Új helyen működik tovább a sürgősségi felnőttorvosi ügyelet Debrecenben
Új helyen működik tovább a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sürgősségi Klinikája; a betegellátó tevékenység a volt 1. számú Sebészeti Klinika épületében folytatódik – hangzott el a változásról szóló július 29-i sajtótájékoztatón.
Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának elnöke mérföldkőnek nevezte a fejlesztést. Elmondta, új korszak kezdődik a város, az Országos Mentőszolgálat és a klinikai központ életében azzal, hogy augusztus 1-től mind a felnőtt-, mind a gyermekgyógyászati alapellátási ügyelet – a mentőszolgálat felügyelete mellett – a klinikák területén valósul meg. – A felnőtt alapellátási ügyeletet a Sürgősségi Klinika épületében indítjuk, a gyermekgyógyászati ellátást pedig a Gyermekgyógyászati Klinika épületében – mondta, hozzátéve, az együttműködés „sikerre van ítélve”.
– A fogászati és a gyermekorvosi ügyelet a lakosságot érintően nem fog változni. Hiszen ugyanabban a helyiségben, ugyanabban az időben lesz. Ám a felnőttorvosi ügyelet helye a Szent Anna utcáról átkerül a Sürgősségi Klinika épületében
– jelentette ki Széles Diána alpolgármester. Mint folytatta, a mentők „közbelépésével” Hajdú-Bihar megyében egységes rendszerben kezelik az összes ügyeleti ellátást. Elmondása szerint erre azért van szükség, mert sok kistelepülés szerette volna, ha Debrecen veszi át az ügyeleti ellátást, miután a jelenleg tapasztalható humánerrőforrás-helyzetben nem tudták megoldani az ügyeletet. – Debrecen városának csak helyben van illetékessége, mi a debreceni ügyeletért felelünk. A kistelepülések a kormányhoz fordultak, és ennek hozadékaként Hajdú-Bihar megyében indult el az a tesztprogram, mely keretében egységes rendszerben történik a teljes megyei betegellátás – közölte.
Fontos, hogy az ügyeleti telefonszám az 52/506 303-ra változik, így minden debreceninek és Hajdú-Bihar megyében élő betegnek a jövőben ezt a számot kell tárcsáznia.
[Beillesztett cikk: Berettyóújfalu pénzt is megspórol azon, hogy a mentők veszik fel a telefont]
Az új rendszertől azt várják – mondta Széles Diána –, hogy az Országos Mentőszolgálat központi diszpécsere elvégzi az elsődleges betegtájékoztatást, a beteget a szükséges helyre irányítja, így megszüntetve a felesleges orvos-beteg találkozást. Most, az új helyzetben szeretnék felmérni a lakosság reakciót, a betegutak alakulását, ha pedig változtatni szükséges, meg fogják tenni az alpolgármester ígérete szerint.
A betegek a Sürgősségi Klinika épületébe egykapus rendszeren keresztül juthatnak be. Triázsolással fogadják őket, ennek során eldöntik, hogy a Sürgősségi Klinika vagy az ügyelet irányába terelik tovább a pácienst. Az épületen belül az Országos Mentőszolgálat egy nemzetközi szintű ügyeleti szobát is kialakított.
Pápai György, az Országos Mentőszolgálat orvos igazgatója elmondta, ha a beteg a fenti telefonszámot tárcsázza, akkor a megyei mentésirányítókhoz fog beérkezni a hívása. A kikérdezési algoritmus alapján eldöntik, milyen egységet küldenek a páciensért, vagy ellátják szakmai tanácsokkal. – Az elmúlt hónap tapasztalatai és feladatszámai alapján kiderült, hogy ezen betegek ellátása nagyon könnyen és gyorsan elvégezhető az alapellátás ügyeleti szintjén. Gyógyszerest kezelést kapnak, majd megfigyelés után hazabocsátjuk őket, illetve háziorvosukhoz irányítjuk – mondta.
Fogarasi Renáta