány, öt mén és hat kanca született. Az idén így már tizenegy csikó született az országos génmegőrzési program a Kismacsi Állattenyésztési Kísérleti Telepen – számolt be a hirek.unideb.hu.
– Az egyetem több mint tíz éve vesz részt az országos génmegőrző programban, amelynek célja a kislétszámú állatfajok megőrzése és fenntartása. Ez a projekt szakmai és kulturális téren egyaránt fontos, mivel egy-egy fajta eltűnésével nem csak a genetikai érték vész el, hanem a nemzedékeken átívelő tenyésztői munka is, ami a fajta kialakulásához vezetett – mondta Mihók Sándor, a mezőgazdaság-, élelmiszertudományi és környezetgazdálkodási kar professor emeritusa.
Az idén született csikók, valamint a megellett kancák a kismacsi telepen maradnak a szoptatás 6 hónapos időtartamára. A csikók közül azonban csak a kancák csatlakoznak a Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézet állományához, három éves koruk után kerülnek az egyetem Kartács utcai lovas oktatási központjába, a Lovasakadémiára, szükség szerint cserélve az idős kancákat. A méncsikókat belföldön, illetve külföldön értékesíti az intézet.
– A génbanki állomány nem öncélúan fenntartott populáció. Az agrárkaron ugyanis két lovas szakemberképzés is folyik. A ménesgazda szakképzési szak már több mint 15 éves, a lótenyésztő, lovassportszervező agrármérnök képzésben 2022 decemberében végez az első évfolyam. A Debreceni Lovasakadémián 80 hallgatónk van, egyedülálló módon a szakok valamennyi hallgatójának duális képzést tudunk biztosítani. Az akadémián jelenleg 20 saját lovat tartunk, az állatok fele azonban tíz évnél idősebb, egyharmaduk pedig 15-20 év közötti. Évente 1-3 fiatal kancát állítunk a kiesők helyébe – tette hozzá Oláh János, az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság Debreceni Tangazdaság és Tájkutató Intézet igazgatóhelyettese, a Kismacsi Állattenyésztési Kísérleti Telep vezetője.
Oláh János kiemelte: az egyetemi génbanki állomány a természetvédelmi mérnökök képzésében is szerepet kap, az őshonos állatok tenyésztése tárgy keretében a génmegőrzési, természetvédelmi tevékenység látványos bemutatását szolgálja.
További részletek a hirek.unideb.hu-n.






























