Koronavírus: így alakul a debreceni betegellátás
A járványügyi veszélyhelyzetben változik az egészségügyi ellátás a Debreceni Egyetem Klinikai Központban és a Kenézy Gyula Egyetemi Kórházban, így lehetőség szerint halasztják a beavatkozásokat, minimálisra csökkentik az orvos-beteg találkozásokat, előtérbe helyezve a távkonzultáció. A látogatási tilalom érvényben marad. A sürgős eseteket továbbra is ellátják – olvasható a Debreceni Egyetem honlapján.
Ne induljanak el tájékozódás nélkül!
A Debreceni Egyetemen működő mintegy 500 szakrendelésen évente több mint 3 millió orvos-beteg találkozó történik. Az eredményes megelőzés érdekében a sürgősséget nem igénylő beavatkozásokat, így a tervezett, de halasztható műtéteket és a szakrendelési időpontokat lemondják. A változások – az országos rendeletnek megfelelően – március 16-án életbe léptek. A változások nem érintik a kiemelt figyelmet érdemlő betegcsoportokat, így a daganatos betegeket, a transzplantáltakat, az immunhiányos állapotban lévőket és a hematológiai betegségekben szenvedőket.
[Beillesztett cikk: A berettyóújfalui kórházban már belépéskor mérik a hőmérsékletet]
A még működő szakrendeléseken a betegek fogadási rendjét jelentősen ritkítják, a várók telítettségét megszüntetik. A vizsgálatok elhalasztásáról a betegeket értesítik, ugyanakkor az intézmények azt kérik, hogy aki sem telefonon, sem emailben nem kap tájékoztatást, mielőtt elindulna a korábban fixált időpontra, előtte hívja fel kezelőorvosát vagy a szakrendelést. A szakrendelések elérhetősége a Debreceni Egyetem honlapján megtalálható. A működő szakrendelések új betegfogadási rendjéről az intézmények folyamatosan tájékoztatják a lakosságot.
Az új rendelkezések érintik a műtéti szakmákat és a diagnosztikát is. A korábban kiadott nem sürgősségi MRI vagy CT időpontokat átütemezik. Új időpontot a veszélyhelyzet elmúltával lehet majd kérni.
Műtétek százait kellett lemondani
A Debreceni Egyetem Sebészeti Klinikán a műtétek felét végzik el, eddig mintegy 250 műtétet mondtak le a fertőzések megelőzése miatt. Az Idegsebészeti Klinikán a műtéti szám 30 százalékra csökkent. A Szívsebészeti Klinikán is halasztják a programozott műtéteket, de a sürgős szívsebészeti operációkat folyamatosan ellátják. Ez naponta jelenleg átlagosan két műtétet jelent.
[Beillesztett cikk: A debreceni Nagypiacról is elmaradoznak a vevők]
A Kenézy Gyula egyetemi kórházban a három ütemben tervezett kapacitás-átszervezés keretében első lépésben az Infektológiai Intézet 40 ágyát 60-ra bővítették, az ellátás két emeleten zajlik, a meglévő intenzív osztályon pedig a súlyos légzési elégtelenségben szenvedők ellátására 16 ágy áll rendelkezésre, kiegészülve a légúti elkülönítő helyiség 4 intenzív ágyával. Szükség esetén a további lépcsőkben mind az infektológiai, mind az intenzív kapacitásokat jelentősen tudják növelni, hogy minden beteget a lakóhelyéhez közel, Debrecenben láthassanak el. Átalakították az egyetemi kórház működési rendjét, hogy felkészülten várhassák a járvány következő fázisát.
A veszélyhelyzet miatt a szűréseket is elhalasztják, így átmenetileg szünetel az emlőszűrés és a vastagbélrákszűrés. A fogászati alapellátás keretében kizárólag a sürgősségi beavatkozásokat végzik el.
A sztrók esetében a Debreceni Egyetemen folyamatos a neurológiai és intervenciós radiológiai ellátás, szívizom infarktusnál a kardiológiai és kardiológiai intervenciós ellátás és változatlanul, de a járványügyi helyzetnek megfelelően működik a Kenézy Gyula Egyetemi Kórház Sürgősségi Osztálya és a Sürgősségi Klinika is.
A sürgősségi ellátás keretében érkező betegeknél fizikailag is biztonságosan elkülönítik a betegutakat, hogy a fertőzésgyanús személyek ne érintkezzenek a többiekkel.