Kiugratná a debreceni nyulat a bokorból a Jobbik, az LMP és a Momentum
Bejelentette választási együttműködését a Jobbik, az LMP és a Momentum Debrecnben június 26-án, hangsúlyozva, a lehetőséget az összes ellenzéki párt, szervezet előtt nyitva tartják. Az esetleges csatlakozóknak igyekezniük kell – tették hozzá –, mert erre vonatkozó határidőt ugyan nem szabtak meg, de egy-két héten belül e kérdésnek el kell dőlnie. Ezzel nyitva hagyták a DK előtt a visszautat, miközben az EP-választásokon sikeresen szereplő Gyurcsány-párt szemmel láthatóan a lehető legtovább tágítaná a saját mozgásterét.
[Beillesztett cikk: A DK-val nem lehet tárgyalni - így a jobbikos, aki meg is indokolja]
Kőszeghy Ábel, a Jobbik debreceni frakcióvezetője közölte, a megállapodás azt jelenti, hogy a három párt közös polgármesterjelöltet, képviselőjelölteket indít, közös lesz a pártlista (ez a töredékszavazatok miatt kulcsfontosságú), a program, de még a kampány is. Kőszeghy Ábel szerinte ez mérföldkő, nem emlékszik, hogy a rendszerváltás óta lett volna példa ehhez hasonló hárompárti együttműködésre.
A Lehet Más a Politika megyei elnöke, Jármi Péter úgy nyilatkozott, „hiteles alternatívát mutatnának fel a Fidesz korrupt rendszerével szemben”, a közös program pedig „a valódi debreceni problémákra reflektál majd” az ígéretek helyett. – Szeretnénk új, a cívisváros történelméhez méltó politikai kultúrát meghonosítani, nem sárdobálással és lejárató kampányokkal készülni. Ez a három párt képes lesz az önkormányzatban is együttműködni – tette hozzá.
Szabó Bence, a Momentum debreceni elnökségi tagja az együttműködésről azt mondta, gyors megegyzés volt, a polgármesterjelölt és a képviselőjelöltek bemutatása pedig a következő hetekben várható. Mint fogalmazott, szívesen fogadják azokat „a hiteles ellenzéki szervezeteket, amelyek az önös érdekeik elé tudják helyezni a közös munkát”.
[Beillesztett cikk: Pártütőkről beszél a debreceni DK-s]
A pártok képviselői az esetleges csatlakozókra hivatkozva nem nagyon akartak belemenni részletekbe, így abba sem, hogy a Jobbik adja-e majd a polgármesterjelöltet (mint a Fidesz utáni legerősebb párt az önkormányzati közgyűlésben). Azt azért elárulták, hogy az egyeztetések 3-4 hónapja zajlanak, de az EP-választások eredménye után látszott, hogy az ellenzéki összefogás nem lesz teljes (vagyis a DK sokkal nagyobb nyomatékkal akarja érvényesíteni az akaratát). Ezért döntöttek úgy, hogy cselekednek és előrukkolnak a mostani megállapodással.
Arra az újságírói kérdésre, hogy számítanak-e egyéniben nyert önkormányzati képviselői hellyel, Jármi Péter úgy felelt, a céljuk ez, ami azért is nagy dolog lenne, mert a Fidesz 1998 (!) óta nem veszített egyéni körzetet
RaL