Államellenes tevékenység helyett maradandót alkottak Debrecenben

Egy könyvbemutató örömünnep, és nem maradhat el, még ezekben a zord időkben sem – vezette fel a DHK – az első harminc év krónikája című könyv bemutatóját Fodor András, a klub elnöke, aki szerint történelmi jelentőségű kutatómunka révén tarthatjuk kezünkben a kiadványt, hiszen – többek között – az összes jegyzőkönyv megtalálható benne.
A szerző, Puskás Zoltán fanatikus hokirajongóként már öt évvel ezelőtt is hiánypótló művel jelentkezett. A vályogvető jegétől a MOL Ligáig átfogó képet nyújtott a debreceni jégkorongozás történetéből az 1920-as évektől kezdődően, a mostani, 400 példányban megjelent könyv pedig a Debreceni Hoki Klub elmúlt 30 évét dolgozza fel a lehető legnagyobb részletességgel.
Puskás Zoltánt és a DHK-t megtisztelte jelenlétével a magyar hokiszövetség alelnöke, Kovács Zoltán, aki nemrég a Hírességek Csarnokának tagja lett, és aki régi kedves debreceni emléket idézett fel. 1978-ban csak Debrecenben tudtak októberben jeget csinálni, így a Bajnokcsapatok Európa Kupájában a Ferencváros itt fogadta az ATSE Graz együttesét. A fiatal Kovács Zoltán azt az összecsapást semmi pénzért nem hagyta volna ki, vállalva azt is, hogy éjszaka stoppal megy haza, Budapestre, az 5-3-as osztrák sikert hozó találkozó után ugyanis nem járt már a vonat.
Kovács Zoltán megjegyezte, hogy évtizedekkel később, a Főnix Csarnokban a megépülése után három hónappal már jégkorong Magyar Kupa-döntőt rendeztek, Debrecen tehát akkor is meghatározó volt a magyar hoki életében, amikor nem volt a városnak élvonalbeli felnőtt csapata.

Az alapítók nevében a DHK korábbi elnöke, Korcsinszky György idézte fel, hogy 1988-ban, amikor a klub létrehozását egy sportos baráti társaság kezdeményezte, nem merték hivatalosan bejegyezni, mert attól tartottak, hogy a sport leple alatt államellenes tevékenység szerveződik, és csak pártbizottsági állásfoglalás után sikerült megalapítani a jégkorongos egyesületet.
Hit, erő és akarat megvolt, csak a pénz hiányzott, vagy legalábbis mindig abból volt a legkevesebb
- utalt a nehéz időkre az örökifjú sportember, aki örömét fejezte ki, hogy ma már stabil lábakon áll a klub, amely a magyar jégkorong utánpótlásnevelésének keleti bástyája. Külön üdvözölte az egyetemi szerepvállalást a debreceni jégkorongban, és kissé keserűen tette hozzá, hogy a kilencvenes években, amikor ők próbálkoztak hasonlóval, az egyetem akkori vezetése nem volt erre nyitott.
A DHK - az első 30 év krónikája című könyv a jégcsarnok sportboltjában kapható.
BeA





























