Veszélyes “játék” a pirulákkal: a gyógyszerfüggőség

A mai modern gyógyszerek nagy könnyebbséget jelentenek az emberek számára, hiszen számos helyzetben segítenek: csillapítják az időjárási frontok miatt jelentkező kínzó fejfájást, karbantartják a vérnyomást, elpusztítják a szervezetbe került káros baktériumokat, csökkentik a gyulladásokat, és így tovább.
Ám akadnak olyan gyógyszerek, amik tartós alkalmazásukkal függőséget okoznak, ekkor pedig már barátokból ellenségekké válnak.
Mely gyógyszerek idézhetnek elő függőséget?
Főként a pszichoaktív hatóanyagokat tartalmazó szerek képesek arra, hogy addikciót váltsanak ki a fogyasztóból. Ezek közé tartoznak a nyugtatók, altatók, szorongásoldók, antidepresszánsok és egyes fájdalomcsillapítók. Aki hosszú időn keresztül szedi őket, ahelyett, hogy segítséget kérne – mondjuk a Swan Lake Központ szorongást kezelő terápiájának keretében –, az azt kockáztatja, hogy nála is kialakuljon a függőség.
Ez viszont nem egyik napról a másikra történik, hanem lassú lépésekben, így előfordulhat, hogy mire az illető feleszmél, már nagy a baj, hiszen nem tud meglenni a pirulák nélkül. Ekkor már mindenképp segítséget kell kérni, a leszokás ugyanis szinte biztosan nem sikerül egyedül.
Legális, de mégis veszélyes
Az említett gyógyszerekkel az a gond, hogy legálisan beszerezhetőek; igaz, csak orvosi vényre írják fel őket. Ám ha valaki tartósan, közepes vagy magas dózisban szedi őket, akkor fennáll az addikció veszélye.
Ez általában akkor fordul elő, ha a beteg az orvos tanácsa ellenére az ajánlottnál nagyobb adagokat fogyaszt. Valamint az is előfordul, hogy bár nem lépi túl az ajánlott adagolást, viszont az orvos nem volt elég körültekintő a recept felírásakor és nem figyelmeztette a beteget arra, hogy a szer fogyasztása függőséget okoz. Sajnos mindkét eset igen gyakori.
Melyek a gyógyszerfüggőségre utaló tünetek?
Mint bármely más addikciónak, a gyógyszerfüggőségnek is vannak olyan árulkodó jelei, amiket komolyan kell venni.
Ilyen például, ha az illető kedélyállapotát nem a körülmények, hanem sokkal inkább az elfogyasztott gyógyszer mennyisége befolyásolja. Ez kezdi átvenni az uralmat az élete fölött, a gondolatai egyre inkább a pirulák körül forognak. A gyógyszer hatóanyagához fokozatosan hozzászokik a szervezet, egyre több és több kell belőle ugyanazon hatás eléréséhez.
A benzodiazepint tartalmazó készítmények esetében pedig hosszú távon a memória és a tanulási képesség is hanyatlani kezd.
A gyógyszer nem megoldás!
Bár a szorongásoldó készítmények néha nagyon hasznosak, azonban csak rövid ideig célszerű alkalmazni őket. A problémát, vagyis a szorongás okát ugyanis nem oldják meg. Csak elfedik a tüneteket, de valódi gyógyulást nem kínálnak, ha pedig a fennálló betegségekhez még egy függőség is hozzácsapódik, az csak tovább ront a helyzeten.
A megoldás tehát az, hogy szakember segítségével a szorongás okát kell megtalálni és kezelni, így szép lassan elhagyható a gyógyszer is, és az illető újra teljes életet élhet.









