Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

„Súlyos” adatok: a debreceni diákok 40 szézaléka elhízott

civishir.hu | 2024. 09. 16. | 19:10:50
Folytatódnak az iskola-egészségügyi szűrések.
„Súlyos” adatok: a debreceni diákok 40 szézaléka elhízott
Idén is folytatják a diákok egészségügyi szűrését (Fotó: városháza)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A debreceni iskola-egészségügyi szűrővizsgálatokról és a múlt évi mérési adatokról sajtótájékoztatón számoltak be szeptember 16-án a Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet (Daefi) Pósa utcai központjában.

Amint azt Papp László elmondta: immár ötödik éve működik a Pósa utcán az a szűrőközpont, amely rendkívül fontos szerepet tölt be a debreceni gyermekek egészségének megőrzésében. Évente közel 14 ezer diák egészségügyi szűrését tudják a program keretében elvégezni különböző szempontoknak megfelelően. A 2023/2024-es tanévben valamivel több mint 13.200 gyermek esett át ezeken a szűréseken. Az iskoláskorúak mindegyikénél minden második évben vizsgálják például a látást, a testsúlyváltozást, a szív- és érrendszeri állapotot. Az eredmények felhívták a figyelmet arra, hogy a Mozdulj, Debrecen! iskolaprogramnak még inkább fókuszálnia kell a gyerekek mozgására, sportolására.

Amint azt Papp László elmondta, a megye más települései részéről is komoly érdeklődés tapasztalható a szűrőprogram iránt, éppen ezért az UNICEF-fel együttműködve a Pósa utcán elindul egy olyan fejlesztés, amely lehetővé teszi azt, hogy ezt a szűrőprogramot vármegyei szintre is kiterjesszék. A környező települések diákjai számára ez esetleg már ebben a tanévben lehetővé válik, de a következőben biztosan.

Papp Mária, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának orvosszakmai alelnöke – gyakorló orvos, belgyógyász, gasztroenterológus – szerint a központon belül működő Debreceni Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet hiánypótló munkát végez, hiszen nagyon fontos, hogy még korai állapotban kiszűrjék azokat a betegségeket, amelyek még idejében felismerve kezelhetőek, illetőleg visszafordítható lehet a folyamatuk. Fontos az is, hogy a program keretében a gyerekek megtanulják, hogyan lehet egészségesen élni. Papp Mária úgy véli, a város és a Klinikai Központ összefogásával nem csak Magyarországon, de Európában is egyedülálló kezdeményezés indulhatott el, s külön örömét fejezte ki annak kapcsán, hogy bővül a program, s Debrecen a városon kívül a megyében élő gyermekeknek is segítséget fog nyújtani ahhoz, hogy egészségesek maradhassanak, egészséges felnőttekké válhassanak.

Széles Diána alpolgármester többek közt arról ejtett szót, milyen fontos egy olyan iskola-egészségügyi rendszer kialakítása, ahová a gyerekek szorongás nélkül, szívesen járnak, mert érzik, hogy az róluk szól, az ő érdekeiket szolgálja. Az alpolgármester kiemelte annak fontosságát, hogy az egészségügyi szűrést a gyerekek számára egy egészségnevelési folyamat – amely egy védőnő és egy mentálhigiénés szakember által vezetett, egy-egy tanóra időtartamú beszélgetés – is kiegészíti. Ez is erősíti a bizalmat az egész folyamatban résztvevők – az egészségügyi dolgozók, a gyerekek és a szülők – között, s a gyerekeken keresztül erősíti a szülők, a családok egészségtudatosságát is, ami mind az egészségügyi szűréseken való részvételnek, mind a HPV-oltások felvételének az országos átlagnál nagyobb arányában is megmutatkozik. Ez is jelzi azt, hogy ez a munka jó irányba halad, és arra sarkall mindenkit, hogy még jobban végezze ezt a tevékenységet, mert van eredménye a debreceni gyerekekkel való foglalkozásnak, a gondoskodásnak.

Széles Diána arról is szót ejtett, hogy a szűrőprogram vármegyei hatókörűvé való kiterjesztésén túl előbb-utóbb abban is gondolkodni kell, hogy az regionálissá váljon, hiszen a debreceni iskolarendszerben nagyon sok olyan gyerek is tanul, akik más vármegyékből járnak ide.

Papp Csaba, a Daefi igazgatója kiemelte, hogy nincs az országban még egy olyan város, mint Debrecen, ahol minden 10. osztályos gyerek megtanul újraéleszteni, nemcsak felnőttet, hanem kisgyermeket is. A szűrőprogram múlt tanévi tapasztalatait ismertetve Papp Csaba elmondta, hogy összesen 13.247 gyerekkel foglalkoztak. Szemészeti szempontból sajnos a korábbiakhoz képest a helyzet nem javult, hanem romlott, mivel már a kisgyermekek is például a mobiltelefonok képernyőit nézik. Az iskolapadokban ülő gyerekek egyharmada nem lát jól, köztük sok a szemüveges, de sokak látásának alakulását nem követik folyamatosan figyelemmel a szülők.

A hallásvizsgálatot a Daefi kifejezetten a város önkormányzatának támogatásával tudja megvalósítani. A vizsgált gyerekek 2 százalékánál ezekben az esetekben további vizsgálatok történtek és ezeket a gyerekeket hallókészülékkel is ellátták. A hallásproblémák okai között is ott szerepel a headsetek használata.

A mozgásszervi állapotokat tekintve a Mozdulj, Debrecen! iskolaprogram eredményeként egy év alatt 1 százalékkal csökkent a gyerekek körében a mozgásszervi problémák aránya, a jelentősebb javuláshoz hosszabb időnek kell eltelnie. Az EKG-eredmények a koronavírus-járvány időszakától – amely sok kardiológiai problémát okozott – távolodva összességében javuló tendenciát mutatnak, de arányaiban még mindig sok a gond. Úgynevezett Wolff-Parkinson-White-szindrómás – ez egy életveszélyes szívritmus-zavar – gyereket a debreceni szűrések folyamán az elmúlt öt évben összesen 17-et találtak. Mindegyikőjüknél műtétre volt szükség, és az ő szüleik így már biztosak lehetnek abban, hogy gyermekeiknek emiatt nem lesznek problémáik. Papp Csaba megfogalmazása szerint pusztán ezért is érdemes ebben a formában végezni a debreceni iskola-egészségügyi szűrőprogramot. Közel 600 azoknak a más típusú szívritmus-problémával küzdő gyerekeknek a száma, akik a szűrés eredményeként 6 havonta rendszeresen járnak kardiológiai vizsgálatokra, és az ellenőrzés nyomán biztonságosabban élhetnek.

A tápláltsági állapotról szólva a Daefi igazgatója elmondta, hogy ennek mutatója az úgynevezett percentil, melynek 50 a normális értéke. 75 és 90 közötti mutató esetén már nagy a gond, 90 fölött pedig súlyos elhízottságról beszélünk. 

A szűrésben részt vett gyerekek 13-15 százaléka súlyosan elhízott, az elhízottak aránya pedig – amiben a súlyosan elhízottak is benne foglaltatnak – 40 százalék. 

Az előző esztendőhöz viszonyítva valamelyest nőtt az elhízási arány. Papp Csaba szerint a mozgás, illetve az életmódváltás további népszerűsítésére van szükség ezen a területen, nagy körültekintéssel. Nőtt a 3 percentil alatti kórosan soványak aránya is – ami inkább a lányok körében jellemző. Testképzavaros gyerek esetén a családoknak mindenképpen pszichológiai szakmai segítséget kell adni.

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzá ide a szennyező gyárakat!”
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzá ide a szennyező gyárakat!”
A debreceni Semcorp tevékenységét felfüggesztették.
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
A felsőoktatási intézmény kérdőívét több mint 7500-an töltötték ki.
Ötvenperces késés Debrecenből
Ötvenperces késés Debrecenből
Türelem, türelem, türelem.
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás
Több mint száz lakás épül a debreceni Apolló-tömbben.
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
A folyamatos és zavartalan ivóvíz-szolgáltatás érdekében.
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
Éjszaka is dolgoznak a debreceni pályafelújításon
A hőség átírta a forgatókönyvet.
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
Faraktár utcai tragédia: tanúk a bíróságon
A 2024-es debreceni balesetben hárman hunytak el; megvolt az első tárgyalási nap.
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
Új dékánokat neveztek ki Debrecenben
A leköszönőket elbúcsúztatták.
Hirdetés
Hirdetés
A miniszter a Mediaworks „összeomlásáról”
A miniszter a Mediaworks „összeomlásáról”
Most eljött az igazság pillanata - írta.
Hirdetés
Hirdetés
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzá ide a szennyező gyárakat!”
Tárkányi Pappnak: „Maguk hozzá ide a szennyező gyárakat!”
A debreceni Semcorp tevékenységét felfüggesztették.
Hirdetés
Hirdetés
Hajdúböszörmény: új lendülettel érkezik a Hajdú7
Hajdúböszörmény: új lendülettel érkezik a Hajdú7
Három napon át retró hangulat, mai slágerek és hagyományőrző programok várják a látogatókat.
Peák Barnabás volt a leggyorsabb Debrecen határában
Peák Barnabás volt a leggyorsabb Debrecen határában
Debrecen és Bocskaikert között rendezték meg az OB-t.
Épül Vámospércs közösségi tere
Épül Vámospércs közösségi tere
A munkálatok jó ütemben haladnak - tudatta a polgármester.
Élet a Fideszen túl: merre tovább, magyar sport?
Élet a Fideszen túl: merre tovább, magyar sport?
A Debreceni Egyetem oktatója szerint a mostani kormányzat egyelőre keresi, hogy hogyan viszonyuljon a sporthoz.
Gazdaság
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
A város önkormányzati képviselő-testülete szerint akkumulátoriparhoz kapcsolódó tevékenységnek nincs helye a településen.
Papp László: büntetőfeljelentést teszünk a Semcorp ellen
Környezetszennyezés történt a debreceni gyárban.
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.