A mély meleg vizével fűthetik Berettyóújfalut

Földesen már túl vannak egy teljes fűtési szezonon úgy, hogy a közintézmények egy részét a föld mélyéből feljövő meleg vízzel fűtötték. Ennek, az Alföldön potenciálisan széles körben hasznosítható energiaforrásnak a kihasználásában, a technológia megvalósításában a dél-hajdúsági település járt élen, hozzá zárkózott fel Kaba és Létavértes. A geotermális kúttól elkészült a gerincvezeték, és több közintézményt, köztük a polgármesteri hivatalt is bekapcsolták a rendszerbe.
Az előző fűtési idény tapasztalatait Jeneiné Egri Izabella polgármester összegezte.
– Lényegesen több energiaköltséget tudtunk megtakarítani, mint a tetőkre szerelt napelemekkel. Bár ennek leginkább az az oka, hogy kevés a napenergiát hasznosító berendezésünk. A geotermális energiaszolgáltatás mellett meghagytuk a korábbi, földgázzal működő rendszert is. Ezt azonban csak akkor kapcsoljuk be, mintegy rásegítésként, ha a hőmérséklet mínusz 10 fok alá süllyed. Így a télen mintegy 80-90 százalékos üzemanyag-megtakarítást értünk el, ami a polgármesteri hivatal esetében 3 millió forintot jelentett. Célunk, hogy a gerincvezeték továbbépítésével újabb intézményeket kapcsoljunk be a rendszerbe, és idővel a lakosság is igénybe vehesse ezt az olcsó fűtési módot – mondta. Jeneiné Egri Izabella elmondta azt is, hogy a környező települések vezetői élénken érdeklődnek a náluk meghonosított fűtési módszer iránt, hiszen sok helységben vannak geotermális kutak, igaz azok nem üzemelnek.
Berettyóújfalu is átállna
Rengeteg fűtési költséget megtakaríthat Berettyóújfalu önkormányzata és a központi fűtéssel rendelkező lakások, ha a városi fűtőmű a jelenlegi földgázról átáll a geotermikus energia felhasználására, azaz a város alatt is megtalálható nagy mennyiségű meleg víz ilyen irányú hasznosítására. A tanulmánytervek, hatástanulmányok már elkészültek, az átállás mintegy 2 milliárd forintba kerülhet, amit pályázati támogatásból kehet majd fedezni.
A megtérülés 12-15 év, bár az emelkedő energiaárak ezt akár meg is felezhetik.
Egyelőre az önkormányzati intézményeket és 650 társasházi lakást kívánnak bevonni a rendszerbe, idővel azonban további 350, a központi fűtőműről korábban levált lakás is részese lehet az olcsóbb, környezetbarátabb fűtési technológiának – tájékoztatta a Cívishírt Muraközi István, Berettyóújfalu polgármestere, hozzátéve, hogy mindez a következő választási ciklus időszakának feladata lenne. A város akár referencia is lehetne a közepes nagyságú városok fűtésének geotermikus energiára történő átállításában.
CH


















