Szakképzés: Ladányban éppen úgy, mint Debrecenben

– Itt minden megvan, ami a debreceni iskolákban, ugyanazokat a szakmákat el lehet sajátítani, nem kell naponta másfél-két órát utazni, és az iskola eredményes befejezése után ugyanoda lehet menni dolgozni, mintha valamelyik debreceni iskolában végzett volna a diák – ezt Ferenczik György, a püspökladányi középiskola, a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum Karacs Ferenc Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola igazgatója mondta a Cívishírnek, amikor az oktatási intézménye ez évi teendőiről, eredményeiről kérdeztük.
Az intézmény fő profilja a szakképzés. Ötéves, tehát érettségit és technikusi vizsgát ad a gépjármű-mechatronikai technikusi, az informatikai rendszer- és alkalmazás-üzemeltető technikusi, a kisgyermekgondozó és -nevelő, valamint a mezőgazdasági gépésztechnikusi képzés. Hároméves a fa- és bútoripari asztalos; az épület- és szerkezetlakatos; a festő, mázoló és tapétázó; a gépi és CNC forgácsoló; a gépjármű-mechatronikus; a hegesztő; a kereskedelmi értékesítő, a kőműves, a szociális ápoló és gondozó, valamint a villanyszerelő szakma képzése.
– Mivel iskolánk fő profilja a szakképzés, ezért nagyon fontos az, hogy a szakmák elsajátításához szükséges oktatási eszközök a lehető legkorszerűbbek legyenek. A nagy múltú iskolában a szakmák megtanulásához szükséges legmodernebb eszközök beszerzése folyamatos, mint ahogy az iskola épülete is újul minden évben. A csúcstechnikát és csúcstechnológiát képviselő, a szakmák elsajátítását segítő eszközök megléte alapjaiban határozza meg az iskolában folyó oktatás színvonalát. Az itt végzettek a szaktudás legmagasabb szintjét képviselik. Az előző évekhez hasonlóan az idén is nagy összegű eszközfejlesztésre van lehetőségünk. Korábban már 20 millió forintért beszereztük az autószerelő műhelyünk számára a korszerű, számítógépes diagnosztikai eszközöket, olyanokat, amilyeneket a környékbeli vállalkozók is megcsodáltak. Az idén inkább kéziszerszám jellegű eszközök vásárlásán van a hangsúly. Például elektromos kulcsokat, krokodilemelőt, a négyoszlopos emelőnkhöz kiegészítő kart veszünk, továbbá a fémipari képzésekhez kézi eszközöket, a villanyszerelőknek digitális mérőműszereket, az informatikusoknak pedig hálózati eszközöket szerzünk be – beszélt az ez évi tervekről Ferenczik György.
Az igazgató elmondta azt is, hogy a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum vezetésének elsődleges szempontja, hogy az eszközök beszerzése előremutatóan, akár több generációval modernebb felszereléseket biztosítva történjen.
A nyolcadik osztályt végzett fiatalokon kívül a felnőtteket is várja a püspökladányi Karacs Ferenc szakképző. Tapasztalatuk szerint igencsak népszerűek ezek a képzések, közöttük a legnagyobb sikere a szociális ápoló és gondozó, valamint a villanyszerelő szakmának van. Meghirdetik a szakmunkások érettségire felkészítőjét, ahová a már szakmával rendelkezőket várják. Ők két év alatt érettségit szerezhetnek, ezzel megnyílik előttük a továbbtanulás lehetősége felsőfokú oktatási intézményekbe. Az igazgató ismételten hangsúlyozta, hogy a felnőtteknek szóló szakmai képzések ingyenesek. A tanulói létszámot növelni szeretné az iskola, ebben is támogató partner a Berettyóújfalui Szakképzési Centrum. Közel 30 pályaválasztási fórumon tájékoztatták a nyolcadik osztályosokat. Leginkább a püspökladányi és a Püspökladányi járásban élőket várják. A szakma elsajátításában a duális rendszert követik, azaz a kilencedik évfolyamosok az iskola tanműhelyében kapják meg az alapismereteket, majd tizediktől már egy, a középiskolával szerződésben lévő gazdasági egységben folytatják a szakma elsajátítását.
Ekkor már fizetést és egyéb juttatásokat is kapnak a diákok, sőt megtanulnak csapatban dolgozni, megismerik a munkahelyet, ami a végzésük után az elhelyezkedésüket is megkönnyíti.
– Folytatódik ebben az évben az iskolánk főépületének felújítása. Az elmúlt években a nyílászárókat cseréltük, hőszigeteltük az épület homlokzatát, napelemparkot kaptunk, kondipark és filagória került az udvarra. Most komolyabb belső felújítások kezdődtek. Szinte minden termünkben már új iskolabútorok és digitális tábla van. A mosdókat, öltözőket, zuhanyzókat is sikerül felújítani, de cseréljük az épület elektromos vezetékeit is. A több tízmillió forintba kerülő munkálatokkal szeptemberre végzünk, akkor a felújított helyiségek színvonala egyezik majd egy modern szállodáéval – beszélt az épületfelújításról Ferenczik György igazgató, aki elmondta azt is, hogy az iskolában kadétképzés is folyik. Ez amellett, hogy a honvédelemhez kapcsolódó számos érdekes programlehetőséget nyit meg a diákok számára, versenylehetőséget is kínál számukra. A Digital Warroirs Rainbow Six Siege Kadét Kupán a ladányi középiskola csapata (Popovics Bence, Nádházi Péter, Sipos Gyula) első, míg a Digital Warroirs White Shark Kadét Kupán egy másik közösség (tagjai: Papp Erik, Patai Zoltán, Papp Attila, Nádházi Péter, Popovics Bence) ötödik lett. A Kratochvil 10 – Digitális Kultúra Országos Versenyen a Karacs csapata 6. helyen végzett. Az Országos Haditorna versenyen a Sipos Edit, Sipos Erika, Kovács Bence Szilveszter és Váradi Ferenc alkotta csapat a 10. helyen végzett. Az országos kadét egészségügyi versenyen harctéri sérülések kategóriában a Szele Adrián, Kovács Kristóf Milán, László Olívia, Kovács Ágnes alkotta csapat a 11. helyet szerezte meg. A Dr. vitéz Roncsik Jenő Kondipark vármegyei versenyen Sipos Edit első, Sipos Erika második helyezést ért el. Nem a honvédelemhez kapcsolódó verseny: a Logirintus országos online matematikaversenyen a kereskedők csapata (Baranyai Tímea, Keresztesi Zsigmond, Sándor, Kovács László Imre, Kolozsi Tamás) és az autószerelők csapata (Bende Ádám, Keresnyei Ádám, Farkas Péter) gyémánt fokozatú oklevelet kapott.
CH


























