Szikra és visszautasított vád a debreceni közgyűlésen
Ingatlanértékesítések és cserék elindításáról döntött a január 23-i debreceni közgyűlés; állampolgári jogon szót kért a Szikra Mozgalom helyi tagja, míg a polgármester arról beszélt, hogy idén megkezdődik a Bartók-terem felújítása.
A közgyűlés elején a korábbi ciklusban a Momentum önkormányzati képviselőjeként tevékenykedő Szabó Bence tett esküt a Kulturális és Oktatási Bizottság nem képviselő tagjaként. A korábbi helyi ellenzéki megmozdulások egyik arca szemmel láthatóan rossz egészségi állapotban van, a mozgás a nehezére esett, a keze remegett, amikor aláírta az esküje szövegét a pulpitusnál. Mint megtudtuk, gyermekkora óta cukorbeteg, de ami az igazi baj, hogy tavaly veseelégtelenség következett be nála, ami miatt folyamatos dialízisre szorul, holott még a 30. életévét sem töltötte be. Ettől a bizottsági feladatát még el fogja tudni látni, mondta a közgyűlés után kérdésünkre párttársa, Mándi László.
A közgyűlési döntéseket illetően, a képviselők hozzájárultak ahhoz, hogy a 108-as vasútvonal korszerűsítése során elvégezhessék a Macs Ipari Park állomás és a Fatér vágánycsomópont villamosítását (a témáról bővebben ebben a cikkben írtunk). Szintén elfogadták, hogy módosítsanak a helyi építési szabályzaton a belvárosban – az Apolló-tömbben – 115 lakás felépítését tervező BBC Realinvest Kft. kérésére.
Több, önkormányzati tulajdonú ingatlanokkal összefüggő értékesítés és csereügylet is napirendre került. A Hatvan utcai együttes árverés olyan vevőt célozna, aki társasházat építene a területen. A Monostorpályi úton a szomszéd jelentkezett be használaton kívüli telekre, míg a Dósa nádor téren és az Erzsébet utcán az önkormányzat és a Cívis Ház Zrt. cserélne ingatlant. Ha már a Dósa nádor ér, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. 2024-ben megvásárolta a Napló-székházként ismert épületet. Ezzel kapcsolatban Papp László polgármester azt mondta, reményeik szerint idén elkezdik a felújítását, az épület pedig új funkciót kap (hogy mit, azt nem részletezte).
Beszélt egy másik ingatlanértékesítésről, a helyi védettséget élvező Lorántffy utca 42. szám tervezett eladásáról is. Elmondása alapján az önkormányzat több ehhez hasonló ingatlannal rendelkezik. Van, amelyiknél vállalniuk kell, hogy a város a saját pénztárcájából költsön a megőrzésre.
Ez általában akkor járható út, ha az ingatlan közösségi, kulturális funkciókra is alkalmas. És vannak olyan ingatlanok, ahol ezt a piacra kell bízni, mert csak magánkézbe adva lesz forrás a minőségi felújításra.
Papp László közölte: például a múltban számos zenés programnak helyet adó, de már hosszabb ideje nem használt Bartók-terem esetében még idén – saját költségen – hozzáfognak a tetőszerkezet rekonstrukciójához. A Lorántffy 42. ügyében nem árverés lesz, hanem nyilvános pályáztatás: az önkormányzatnak – ajánlatkérőként – így módja van megismerni azt, hogy az adott vevőjelölt hogyan is hasznosítaná a cívis építészet jegyeit őrző épületet.
Súlyos vád és viszontválasz
Papp Viktor (Fidesz-KDNP) frakcióvezető – a Tulajdonosi és Gazdaságfejlesztési Bizottság elnökeként bejelentette, január 27-én elindul a Főnix Lakásprogram, indulhatnak a pályázatok az ingatlantulajdonos és ingatlanfejlesztő vállalkozások számára.
Ehhez kapcsolódóan állampolgári jogon kért szót Dombi Mihály, aki a Szikra Mozgalom tagjaként, ökológiai közgazdászként és háromgyermekes apaként mutatta be magát. Hozzászólásában azzal vádolta a Fidesz-KDNP-t, hogy vagy nem tud, vagy nem akar tenni a „debreceni lakhatási válság ellen”. Dombi Mihály „név szerint azonosítható, spekuláns, járadékvadász hálózatokat” emlegetett, és arra utalt, hogy ezen körök érdekeit a kormánypárti városvezetés előtérbe helyezi. Szerinte ezek a spekulánsok sokszor kikiáltási áron jutnak építési telkekhez. A „szikrás” felszólaló egy olyan EU-s pályázati lehetőségről beszélt, amely milliárdos forrást biztosítanak debreceni lakásépítésre, ám az önkormányzat nem élt vele. Ezért ők elkészítették a pályázatot, amelyet át is adott a városvezetésnek.
Csakhogy Kovács Ádám, a polgármesteri kabinet vezetőjeként a válaszában leszögezte: az emlegetett európai uniós pályázati lehetőség mindössze a budapesti hajléktalanok lakhatási problémáinak a kezelését hivatott javítani, a debreceni önkormányzat számára az nem elérhető. Papp László szerint Dombi Mihálynak „hasznosabb dolgokra kellene fordítani az idejét vagy szakembereket megkérdezni”. Másrészt visszautasította az ingatlanspekulációkra vonatkozó állításokat, mondván, Dombi azt „legyen kedves” tényekkel alátámasztani. – Az önkormányzat pályáztatás, versenyeztetés útján értékesít ingatlanokat. Rendszerint nincs is vita ezekben az ügyekben, a vagyongazdálkodás tiszta, átlátható ügyletek keretében történik – indokolta.
Ratalics László