civishir.hu
2021.04.20. 13:10
Átmenetileg más szerepet szántak az intézménynek.
Egyelőre civil betegek ellátására használják a berettyóújfalui Büntetés-végrehajtási Egészségügyi Központot (BvEK) – tájékoztatta a Cívishírt a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának kommunikációs főosztálya. E-mailben feltett kérdéseinkre válaszolva közölték: a beruházás az előzetes terveknek megfelelően határidőre elkészült, 2020. november elsején a BvEK létrejöttével egyidőben birtokba vették az épületet. Beszerezték továbbá az intézmény feladatainak ellátáshoz szükséges orvosi eszközöket és egyéb technikai berendezéseket is.
A börtönkórházban azonban jelenleg még nem kezelnek fogvatartottakat, a koronavírus-járvány miatt az épületet ideiglenesen a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház használja civil betegek ellátására. A fogvatartottakat egyelőre továbbra is az intézet tököli telephelyén gyógyítják – írják.
A börtönkórházba 209 álláshelyet hirdettek meg, és eddig 181 dolgozót vettek fel, az üres pozíciók feltöltése pedig folyamatos. A munkatársak 98 százaléka helyi lakos, illetve Berettyóújfalu vonzáskörzetében vagy Hajdú-Bihar megyében él.
A BVOP honlapján jelenleg is elérhetőek azok a hirdetések, amelyekben a berettyóújfalui munkalehetőségekre hívják fel a figyelmet. E szerint szakápolót, biztonsági felügyelőt és körletfelügyelőt keresnek. A leendő munkavállalóknak a fizetés mellett cafetériát, lakhatási, szociális és utazási támogatást is biztosítanak.
Arra a kérdésünkre, hogy mikortól működhet az intézmény valóban börtönkórházként, konkrét választ nem kaptunk. Mint írják, ez a járványhelyzet alakulásától függ, és az Operatív Törzs által meghatározott ütemterv szerint történik majd. A fogvatartottak egészségügyi ellátásában a BvEk dolgozói mellett a Gróf Tisza István Kórházzal kötött együttműködési megállapodás alapján az ottani szakemberek is részt vesznek majd – olvasható a szerkesztőségünkhöz eljuttatott válaszban.
A háromszintes, 6800 négyzetméter összterületű központ a Gróf Tisza István Kórház mellett egy csaknem 8700 négyzetméteres ingatlanon épült meg. Korszerű technikai eszközökkel szerelték fel, így az egészségügyi intézményben 21. századi körülmények között gyógyíthatják majd a betegeket. A kórházban 194 fogvatartottat tudnak egyszerre elhelyezni. A 9,2 milliárd forintos beruházás másfél év alatt készült el.A börtönkórház építésének híre megosztotta a berettyóújfalui közvéleményt. A beruházással kapcsolatban több lakossági fórumot is tartottak, amelyeken nem egyszer magasra csaptak az indulatok. A kórház építésének ellenzői attól tartottak, hogy a városban romlik majd a közbiztonság, támogatói pedig többnyire azzal érveltek, hogy a hátrányos helyzetű térségbe új munkahelyeket hoz a fejlesztés. 2017 októberében helyi népszavazást is tartottak a kérdésben. Ez azonban érvénytelen és eredménytelen lett. A 12 342 választásra jogosult állampolgárból mindössze 3035-en éltek a szavazati jogukkal, ami 24,6 százalékos részvételt jelentett. A népszavazáson 1953-an szavaztak arra, hogy az önkormányzat vonja vissza azt a határozatát, ami alapján ingyenesen átadnak az államnak egy használaton kívüli területet börtönkórház megépítésére. A határozat visszavonása ellen 1068-an szavaztak. Akkor Muraközi István polgármester az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy a népszavazás eredményéből világosan látszik, hogy a berettyóújfalui emberek elfogadták a képviselő-testület korábbi döntését, tehát elbukott a beruházás megakadályozására tett kísérlet.
Takács Tibor
A vonatközlekedés mindkét vágányon szünetel.
Két vidéki banda csapott össze.
Több mint 100 iskola csatlakozott már a programhoz.
A Kréta-rendszerben üzent a szülőknek.
A megbeszélés csupán tájékozódó jellegű volt.
Ezen az oldalon sütiket használunk. A böngészéssel ezt elfogadod.
További Információkcivishir.hu - Minden jog fenntartva! (2023.09.25)