Túléljük a válságot, nevetve

Nem hiába vonzza a nézőket Neil Simon neve a színházakba: A 88. utca foglyai című darab sztoriját igazán sikerült felturbóznia. A munkáját elveszítő, majd összeomló Mel sztorija egy fia nézőt sem vonzana be a színházakba, ám más a helyzet, ha Neil Simon írta, valamint Básti Juli és Kern András szerepelnek benne. Méltó volt ez a másfél óra a Nyári Színházi Esték szándékához: felhőtlen szórakoztatás, könnyed nyári vidámság.
Az időjárás szinte az utolsó percig kétségessé tette, érdemes-e csütörtök este elindulni a Tanítóképző felé, a Nyári Színházi Esték soronkövetkező, második előadására. Szerencsére az esőfelhő visszavonulót fújt, és indulhatott a móka-kacagás. Az indítás kísértetiesen 2010-es volt: Melt kirúgják a válságra hivatkozva, aki ebben a helyzetben végül is idegösszeomlást kap. A felesége, Edna próbálja tartan benne a lelket, ám ő is feladja egy idő után,és ráparancsol férjére: kérjen segítséget egy pszichiétertől. Na, itt lehetett tetten érni, hogy a történet tengeren túli. Magyar ember ugyan be nem ismerné, hogy pszichológusra vagy ne adj Isten, pszichiáterre lenne szüksége… Méghogy arra költsön, hogy meggyógyítsák a lelkét? Ugyan már!
Hétköznapi emberek, hétköznapi problémákkal, és a megoldás is az: a bajban kell társnak lenni, támaszt nyújtani. Edna ugyan nem egy lángész, de azonnal felismeri, hogy mindenáron meg kell védenie férjét a nagyobb bajtól.
Az optimista fordulat után (Edna végül talál munkát) felbukkan Mel családja, hogy segítsen. A próbálkozás rosszul sül el: orvosra adnának pénzt, ám arra már nem, hogy a házaspár megvalósítsa a nagy álmot, a nyári tábort. Nem is Neil Simon lenne, ha nem lenne egy csavar a végén: Edna (Básti Juli) is elveszíti állását, és most (ki hitte volna?) ő borul ki. Ám férje, Mel (Kern András) kimondja az egyetlen, megoldást jelentő mondatot, amihez még pszichiáter sem kell: nem kell az életet véresen komolyan venni! Hiszen a fenti történet bárkivel, bármikor megtörténhet...
Czibere Anikó





