Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

„Amikor a kezeim között halt meg egy gyermek, tehetetlenségemben kirúgtam volna a ház falát”

| 2021. 02. 11. | 10:46:00
Ujvárosy Andrásnak kulcsszerepe volt a sürgősségi betegellátás debreceni oktatásának elindításában is.
„Amikor a kezeim között halt meg egy gyermek, tehetetlenségemben kirúgtam volna a ház falát”
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ujvárosy András mentőtiszt igazi legendává vált 47 év odaadó szolgálata alatt. Karrierje során minden szakmai elismerést megkapott, amit csak lehetett, pályája megkoronázásaként pedig Kásler Miklóstól, az emberi erőforrások miniszterétől dicsérő oklevelet vehetett át. A kitüntetésein túl társadalmi funkciókat is betölt: a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Hajdú-Bihar Megyei területi szervezetének alapellátásáért felelős alelnöke a kamara megalakulása óta; a Magyar Mentő és Mentőtiszti Egyesület választmányi tagja, és négy éven át tagja volt a Magyar Sürgősségi Orvostani Társaság vezetőségének is.

Ujvárosy András nagy álma az „egyetem fura urának” köszönhetően nem vált valóra, ugyanis érettségi után, 1974-ben nem vették fel a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Karára, így részben szülő indíttatásra – hiszen édesanyja a mentőszolgálatnál dolgozott – került a mentői pályára. Kezdetben szakképzetlen mentőápolóként, majd általános ápolóasszisztensként, később mentőszakápolóként tevékenykedett, közben főiskolai, egyetemi tanulmányokat folytatott. – Az akkori mentőtisztnek keresték az utódját. 24 éves voltam, tanultam és dolgoztam. A főorvos úgy döntött, hogy erre a feladatra alkalmas vagyok, de a döntés a főigazgatóé, aki nagyon kemény ember volt, félt tőle mindenki, de sok mindent is tanultam tőle; szakmát, fegyelmet, pontosságot. A beszélgetésünk során állandóan azt hajtogatta, mennyire fiatal vagyok, majd közölte, na jó, kipróbáljuk! – emlékezett vissza Ujvárosy András.

Megyei főápolóként folytatta munkáját, majd a főiskola elvégzése után, 1984-ben vezető mentőtiszt lett.

A hajdúböszörményi születésű mentő emlékeztetett, a vonulásoktól kinevezése után sem búcsúzott el. Bár a vezető mentőtiszti munka operatív irányítói tevékenység, ő hétfőnként esetkocsira ült, és mentette az emberek életét. Mint mondta, nemcsak az Országos Mentőszolgálat, hanem ő is ragaszkodott ehhez, mert nem akart „elszakadni a valóságtól”. A főiskola után azonban mégiscsak szerepet kapott életében a Debreceni Egyetem, de nem mint hallgató, hanem mint tanító lépett be az intézmény falai közé. – Nagy büszkeséggel tölt el, hogy az országban először a Debreceni Egyetemen valósult meg a sürgősség, mint önálló diszciplína oktatása. Külön óra-  és tanrend alapján oktattuk, és ebben azóta is tevékenyen részt veszek – fogalmazott.

Ujvárosy András a Janus Pannonius Tudományegyetemen (mai nevén Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar) elvégezte a humánszervező szakot, a diploma megszerzése után – Szép Imre főorvossal és az egyetem segítségével – 1998-ban Nyíregyházán elindították az első nappali tagozatos mentőtisztképzést. A jelenleg felmentési idejét töltő mentőtiszt januárban még vizsgáztatott Nyíregyházán. – A tanítványaimnak próbáltam úgy átadni a sürgősséget, az ehhez szükséges tudást, hogy ne csak a szakmára figyeljenek, hanem különböző emberi attitűdöket, élethelyzeteket is vegyenek figyelembe. Például azt, hogy hogyan kell bánni egy kiszolgáltatott, rossz helyzetben lévő emberrel. Ez volt az oktatási filozófiám – közölte. Arra a kérdésre, hogy mi volt pályája legszebb pillanata, nem tudott válaszolni, mert mint mondta, nem egy ilyen volt. – A napokban gondolkoztam el rajta, hány sikeres újraélesztésem volt, de nem tudtam számszerűsíteni. Jó érzéssel töltött el, amikor a megmentett beteg megköszönte, amit tettünk érte. A egyik legrosszabb pillanatra azonban emlékszem, és soha nem fogom elfelejteni. Egy kétéves gyermek nem kelt fel a délutáni alvásból. Kimentünk a  családhoz, másfél órán át próbáltuk újraéleszteni a gyereket, de nem  jártunk sikerrel. Azt az érzést nem tudom elmondani, milyen, amikor küzdünk, de veszítünk, és a tehetetlen düh miatt legszívesebben kirúgná az ember a ház falát. A kicsi meghalt, elveszítettük, majd amikor az eseményt dokumentáltuk, megláttam, hogy a gyerek napra pontosan akkor született, amikor az én lányom – emlékezett vissza szomorúan. – Borzasztó az is, amikor hajnal háromkor két idős ember közül az egyiket el kell vinni, mert beteg, és a párja nem tud vele menni, de kikíséri a mentőig, ott megsimogatják egymást és tudjuk, soha többé nem találkoznak – tette hozzá. Mint mondta, nehezen dolgozza fel az ilyen eseményeket, de soha nem kért pszichológiai segítséget, „csak” helyreteszi magában a dolgot.

Állítása szerint sok jót adott az elmúlt 47 év, de természetesen voltak kudarcok is, egy-két szakmai dolog, amit nem sikerült megvalósítania.

A koronavírus az elmúlt egy évben nagy nyomást helyezett a mentőkre. Ujvárosy András elmondta, hogy a pandémia miatt minden szinten nagy teher szakadt a mentőszolgálatra. Hozzátette, a koronavírus csak egy dolog, de a járvány nem vette figyelembe, hogy azon feladataikat is el kell látniuk, amik a vírus előtt is megvoltak. A mintavételezés, a beöltözések és a rengeteg adminisztráció mellett ugyanúgy adódtak balesetek, magasból esések, újraélesztések. Nagy áttörésnek nevezte, hogy a társadalom egyre jobban elfogadja és egyre nagyobb tisztelet övezi a mentőket. Kiemelte, hogy ebben jelentős része van a PR-nak, de szerinte annak is köszönhető, hogy a mentők minden szinten bizonyítottak és bizonyítanak nap mint nap. Nem omlottak össze a koronavírus kapcsán sem, hanem ugyanolyan odaadással végezték feladatukat, mint előtte. – Érezhető a javulás a közlekedési morálban is. Ha meghallják a szirénát, húzódnak, próbálnak engedni minket. A mindennapi kommunikációban is elfogadóbbak. Régebben volt rá példa, hogy agresszíven közelítettek felénk, ma már ritkán fordul elő ilyesmi. Rengeteg köszönőlevelet kaptam a pályám során, és bízom benne, hogy sok embernek változtattam meg az életét – mondta. Hozzátette, nemcsak a megítélésük változott az évek alatt, de a politikai akarat is hozzájárult ahhoz, hogy világszínvonalú autókkal,felszereltséggel tudjanak elindulni életet menteni. Mint mondta, Debrecenben van elég mentő, az eszközök is újak és az autók száma is megfelelő.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
A debreceni önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást.
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
Izgalmas meccsek, közösségépítés a HUNÉP labdarúgó-tornáján.
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Karbantartást végez a szolgáltató.
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
Ütközés Debrecenben: nem nyújtott segítséget
A rendőrség lezárta a nyomozást.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Boros Józsefet a Pálmáról, és arról is kérdeztük, hogy mit épít a Vágóhíd utcán.
Vizet osztanak Debrecen főterén
Vizet osztanak Debrecen főterén
A hőség enyhítése érdekében a város zöldterületeinek öntözéséről is fokozottan gondoskodnak a szakemberek.
Orvosokat avattak Debrecenben
Orvosokat avattak Debrecenben
Átvették diplomájukat a végzősök.
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
A Nagyállomás és Kálvin tér között.
Visszatérne a MODEM élére Gulyás Gábor
Visszatérne a MODEM élére Gulyás Gábor
Meglepetést okozna, ha a debreceni városvezetés nem Vizi Katalin pályázatát támogatná.
Hirdetés
Hirdetés
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
Kivitelezőt keresnek a józsai Klastrompart tanösvényre
A debreceni önkormányzat kiírta a közbeszerzési eljárást.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Kezdődhet a közmédia teljes átalakítása
Kezdődhet a közmédia teljes átalakítása
Elfogadták a törvénymódosítást.
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
A gyermekek gyógyulásáért fociztak Debrecenben
Izgalmas meccsek, közösségépítés a HUNÉP labdarúgó-tornáján.
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Vízhiány lesz Debrecen egy részén
Karbantartást végez a szolgáltató.
Debrecenben marad a rutinos védő
Debrecenben marad a rutinos védő
A következő szezonban is a DEAC-ot erősíti.
Gazdaság
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Az egyes kutakon az árak lényegesen eltérhetnek.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.