Zsidó kontra muszlim

A találkozónak a sport mellett nagyon érdekes vallási vonatkozásai is vannak. A pakisztáni származású Khan ugyanis muszlim, míg Salita egy nagyon vallásos zsidó sportoló. A két bunyós hangsúlyozza, hogy a hitüknek semmi köze nem lesz a mérkőzéshez, mivel ez egy békés sportesemény és megkérték az újságírókat, hogy ne keverjenek vallási szinezetet az eseménynek – írja a profiboksz.hu.
Salita az ukrajnai Odesszában született 1982-ben, de ma már New Yorkban él, és a brooklyni zsidó közösség ismert tagja. Hithű zsidó, szombaton és a zsidó vallási ünnepeken nem is hajlandó szorítóba lépni. Mérlege imponáló: 31 mérkőzéséből 30-at megnyert (18 K.O.) és egy döntetlenje van.
A kivételes tehetségű Amir Khan pakisztáni szülők gyermekeként az angliai Boltonban látta meg a napvilágot. Bár britnek is vallja magát, gyakorló muszlim, elmondása szerint sportbéli dicsésége a muszlim világé is. Kisváltósúlyú világbajnok, 21 mérkőzéséből 20-at megnyert, egyet meglepetésre elvesztett. A 2004-es athéni olimpia üstökösként tűnt fel, 17 évesen olimpiai ezüstérmet szerzett.
A zsidó állam fennállását az iszlám világra mért legnagyobb csapásként értelmezik a muszlimok. Az arab (iszlám) és izraeli konfliktus központi eleme egyszerre etnikai és vallási jelleg. A palesztin–zsidó ellentét csupán járulékos és részproblémája egy rendkívül mély és bonyolult történelmi válsággócnak, melynek gyökerei az iszlám előtti Közel-Kelet zsidó és arab civilizációinak egymással ellentétes alapjaiban keresendők.


















