Felvételizőknek indított honlapot a Debreceni Egyetem

Középiskolai rangsort készített a Debreceni Egyetem (DE) azoknak az adatoknak a felhasználásával, amelyek az intézménybe felvett diákok számát mutatják. Az eredményeket bemutató június 15-i sajtótájékoztatón a DE oktatási igazgatója hangsúlyozta: nem klasszikus értelemben vett rangsor összeállítása volt a céljuk, hanem egy olyan kimutatás elkészítése, amely segíti az egyetem képzési portfoliójának, beiskolázás stratégiájának „finomítását”. Nem a középiskolákban folyó munka minőségét rangsorolták, hanem információkat gyűjtöttek arról, hogy hol van még a Debreceni Egyetemnek feladata a beiskolázási tevékenység erősítésében – húzta alá Pósánné Rácz Annamária. Elmondta azt is: a rangsor lehetőséget teremt arra is, hogy a DE közelebb kerüljön azokhoz az iskolákhoz, ahonnan a legtöbb diák érkezik az egyetemre, ugyanakkor az adatokból arra is következtetni lehet, hogy mely középiskolákban kell esetleg erősítenie a felsőoktatási intézménynek.
Közölte: a 2021-ben felvettek, majd ősszel beiratkozott hallgatók adatait vették figyelembe, a listára összesen hatvan intézmény került fel, és három szempontot vizsgáltak.
Az egyik, hogy melyik középiskolákból érkeznek a legtöbben a Debreceni Egyetemre. Ez alapján
a hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium került az első helyre, ahonnan 95 diákot vettek fel, és ez az ott érettségiző tanulók 83 százaléka volt.
Az első ötbe még a következő intézmények kerültek be: 2. Svetits katolikus gimnázium (42 fő, 78 százalék), 3. Dóczy gimnázium (42 fő, 76 százalék), 4. Csokonai gimnázium (127 fő, 71 százalék), 5. Kossuth gimnázium (119 fő, 68 százalék).
Nyelvvizsgások
A második szempont, amit vizsgáltak, hogy a felvett hallgatók közül hányan kezdték meg úgy az egyetemi tanulmányaikat, hogy már rendelkeztek nyelvvizsgával. Itt az első helyet a kazincbarcikai Szalézi Szent Ferenc Gimnázium szerezte meg (22 fő, 100 százalék). A további sorrend: 2. debreceni Fazekas Mihály Gimnázium (122 fő, 97,6 százalék), 3. egri Gárdonyi Géza Ciszterci Gimnázium és Kollégium (19 fő, 95 százalék), 4. nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium (60 fő, 92,3 százalék), 5. egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium (35 fő, 92,11 százalék).
Átlagos felvételi pontszám
A harmadik vizsgálati szempont az volt, hogy a középiskolákból milyen átlagos felvételi pontszámmal érkeznek a hallgatók az egyetemre. Ebben a rangsoban a DE-hez tartozó debreceni Kossuth gimnázium végzett az élen 429 ponttal. A második a debreceni Fazekas Mihály Gimnázium (428), a harmadik a miskolci Hermann Ottó Gimnázium (422), a negyedik a nyíregyházi Krúdy Gyula Gimnázium (421), az ötödik pedig a nyíregyházi Kölcsey gimnázium (411) lett, majd a debreceni Ady Endre Gimnázium (410) és a Tóth Árpád Gimnázium (406) következik a sorban.
Pósánné Rácz Annamária hozzátette: a későbbiekben azt is megvizsgálják majd, hogy az adott iskolából milyen képzési területre, azon belül milyen szakra érkezett a legtöbb hallgató.
Az oktatási igazgató a sajtótájékoztatón bemutatta azt az új szak- és tantárgyválasztó felületet, ahol a Debreceni Egyetemre jelentkező diákok minden fontos információt megtalálnak. A beiskolazas.unideb.hu honlapon a többi között rövid tájékoztatót olvashatnak az érdeklődők az egyes szakokról, megismerhetik az elmúlt évek ponthatárait, továbbá az érettségi vizsgakövetelményeiről is olvashatnak részleteket.






























