Mágikusnak hitt számsorral szerettek volna pénzt elvinni egy debreceni bankból

R. kicsit fura fiú. Az utóbbi időben eléggé magára maradt a problémáival, befordult, elszigetelődött. Ami jutott: a véget nem érő vándorlás az internetes prériken, a csodavárás, hogy a világháló egy félreeső zugában készen vár a pénz, a siker receptje – még regisztrálni sem kell.
R. álmodozó, mint annyi huszonegy éves: amikor rátalált a „gyógyító számkombinációk” weboldalára, tényleg elhitte, hogy az élete jobbra fordul. A múlt kedden próbát tett. A honlap kérésének megfelelően beírta a kívánságát a megfelelő mezőbe, majd meg is kapta az annak teljesülését elősegítő „mágikus” számsort. Úgy gondolta, e számokat felhasználva egy rövid emailes üzenet elég lesz az Erstének, másnap pedig egyszerűen besétál a pénzintézetbe, ahol már tudni fogják, hogy ki ő, és miért érkezett. Csak kiadják az összeget, hogy mennyit, azt még maga sem tudja, ő pedig huss… egy epres shake-kel megünnepli a sikert a Fórumban, majd hazamegy youtube-os videókat vágni, amivel egyébként múlatja az időt mostanában.
December 8-án, délután tényleg megjelent a Vár utcai fiókban, arcán védőmaszk, ahogy a járvány miatt kell, a fején kapucni. Valamiért gumikesztyűt is húzott. Azonban a pénztárosnak a gyógyító számok „elfelejtettek szólni”, és hát az előzőleg R. által elküldött emailről sem tudott senki. Így a fiú hiába tett úgy a kasszás előtt, mint aki éppen felvenné a heti lottóötöst, a kutya nem értette, mit szeretne. Aztán a biztonsági őr megkérte, hogy vegye le a kapucnit; egy bankban, ugye, mégsem ez a legmenőbb dresszkód. R.-nek, akit hidegzuhanyként ért, hogy az események nem az ő fejében lévő forgatókönyvet követik, ez már sok volt. Sietős léptekkel elhagyta a termet, majd jobbnak látta minél előbb felszívódni.
Nem sokkal a távozása után az Erstében úgy döntöttek, riasztják a rendőrséget a különös látogató miatt.

A járőrök a fiút akkor már nem találták meg, de az esti órákban – összehangolt intézkedéseknek köszönhetően – R. előkerült, és bevitték meghallgatásra.
De miért gyanús?
Ha valaki azt hiszi, hogy most hülyéskedünk, óriásit téved. R. volt az a figura, akinek kapcsán a Cívishír december 8-án „Bankrablási kísérlet a debreceni belvárosban” közölt cikket, majd a rendőrség háromszavas közlése alapján azzal a frissítettük a cikket, hogy nem történt bűncselekmény.
És akkor itt jön egy másik történet. De már nem R.-ről, hanem a rendőrségnek az ügyben kifejtett „mágikus” sajtómunkájáról. A Tisztelt Olvasó valószínűleg érti, hogy mivel akkor még mit sem tudtunk R.-ről, erős hiányérzetünk volt az általunk közreadott hír kapcsán. Mert mi a csoda történhetett az Erste-fiókban – tanakodtunk –, hogy odarohant az összes rendőr, a helyszínen hallottuk is, hogy nagyon keresnek valakit, mégis azt mondják utána: nem történt bűncselekmény. Azonban hiába telefonáltunk kétszer a rendőrségnek, a remélt megvilágosodás elmaradt. Annyit sikerült kierőszakolni, miszerint egy személy „gyanúsan viselkedett”. Így – jobb híján – összetákoltunk valamiféle magyarázatot a cikk végére a saját találgatásainkból.
[Beillesztett cikk: Bankrablási kísérlet a debreceni belvárosban + FRISSÍTVE]
December 9-én, vagyis másnap írásban fordultunk a rendőrséghez annak érdekében, hogy megtudjuk, mi történt a bankfiókban, mitől vált gyanússá ez a bizonyos személy? A két nappal később jött válasz azonban kiszúrta a szemünket azzal, hogy a 2013. évi CCXXXVII. törvényre tekintettel forduljunk az illetékes szervhez. Ez már kicsit mellre szívtuk: fogalmazzunk úgy, szokatlan tónusú válaszlevélben kértük a rendőrséget, mutassanak már rá, mi köze van ennek a törvénynek a felvetett kérdésekhez, más, pénzintézeket érintő bűneseteknél miért nem hivatkoznak erre, esetleg készüljön-e a sajtó a jövőbeli hasonló hírközlésekre egy 8 évvel ezelőtti törvény böngészgetésével?
De nem untatnánk senkit ezzel hosszabban, mert a lényeg az, hogy a rendőrség magatartása is megváltozott. Íme, a korrekt, hivatalos válasz.
„Egy férfi félreérthető cselekedete, és viselkedése adott okot arra 2021. december 8-án 15 óra 30 perc körül, hogy a debreceni pénzintézet értesítse a rendőrséget. A bejelentést követően a rendőrök azonnal az adott helyre mentek, ahol hamarosan kiderült, hogy az akkor még ismeretlen, de a bankot már elhagyó férfi, ottlétekor sem fenyegetést, sem erőszakot nem alkalmazott, nem is utalt ilyesmire, de összességében zavart viselkedése gyanússá tette. A nyomozók hamarosan azonosították kilétét, majd a 21 éves debreceni lakost a rendőrkapitányságon meghallgatták. Meghallgatásakor egy összefüggéstelen, tévképzeten alapuló történettel magyarázta a pénzintézetben való megjelenését. A büntetlen előéletű férfi elmondta, hogy egy »számkód« alapján elhitte, hogy ha bemegy a bankba, egy táska pénzt fog kapni. A nyomozók által beszerzett - minden körülményre kiterjedő ellenőrzések -, adatok, egyértelműen alátámasztják, hogy az eset kapcsán sem bűncselekmény, sem szabálysértés nem történt.”
Nos, akkor ezt alighanem kiveséztük. Neked pedig, kedves R., azt kívánjuk, hogy tudj továbblépni!
Ratalics László


































