A legkorszerűbb gyógyszerek is elérhetők a Debreceni Egyetemen

A debreceni klinikai központban olyan készítményeket vizsgálnak, amelyek még nem kaphatók a gyógyszertárakban, de már nagyon közel vannak a törzskönyvezéshez, ugyanis a klinikai gyakorlatban csak előzetesen már sokat vizsgált gyógyszereket adnak az embereknek.
„Nagyon fontos, hogy a betegeknek csak olyan gyógyszert adjunk, ami nemcsak hatékony, de biztonságos is” – fogalmazott az M1 Minden tudás című műsorában Páll Dénes a Debreceni Egyetem Gyógyszerfejlesztési Koordinációs Központjának igazgatója. Ahhoz, hogy felelősségteljesen ki lehessen jelenti, hogy egy készítmény biztonságos, ahhoz sok tapasztalatot kell szerezni. Tudni kell, hogy milyen mellékhatások, kellemetlen reakciók fordulhatnak elő a használata során – tette hozzá.
Nagy hagyománya van már a gyógyszertesztelésnek
A Debreceni Egyetemen mintegy negyedszázada végeznek klinikai gyógyszervizsgálatokat. Évente nagyjából 200 készítményt tesztelnek. Egy programot is indítottak „Szakemberek betegeink biztonságáért” címmel.
A Debreceni Egyetem klinikájára sokfelől érkeznek betegek. Ha lehetőség nyílik egy új gyógyszer kipróbálására, akkor a kollegákat megkérik, hogy azt említsék meg a pácienseknek.
Ha valaki nyitott a lehetőségre, és megfelel a feltételeknek, akkor azzal megállapodást kötnek, és részt vehet a programban. Ezzel olyan korszerű gyógyszereket kapnak a kiválasztottak, amik általában jócskán meghaladnák az anyagi lehetőségeiket.


















